gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

De Biesbosch is vol dus trekken puberbevers de Dordtse woonwijken in

b27f0fb5dbb890e59852442f12e2bdd5

Mocht je een paar jaar geleden nog van geluk spreken als je in de Biesbosch een bever zag, tegenwoordig zijn de grote knaagdieren een steeds vaker geziene gast in Dordtse woonwijken. Voor jonge dieren is er in het natuurgebied geen territorium meer, dus trekken ze de stad in.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
Het is een uur of zeven als Harriëtte en haar hond Lizzy de dagelijkse ochtendwandeling maken langs de Stadspolderring in de gelijknamige Dordtse wijk. Hoewel Harriëtte al tig keer in de Biesbosch is geweest heeft ze tot haar grote spijt nog nooit een wilde bever gezien.

Maar dat verandert die morgen, als ze in haar ooghoek iets ziet bewegen in de sloot. Totaal niet opgejaagd door de aanwezigheid van Harriëtte of haar hond zwemt daar het grootste knaagdier van ons land.

Harriëtte: “Ik pakte meteen mijn telefoon en begon te filmen. Ik vond het zo speciaal, ik stond meteen aan!” Ze wandelt vervolgens een paar honderd meters achter het dier aan en deelt haar beelden later die dag in een facebook-groep voor Dordtenaren.

De reacties onder haar video verraden dat ze niet de enige is die het dier in de eigen woonwijk gespot heeft. “Is dit Ed of Willem?” , “Ockenburg in de Oostkil zwemt er ook één” , “Hier ook in Sterrenburg in de vijver bij de begraafplaats.” Het moge duidelijk zijn, een aantal bevers heeft woonruimte gevonden in Dordtse woonwijken.

Pubers
Volgens boswachter Harm Blom zijn deze bevers op zoek naar nieuw territorium: “Het gaat hier waarschijnlijk om bevers in de pubertijd. Die worden als het ware door pa en ma het huis uit gewerkt en moeten dan op zoek naar een eigen plekje.”

Blom legt uit dat er op dit moment zo’n 140 bewoonde beverburchten in de Biesbosch zijn. “Daarmee is het leefgebied daar voor deze jonge bevers te vol, dus moeten ze op zoek naar ander leefgebied. Wijken als Stadspolders met veel water, struiken, bomen en relatieve rust zijn dan zeer geschikt.”

Voor Harriëtte is het na de eerste ontmoeting met de bever nog niet klaar. Binnen een week staat ze een paar honderd meter van de eerste locatie aan de Stadspolderring weer oog in oog met een bever.

Tak
Dit keer wordt ze getrakteerd op een audiovisueel showtje: “Hij begon aan een tak te sjorren, nam deze mee het water in en verdween uit het zicht. Daarna hoorde ik hem een paar minuten lang knagen.”

De aanwezigheid van de bever in de woonwijken betekent ook dat het goed gaat met het dier. Het enige gevaar is het verkeer dat door de wijken rijdt. Voor mensen vormt het beest geen bedreiging.

Tip
Boswachter Blom heeft nog wel een tip om de omgang met de bever te vergemakkelijken: “Je moet er vooral van genieten, ze zijn niet extreem schuw maar willen wel een rustige plek hebben. Als je bij voorbaat al weet: die boom mogen ze niet omknagen, zet dan wat kippengaas om de boom heen.”

Bekijk hieronder de reportage die wij maakten over bevers in de Dordtse woonwijken.

Lees meer over:

| |

Lees ook

boot corrie (1)

‘De echte hoofdprijs was deze fantastische avond’: Corrie wint derde prijs Gondelvaart

Voor het eerst vaart Corrie van Rijswijk dit jaar alleen mee tijdens de Gondelvaart in Giessen-Oudekerk. Dat haar eerste solo-deelname meteen goed was voor een derde prijs, maakt de prestatie extra bijzonder. “Geweldig, ik kan het niet anders zeggen.”

touwtrekvereniging

Gerben (34) is wereldkampioen touwtrekken: 'Veel trainen en afvallen'

Gerben den Butter keerde vorige week terug uit Zuid-Afrika als wereldkampioen. De 34-jarige timmerman uit Streefkerk trok met zijn teamgenoten meerdere keren aan het langste eind en won in totaal vijf medailles op het wereldkampioenschap touwtrekken.

gemeentehuishia

Veroordeelde oud-burgemeester Herman J. opnieuw onder vuur: goochelaars spreken van 'ongepaste appjes'

Herman J., de oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht die is veroordeeld voor kinderporno, heeft nu ook beroering veroorzaakt in de goochelwereld. Hij zou jaren geleden jonge goochelaars ongepaste berichten hebben gestuurd.

chemours

In deze gemeente hebben mensen het meeste PFAS in hun bloed

Zo’n driekwart van de Nederlanders had in 2025 te veel PFAS in het bloed. Dat meldt het RIVM. In Dordrecht waren de waarden bijna het slechtst van het hele land. Alleen rond de industrie in Zeeuws-Vlaanderen was het nog extremer.

scheepvaartbegeleiding

Toch wél scheepvaartbegeleiding in de nacht ondanks personeelstekort

Schepen in en om Dordrecht worden voorlopig toch ook in de nacht begeleid. Rijkswaterstaat zou de nachtelijke scheepvaartbegeleiding vanuit de Verkeerscentrale Dordrecht vanaf 15 september schrappen vanwege aanhoudende personeelstekorten, maar heeft nu een alternatief gevonden.

Foto artikel

Gondelvaart viert jubileum: 'Je weet niet wat je ziet’

Giessen-Oudekerk maakt zich op voor de veertigste editie van de gondelvaart. Aanstaande zaterdag zullen om 19.00 uur de eerste gondels gaan varen, met verschillende grote en kleine vaartuigen. “Ik ben echt door de gondelvaart gegrepen”, zegt Corrie van Rijswijk, die zelf ook meevaart.