Dordrecht, Netherlands

Einde aan sissen: handhavingspilot van start in Dordrecht

Beeld ter illustratie Pexels
Speciaal getrainde boa's in Dordrecht mogen vanaf dinsdag handhaven op seksuele intimidatie in het openbaar. Dat heeft het Ministerie van Veiligheid bekendgemaakt. Op die manier wordt geprobeerd om straatintimidatie tegen te gaan.
Barbara Visscher | 31 maart 2025 18:00 | Aangepast op 31 maart 2025 17:46
De extra handhaving op seksuele intimidatie in het openbaar is onderdeel van een nationale proef. In de gemeenten Rotterdam, Utrecht en Arnhem wordt sinds 1 juli 2024 al gehandhaafd op seksuele intimidatie in het openbaar. Vanaf morgen komen daar de gemeenten Dordrecht, Almere, Heerlen en Tilburg bij. Bij seksuele intimidatie op straat kun je denken aan sissen, nafluiten, naroepen, ongepaste opmerkingen maken of achternalopen.

Boa’s waren tot voor deze proef en in gemeenten die niet aan de pilot meedoen nog niet bevoegd om hierop te handhaven. Het doel van de proef is om duidelijk te krijgen hoe boa’s de politie kunnen ondersteunen bij het tegengaan van seksuele straatintimidatie.

Opleiden
De gemeente Dordrecht is al begonnen met het opleiden van drie handhavers: “De opleiding duurt 5 volledige dagen. Tijdens deze opleidingsdagen komen alle aspecten aan bod die zij nodig hebben om goed te kunnen handhaven rondom seksuele straatintimidatie. Onderdeel van deze training zijn bijvoorbeeld het leren van gesprekstechnieken hoe zij het beste met slachtoffers om kunnen gaan en het op een juiste en volledige manier opmaken van een eventueel proces-verbaal.” aldus een woordvoerder van de gemeente.

Verantwoordelijk wethouder Marc Merx is blij dat de gemeente mee mag doen met de pilot: “We willen de sociale norm uitdragen dat straatintimidatie niet oké is en niet getolereerd wordt. Dordrecht is een stad waar iedereen zich vrij en veilig moet kunnen bewegen en daar hoort seksuele intimidatie niet bij. Wij denken dat deze pilot wat dat betreft een duidelijk signaal afgeeft.”

Volgens het Ministerie van Veiligheid en Justitie heeft de pilot al zijn eerste vruchten al afgeworpen. De proef heeft in deelnemende gemeenten niet alleen geleid tot de eerste veroordelingen, ook zegt het ministerie dat er een duidelijk signaal wordt afgegeven aan daders: seksuele straatintimidatie accepteren we niet. De pilot loopt nog tot 1 juli 2026.

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Lees ook

Is er nu wel of geen veiligheidsplan voor opvanglocatie Papendrecht?

Met welk veiligheidsplan denkt de gemeente Papendrecht de zorgen weg te nemen bij omwonenden en wink...

FC Dordrecht strikt verdediger met veel eredivisie-ervaring

Mica Pinto (32) is de nieuwste aanwinst van FC Dordrecht. De linkervleugelverdediger was sinds afgel...

Nieuwe ontmoetingen met lijsttrekkers in Op Pad Met Ad

In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart heeft Ad van den Herik deze week ontmoetin...

Overvallers jagen pensionado stuipen op het lijf, OM eist tot 3 jaar cel

Het Openbaar Ministerie (OM) eist tot drie jaar cel tegen verschillende verdachten van een woningove...

Grote duisternis in het Wielwijkpark: omwonenden eisen oplossing

Het is al een tijdje pikkedonker in het Wielwijkpark in Dordrecht. Er ontbreken lantarenpalen in een...

Toestemming voor horeca in Weizigtpark, nu nog een ondernemer

Het plan om in het park achter Station Dordrecht een koffietentje mogelijk te maken, is door de geme...