In Dordrecht wil de gemeente zo'n 100 duizend euro terug die de stichting van Groupcard bewaarde. Het geld was bedoeld voor isolatie en zuinigere koelkasten voor minder bedeelde inwoners. De gemeente broedt nog op welke manier het stappen onderneemt: "Wellicht gezamenlijk met andere gemeenten."
De gemeente Dordrecht liet eerder aan deze streekomroep weten dat de Dordtpas, die minima, ouderen en kinderen gratis of met flinke korting aan kunnen vragen, niet geraakt door het faillissement van Groupcard.
Eigenaar
Uit een rondgang van de NOS blijkt dat meerdere gemeenten samen op willen trekken om te onderzoeken wat hun mogelijkheden zijn. Ook Rotterdam zou gedupeerd zijn, maar voor hoeveel is onduidelijk. De gemeente Den Bosch laat weten dat de eigenaar van Groupcard aansprakelijk wordt gesteld voor de schade. Het bedrijf bewaarde het geld dat gemeenten op hun stadspassen en cadeaukaarten hadden geplaatst apart bij een stichting.
Maar vrij snel na het faillissement bleek de rekening van deze Stichting Derdengelden Groupcard leeg. De curator meldde dat het geld vermoedelijk is overgemaakt naar het bedrijf Groupcard, om de verliezen te kunnen betalen.
De gemeente Helmond is met bijna een miljoen euro een van de grootste gemeentelijke slachtoffers. De ruim 923.000 euro die zoek is, was voor een witgoed- en isolatieregeling voor minima. "Samen met enkele andere gemeenten hebben wij een advocaat ingeschakeld die de bestuurder persoonlijk aansprakelijk zal stellen voor de schade", zegt een woordvoerder van de gemeente Helmond.
Stadspas
Groupcard leverde aan de gemeente Zwijndrecht de ZwijndrechtPas. Deze kan daar inmiddels niet meer worden gebruikt als cadeaukaart. De gemeente geeft aan dat de pas nog wel voor de kledingregeling en mantelzorgwaardering gebruikt kan worden. Dat is overigens niet in alle getroffen gemeenten het geval.
Via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) praten ruim 120 gedupeerde gemeenten volgende week over de situatie. En welke vervolgstappen zij tegen wie en op welke manier nemen. De gemeenten die de NOS sprak hinten erop dit gezamenlijk te gaan doen.
Veel getroffen gemeenten zoeken ook nog een antwoord op de vraag hoe het zo kon misgaan. Groupcard bleek niet over een vergunning voor het uitgeven van cadeaukaarten te beschikken, bevestigde toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) bij het faillissement aan de NOS. Bronnen meldden dat DNB al een onderzoek naar Groupcard was begonnen, omdat het bedrijf wel een vergunning had moeten hebben.
Dit verhaal verscheen eerder bij onze mediapartners NOS en Rijnmond.