gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Honderden mensen marcheren door Dordrecht als protest tegen Chemours

1e3558f5cd79c2836004833c1ca9dd98

"Vandaag is voor iedereen, door iedereen." Met muziek, spandoeken en veel spreekkoren wandelden zaterdagmiddag zeker vijfhonderd mensen van het centrum van Dordrecht naar het fabrieksterrein van Chemours. Dat had speciaal de parkeerplaats vrijgehouden. Honderden mensen lieten horen dat wat hen betreft de maat vol is met de uitstoot van PFAS.

Rijnmond | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
"Ik ben blij, heel erg blij. Ik zie heel veel mensen, heel veel verschillende groeperingen die duidelijk maken dat ze die PFAS-uitstoot zat zijn", zegt organisator Paul den Hartog vlak voordat de optocht vertrekt.

'Nul uit de pijp'
"Gezondheid raakt iedereen. Het is niet links of rechts, niet rijk of arm. Gezondheid is voor iedereen. We worden gelukkig ook gesteund door grote organisaties, zoals Greenpeace en Urgenda", vervolgt Den Hartog.

Ook maakt hij tegenover Rijnmond nog even duidelijk welke vier eisen ze richting Chemours hebben: "Nul uit de pijp (geen uitstoot meer, red.), ruim je eigen rotzooi op, betalen van gezondheidskundig onderzoek (naar de gevolgen van de uitstoot, red.) en schade compenseren." En hij is niet de enige die er zo over denkt.
fcbb71153e190275665190437685fe16
Geboortegrond
Tijdens de optocht roepen veel deelnemers ook "Nul uit de pijp" en "Sneeuwwitje met de vergiftigde appel." De politie begeleidt de stoet. Het overige verkeer wordt stilgezet als de demonstranten langs lopen. Het is een bonte stoet met deelnemers, qua leeftijd verdeeld over vier of vijf generaties. De jongsten nog in een kinderwagen, maar wel met kartonnen protestborden, en de oudsten ver in de zeventig.

Ook Leander (43) loopt mee. Hij heeft een bord bij zich met daarop de tekst 'Ga weg van mijn geboortegrond'. "Iedereen mag op mijn geboortegrond leven, maar niet degene die het verzieken. Ik maak me zorgen over de gezondheid van mensen", zegt hij.

Die zorgen begonnen al in de pubertijd: "Ik vond het een vreemd idee dat daar gifstoffen worden geloosd. Later ga je pas goed beseffen dat de efficiëntie van een bepaald product niet opweegt tegen de gezondheid van mensen."
f36cafa9c781df3e6384adf7792c285a
Hij hoopt dat de demonstratie ertoe leidt dat het Dordtse chemiebedrijf besluit te stoppen met de uitstoot van PFAS. Ook Joly (60) hoopt het, maar heeft er een hard hoofd in: "Ik hoop dat de overheid en provincie gaan optreden, want van Chemours hoeven we niks te verwachten. Die gaan voor het grote geld."

Joly zegt dat ze sinds een jaar betrokken is bij de acties tegen Chemours. "Het is heel erg dat dit nodig is natuurlijk." Ook legt ze uit dat ze een kip heeft "en eieren die ik niet mag eten. Ik eet ze nog steeds, maar het wordt wel afgeraden."

Vorig jaar werd duidelijk dat eieren van hobbykippen uit de omgeving van Dordrecht soms zulke hoge concentraties PFAS bevatten dat het onveilig is om ze te eten.

Dit bericht kwam tot stand in samenwerking met onze mediapartner Rijnmond. De vaste streekverslaggever van Rijnmond schreef bovenstaand artikel, Streekomroep56 maakte een videoproductie over de protestmars. Die is hieronder te zien.

Lees ook

Sem Valk

FC Dordrecht raakt aanvoerder Valk kwijt aan eredivisionist Telstar

De aanvoerder van FC Dordrecht Sem Valk maakt de overstap naar Telstar. In Velsen-Zuid tekent de verdediger een contract tot medio 2029. De verdediger speelde 71 wedstrijden voor de Schapekoppen, waarin hij vier keer trefzeker was. “Ik ga jullie enorm missen.”

Steekpartij AZC foto

Steekpartij azc Dordrecht, twee verdachten aangehouden

Bij het asielzoekerscentrum aan de Burgemeester van der Dussenstraat in Dordrecht vond maandagmiddag een steekpartij plaats. Het incident gebeurde rond 15.45 uur. Eén man is gewond geraakt en ter plaatste door een ambulance behandeld. Twee verdachten zijn aangehouden.

Raatsie en Venema

Raatsie en Venema voorlopig aan de kant door blessures

FC Dordrecht-spelers Calvin Raatsie en Nick Venema komen voorlopig niet in actie. Beiden hebben een blessure opgelopen.

foto artikel vuilnisvrouw

Met een grote vrachtwagen door kleine straatjes rijden: Janus doet het voor HVC

Gemiddeld één keer per week wordt in onze streek het ondergrondse afval opgehaald. Met een enorme vuilniswagen trotseert Janus Confurius dagelijks de smalle straatjes van de Dordtse binnenstad. Monique trekt het felgele HVC-hesje aan en rijdt een stuk met Janus mee.

foto artikel blieb

Met deze tool vind je spelenderwijs je nieuwe leesboek

Bibliotheek AanZet komt met iets nieuws: een tablet waarmee kinderen kunnen onderzoeken wat hun volgende leesboek gaat worden. Een Blieb. Via een tablet maken kinderen een eigen robot en kiezen ze een wereld, onderwerp en emotie die ze interessant vinden. De Blieb geeft dan op basis van die keuzes boekentips.

lottevandrunen1

Lotte van Drunen wint in eigen land: 'Dit betekent veel'

Lotte van Drunen is naar de derde plaats geklommen in het wereldkampioenschap motorcross. De Sliedrechtse wist beide manches van haar thuisrace in Arnhem te winnen.