gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Onderwijsmuseum vreest voor de toekomst: 'Hier moet je het mes niet in zetten'

07996eea6fb0efd05237d58e822a767f

Het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht maakt zich grote zorgen over de toekomst. De gemeente denkt als één van de vele bezuinigingsmaatregelen na over het verminderen of stopzetten van de jaarlijkse subsidie. "Het museum wordt gewoon onder druk gezet."

Corrado Francke |  | Aangepast op
Met het 'ravijnjaar' 2026 in aantocht, waarin de gemeente fors minder geld vanuit het Rijk krijgt, moet er in Dordrecht in totaal 19 miljoen euro worden bespaard. Dat leidde tot een enorme lijst aan mogelijke maatregelen, waarop ook het Onderwijsmuseum te vinden is.

"We bezitten 's werelds grootste collectie van onderwijserfgoed. Daarnaast is er geen enkele plek waar zoveel beleidsgeschiedenis bij elkaar is gebracht", zegt Jasper Rijpma namens de Raad van Toezicht van het museum. "Hier moet je het mes niet in zetten."

380 duizend euro
Het museum, gevestigd in het gebouw 'De Holland' aan de Burgemeester de Raadtsingel, krijgt jaarlijks 380 duizend euro van de gemeente. Een groot deel van dat bedrag gaat als huurkosten weer terug, want de gemeente verhuurt het gebouw aan het museum. "De maatregel levert geen noemenswaardige bezuiniging op", concludeert het bestuur in een brief.

Minder subsidie zou ook gevolgen hebben voor de 12 medewerkers en 85 vrijwilligers, benadrukt Rijpma. Eén van die medewerkers is Juultje Slotema, die als educator alles weet over de museumcollectie. Van het klassieke leesplankje tot oude wereldbollen en van boeken tot gymnastiektoestellen.

Droogzwemapparaat
Zo wijst ze naar het 'droogzwemapparaat', een hulpmiddel bij zwemlessen in de winter. Het apparaat dat vroeger in de gymzaal of op het schoolplein stond, werd gebruikt om de eerste stappen van het zwemmen te leren. "Er was natuurlijk een tijd dat we de overdekte en verwarmde zwembaden niet hadden, bijvoorbeeld in de voorloorlogse tijd."

Het gymnastiektoestel is één van de duizenden onderwijsherinneringen die het museum in haar bezit heeft. Juultje wil het verhaal over die collectie graag blijven vertellen zodat alle bezoekers - van welke generatie dan ook - erover in gesprek gaan met elkaar. "Hier ligt zo'n enorme schat van waardevolle informatie, het zou zó zonde zijn als het verloren zou gaan."

Weinig bezoekers?
Het museum is zes dagen per week geopend - in de vakanties zeven - en trok in 2023 ruim 35 duizend bezoekers. Is dat niet een beetje weinig? Rijpma zegt 'natuurlijk' meer bezoekers te willen, maar dat de plannen daarvoor onder druk staan door de mogelijke bezuiniging en de gestegen kosten.

De gemeenteraad hakt in juli een knoop door welke bezuiningen wel en niet worden doorgevoerd. Eerst gaat de raad het meermaals over de maatregelen hebben en wil het museum in gesprek met de politici.

Lees ook

Copy of _HPV4386media

Dordtenaar Binke (24) wint zilver tijdens American Solar Challenge

Dordtenaar Binke Struik (24) is met het Delft Solar Team tweede geworden tijdens de American Solar Challenge. Het team bouwde hiervoor een zonneauto, waarmee binnen acht dagen ruim 4000 kilometer moest worden afgelegd.

foto

Vakantieganger Jary vlucht voor enorme Franse bosbrand: ‘Wij moesten zo snel mogelijk weg’

Geniet je in Frankrijk van een welverdiende vakantie, moet je halsoverkop weg van de camping door een enorme bosbrand. Het overkomt Jary de Hon (59) uit Hardinxveld-Giessendam, die midden in de nacht zijn spullen moet pakken.

Victor Verbrugge (links)  in actie WK 202607

Victor (22) na slechts vier jaar roeien vierde op het WK: ‘Ik heb alles eruit gehaald’

Papendrechter Victor Verbrugge is dit weekend vierde geworden op het WK roeien in Duitsland. Hoewel hij pas vier jaar aan het roeien is, wist hij in de finale bijna een podiumplaats te bemachtigen. “Ik heb alles gegeven om te winnen, maar meer dan dit had ik niet”, blikt hij terug.

yv2026718NKS04152

Bekijk hier de samenvatting van FC Dordrecht - Lusail SC (5-0)

De derde oefenzege van FC Dordrecht deze voorbereiding is een feit. In Papendrecht was de ploeg een maatje te groot voor het Qatarese Lusail SC: 5-0. De Streekomroep was erbij op Sportpark Slobbengors en maakte onderstaande samenvatting van de wedstrijd.

FOTO THUMB POTEN IN DE KLEI - FIETSENMAKER

Maarten is fietsenmaker aan huis en werkt vanuit zijn bus

De meeste mensen brengen hun fiets naar een fietsenmaker toe als deze gerepareerd moet worden. Maarten van Rijswijk doet dit net anders. Hij komt zelf naar de kapotte fietsen toe en repareert ze ter plekke in zijn bus. Maarten leert Monique wat je moet doen om een fiets weer gloednieuw te krijgen.

hennepkwekerijcrabbehof

Dagenlange lekkage leidt tot ontdekking hennepkwekerij

De politie heeft een hennepkwekerij met meer dan 450 planten ontdekt in de Dordtse wijk Crabbehof. De kwekerij kwam aan het licht door een lekkage, waar de onderbuurman al vijf dagen last van had.