Dordrecht, Netherlands

Dordts armoedebeleid getoetst, gemeente is tevreden

Het armoedebeleid dat vorig jaar is ingevoerd, lijkt volgens de gemeente Dordrecht te werken. Dat blijkt uit onderzoek naar de effecten van de armoedebestrijding voor verschillende groepen. Wat wel direct opvalt, zijn de eisen die het onderzoek stelt aan de armsten van de samenleving.
Joram Niese | Redactie Streek 56 | 10 juli 2024 15:00 | Aangepast op 10 juli 2024 15:00
Voor de 'Minima Effectenrapportage' (MER) is van drie zaken uitgegaan, waardoor een groep mensen voor wie hulp het hardst nodig is mogelijk niet is meegenomen in het onderzoek. Zo moeten mensen 'zeer goed met geld kunnen omgaan, alle inkomensondersteuning aanvragen waar men recht op heeft en niet of zeer beperkt te maken hebben met persoonlijk onvermijdbare uitgaven', valt te lezen in het onderzoek.

Desondanks is de gemeente positief over de resultaten. Ze zijn van mening dat het extra budget dat ze hebben vrijgemaakt zijn vruchten afwerpt. Wethouder Peter Heijkoop zei onlangs: “We hebben de afgelopen tijd gewerkt aan een ruimhartig en solide beleid waardoor we structureel verbeteringen zien. Uit de resultaten blijkt dat ons armoedebeleid positief uitpakt. Maar we zijn er nog niet. Veel mensen blijven financieel kwetsbaar. Bovendien is het nieuwe kabinet minder ambitieus in het terugdringen van armoede, dus de lokale inzet blijft voor veel Dordtenaren heel belangrijk.”

Vooral de Dordtpas en het Persoonlijk Minima Budget (PMB) zijn voor de Dordtse minima een fijne regeling, zo blijkt. De landelijke uitkeringsregelingen zijn namelijk niet voldoende blijkt uit het onderzoek. Daarmee houden uitkeringsgerechtigden slechts 8 tot 44 euro per maand over als alle kosten eraf zijn gehaald. Met deze specifiek Dordtse regelingen houden zij meer geld per maand over.

Bestrijding
Iets anders waar de gemeente in investeert is armoedebestrijding. Ook preventie is hier onderdeel van. Zo wordt vanuit de gemeente hulp geboden aan mensen die schulden hebben en andere geldzaken. Niet alleen voor uitkeringsgerechtigden, maar ook voor mensen met 'gewoon' een laag inkomen.

Zo is er onder meer het initiatief 'Geldpraatje'. Hier kunnen mensen met geldzorgen gebruik van maken. Ze kunnen terecht bij bedrijven die het label dragen, en praten over hun geldzorgen. Heijkoop: “Belangrijk is dat inwoners alle regelingen gebruiken waarop ze recht hebben."

Volgens de wethouder geldt dat ook voor mensen die niet in bijstand zitten, maar wel een laag inkomen hebben. "Dat kan maandelijks een groot verschil maken", aldus Heijkoop. "Deze regelingen vormen een complex systeem. Bij het uitzoeken waar ze recht op hebben, kunnen zij op allerlei plekken in de stad hulp krijgen. Een (geld)praatje maken is de eerste stap op weg naar deze hulp."

Meest gelezen

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Dordts carnaval groot succes, volgend jaar feest op het Statenplein?

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 17 feb 2026 15:00

Lees ook

Magnetron in de brand: één persoon door ambulance meegenomen

Er is donderdagochtend brand uitgebroken in een kantoorpand aan de Maxwellstraat op bedrijventerrein...

Kan asielopvang Papendrecht ook open zónder veiligheidsplan? 'Hoeft niet langs de rechter'

Of er nu wel of geen veiligheidsplan is, de asielopvang in het centrum van Papendrecht gaat maandag ...

Rechter fluit provincie terug: Ridderkerk blijft voorlopig uit samenwerkingsverband volkshuisvesting

Het besluit van de provincie Zuid-Holland om Ridderkerk te verplichten zich te houden aan provinciaa...

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Een heldenactie voor een glazenwasser uit Dordrecht. De 54-jarige Peter Tiemans was rustig aan het w...

Mol: sinds begin dit jaar 10 autobranden, maar dader(s) spoorloos

Van in totaal tien autobranden in Dordrecht, zijn er negen aangestoken. Dat schrijft burgemeester Na...

39 bomen in bakken geplaatst: eerst tijdelijk, later voor vast

Er is een begin gemaakt met het plaatsen van in totaal 39 bomen op de Spuiboulevard. Onlangs zijn da...