gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Onderwijsmuseum vreest voor de toekomst: 'Hier moet je het mes niet in zetten'

07996eea6fb0efd05237d58e822a767f

Het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht maakt zich grote zorgen over de toekomst. De gemeente denkt als één van de vele bezuinigingsmaatregelen na over het verminderen of stopzetten van de jaarlijkse subsidie. "Het museum wordt gewoon onder druk gezet."

Corrado Francke |  | Aangepast op
Met het 'ravijnjaar' 2026 in aantocht, waarin de gemeente fors minder geld vanuit het Rijk krijgt, moet er in Dordrecht in totaal 19 miljoen euro worden bespaard. Dat leidde tot een enorme lijst aan mogelijke maatregelen, waarop ook het Onderwijsmuseum te vinden is.

"We bezitten 's werelds grootste collectie van onderwijserfgoed. Daarnaast is er geen enkele plek waar zoveel beleidsgeschiedenis bij elkaar is gebracht", zegt Jasper Rijpma namens de Raad van Toezicht van het museum. "Hier moet je het mes niet in zetten."

380 duizend euro
Het museum, gevestigd in het gebouw 'De Holland' aan de Burgemeester de Raadtsingel, krijgt jaarlijks 380 duizend euro van de gemeente. Een groot deel van dat bedrag gaat als huurkosten weer terug, want de gemeente verhuurt het gebouw aan het museum. "De maatregel levert geen noemenswaardige bezuiniging op", concludeert het bestuur in een brief.

Minder subsidie zou ook gevolgen hebben voor de 12 medewerkers en 85 vrijwilligers, benadrukt Rijpma. Eén van die medewerkers is Juultje Slotema, die als educator alles weet over de museumcollectie. Van het klassieke leesplankje tot oude wereldbollen en van boeken tot gymnastiektoestellen.

Droogzwemapparaat
Zo wijst ze naar het 'droogzwemapparaat', een hulpmiddel bij zwemlessen in de winter. Het apparaat dat vroeger in de gymzaal of op het schoolplein stond, werd gebruikt om de eerste stappen van het zwemmen te leren. "Er was natuurlijk een tijd dat we de overdekte en verwarmde zwembaden niet hadden, bijvoorbeeld in de voorloorlogse tijd."

Het gymnastiektoestel is één van de duizenden onderwijsherinneringen die het museum in haar bezit heeft. Juultje wil het verhaal over die collectie graag blijven vertellen zodat alle bezoekers - van welke generatie dan ook - erover in gesprek gaan met elkaar. "Hier ligt zo'n enorme schat van waardevolle informatie, het zou zó zonde zijn als het verloren zou gaan."

Weinig bezoekers?
Het museum is zes dagen per week geopend - in de vakanties zeven - en trok in 2023 ruim 35 duizend bezoekers. Is dat niet een beetje weinig? Rijpma zegt 'natuurlijk' meer bezoekers te willen, maar dat de plannen daarvoor onder druk staan door de mogelijke bezuiniging en de gestegen kosten.

De gemeenteraad hakt in juli een knoop door welke bezuiningen wel en niet worden doorgevoerd. Eerst gaat de raad het meermaals over de maatregelen hebben en wil het museum in gesprek met de politici.

Lees ook

foto onbeheerde tas

Stationshal Dordrecht tijdelijk dicht na vondst onbeheerde tas

De stationshal in Dordrecht is dinsdagmiddag tijdelijk afgezet geweest. Dit gebeurde na een melding van een onbeheerde tas. Een explosievenexpert kwam ter plekke voor onderzoek, maar in de tas zat niets bijzonders.

Driehoeksveer-1

Gemeenten willen Driehoeksveer in de vaart houden, maar toekomst is nog onzeker

De gemeenten Ridderkerk, Molenlanden en Krimpenerwaard kijken naar de mogelijkheid om het zogenaamde Driehoeksveer voort te laten bestaan. Het contract met de huidige exploitant van deze openbaarvervoerverbinding loopt op 1 januari 2027 af.

fotooooooo

Gaan deze supermarkten eerder open op zondag? ‘Wens van klanten verandert’

Twintig Dordtse supermarktuitbaters willen eerder open op zondag. Nu mogen de deuren om 12.00 uur open, ondernemers vragen de gemeenteraad in een brief daar 10.00 uur van te maken.

zwemmenwaal

Ondanks chemische stoffen in de Waal gaat Ellen er gewoon in: ‘Het is heerlijk zwemmen’

Het gaat niet goed met de kwaliteit van het Nederlandse zwemwater. In onze regio is het vooral mis in de Waal bij Ridderkerk. Daar zijn meerdere chemische stoffen aangetroffen boven de gestelde norm. Toch is Ellen, die pal aan het water woont, niet bang: “Ik ga het niet mijden.”

IMG_7827

3D-spel moet kinderen enthousiasmeren voor molenaarsberoep: 'We hebben nieuwe mensen nodig'

Een spel om kinderen te enthousiasmeren voor het beroep van molenaar. Molenstichting SIMAV doet met het educatieve project ‘Waar is de Molenaar’ een gooi naar de Vriendenloterij Molenprijs 2026. Als de stichting de prijs wint, ligt 50.000 euro in het verschiet: een bedrag dat de stichting goed zou helpen bij het in stand houden van de molens in de Alblasserwaard.

chemours

In deze gemeente hebben mensen het meeste PFAS in hun bloed

Zo’n driekwart van de Nederlanders had in 2025 te veel PFAS in het bloed. Dat meldt het RIVM. In Dordrecht waren de waarden bijna het slechtst van het hele land. Alleen rond de industrie in Zeeuws-Vlaanderen was het nog extremer.