"We doen dit eigenlijk omdat er te veel kleding op de wereld is", vertelt Manuela van der Vliet. Samen met Edith Mol coördineert zij de tas, die ontstaan is uit het landelijke initiatief Clothingloop. "Wij hebben het idee dat we met het doorgeven van kleding kunnen bijdragen om de enorme hoeveelheid een beetje te beperken”, zegt Van der Vliet.
En dat doet het duo door met veertig tot vijftig tassen in Dordrecht inmiddels ruim 400 mensen te bereiken. Al vijf jaar lang komt op die manier eerder gedragen kleding voor vrouwen en kinderen, en sinds kort ook mannen, in nieuwe handen.
Hoe het werkt
De verschillende ruiltassen die in omloop zijn rouleren tussen de deelnemers. Afhankelijk van het seizoen wordt regelmatig de inhoud aangepast en kan er zelfs kleding voor het kerstdiner in worden gevonden. Deelnemers kunnen de kleding op hun gemak passen en brengen na drie dagen de tas bij de volgende deelnemer. Vaak komt voor elk kledingstuk dat er wordt uitgehaald weer een ander in de plaats. Via een app-groep communiceren de leden en weten ze wat de volgende bestemming is van de tas.
Deze manier van kledingdelen zorgt niet alleen voor een duurzame manier van met kleren omgaan, maar ook voor verbinding. “Als je een tas thuis krijgt, maak je vaak even een praatje aan de deur. Zo leer je je buurtgenoten kennen”, zegt Manuela. “Het is niet anders dan een tweedehandswinkel, want het is ook gedragen kleding. Maar dit heeft ook gelijk een sociaal aspect”, voegt Edith Mol eraan toe.
Wat wel van belang is, is dat de producten in de tas van goede kwaliteit zijn. Op iedere route zijn daarom zogeheten kwaliteitscontroleurs aanwezig. Ook Edith neemt de controle geregeld op zich. “Wat niet meer oké is, gaat in de kledingbak. Textiel kan nog worden hergebruikt. Voor tassen en schoenen geldt hetzelfde.” Welke kledingsmaak, dat maakt niet uit. “Daar valt niet over te twisten”, lacht Manuela.
Viering
Om het vijfjarig bestaan te vieren vindt op zondag 8 februari eenmalig een heus kleding ruilevent plaats in het Stadsklooster in Dordrecht. Genodigden zijn van harte welkom om die dag met gedragen kleding langs te komen én om weer andere kleren mee te nemen.
Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.