gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Onderwijsmuseum vreest voor de toekomst: 'Hier moet je het mes niet in zetten'

07996eea6fb0efd05237d58e822a767f.jpg

Het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht maakt zich grote zorgen over de toekomst. De gemeente denkt als één van de vele bezuinigingsmaatregelen na over het verminderen of stopzetten van de jaarlijkse subsidie. "Het museum wordt gewoon onder druk gezet."

Corrado Francke |  | Aangepast op
Met het 'ravijnjaar' 2026 in aantocht, waarin de gemeente fors minder geld vanuit het Rijk krijgt, moet er in Dordrecht in totaal 19 miljoen euro worden bespaard. Dat leidde tot een enorme lijst aan mogelijke maatregelen, waarop ook het Onderwijsmuseum te vinden is.

"We bezitten 's werelds grootste collectie van onderwijserfgoed. Daarnaast is er geen enkele plek waar zoveel beleidsgeschiedenis bij elkaar is gebracht", zegt Jasper Rijpma namens de Raad van Toezicht van het museum. "Hier moet je het mes niet in zetten."

380 duizend euro
Het museum, gevestigd in het gebouw 'De Holland' aan de Burgemeester de Raadtsingel, krijgt jaarlijks 380 duizend euro van de gemeente. Een groot deel van dat bedrag gaat als huurkosten weer terug, want de gemeente verhuurt het gebouw aan het museum. "De maatregel levert geen noemenswaardige bezuiniging op", concludeert het bestuur in een brief.

Minder subsidie zou ook gevolgen hebben voor de 12 medewerkers en 85 vrijwilligers, benadrukt Rijpma. Eén van die medewerkers is Juultje Slotema, die als educator alles weet over de museumcollectie. Van het klassieke leesplankje tot oude wereldbollen en van boeken tot gymnastiektoestellen.

Droogzwemapparaat
Zo wijst ze naar het 'droogzwemapparaat', een hulpmiddel bij zwemlessen in de winter. Het apparaat dat vroeger in de gymzaal of op het schoolplein stond, werd gebruikt om de eerste stappen van het zwemmen te leren. "Er was natuurlijk een tijd dat we de overdekte en verwarmde zwembaden niet hadden, bijvoorbeeld in de voorloorlogse tijd."

Het gymnastiektoestel is één van de duizenden onderwijsherinneringen die het museum in haar bezit heeft. Juultje wil het verhaal over die collectie graag blijven vertellen zodat alle bezoekers - van welke generatie dan ook - erover in gesprek gaan met elkaar. "Hier ligt zo'n enorme schat van waardevolle informatie, het zou zó zonde zijn als het verloren zou gaan."

Weinig bezoekers?
Het museum is zes dagen per week geopend - in de vakanties zeven - en trok in 2023 ruim 35 duizend bezoekers. Is dat niet een beetje weinig? Rijpma zegt 'natuurlijk' meer bezoekers te willen, maar dat de plannen daarvoor onder druk staan door de mogelijke bezuiniging en de gestegen kosten.

De gemeenteraad hakt in juli een knoop door welke bezuiningen wel en niet worden doorgevoerd. Eerst gaat de raad het meermaals over de maatregelen hebben en wil het museum in gesprek met de politici.

Lees ook

combi witte herder bordeaux.jpg

Met dubbele tong zou Toon zijn hond hebben opgehitst: ‘Ik ben 62, dat zou ik nooit doen’

Toon heeft geen hond meer. Want de nog maar 8-jarige Amber is dood. Afgemaakt, nadat ze een herdershond aanviel en diens baas. En Toon? Die zit mokkend voor de rechter.

rowwenhezerusso.png

Rowwen Hèze, Russo en Douwe Bob komen naar Wantijpop

Russo, Jett Rebel, Douwe Bob en Rowwen Hèze komen naar Dordrecht. Zij treden op zaterdag 6 juni op tijdens Wantijpop, het gratis Dordtse festival in het Wantijpark.

fotosliedrecht.png

Verwarring dreigt door nieuwe naam GroenLinks-PvdA, hier is ‘Pro’ al bezet

Grote onduidelijkheid bij lokale fracties van GroenLinks-PvdA over de naamsverandering. Jesse Klaver kondigde donderdagavond de nieuwe naam Progressief Nederland (Pro) aan en de namen van de lokale fracties veranderen mee naar een combinatie van de afkorting ‘Pro’ en de plaatsnaam die de partijen vertegenwoordigen. Maar wat als er al een ‘Pro-partij’ bestaat?

IMG_5958.jpeg

Deze rotonde is aangepast in de hoop spookfietsers te stoppen

De rotonde aan het Goudenregenplantsoen in Ridderkerk, de laatste voor de verbindingsweg richting Barendrecht, is aangepast om spookrijders tegen te gaan. Na een telling werd duidelijk dat fietsers tegen het verkeer in over het verkeersplein fietsen. De oplossing? Een perkje en een verkeersbord.

StreetviewParallelweg.png

Parallelweg in Sliedrecht op de schop, werkzaamheden starten op 13 april

De Sliedrechtse Parallelweg gaat op de schop. De rijbaan voldoet niet meer aan de huidige normen en is toe aan groot onderhoud. Het asfalt wordt vervangen en een deel van de fundering wordt opnieuw opgebouwd. De werkzaamheden beginnen op 13 april en zullen naar verwachting zo’n twaalf weken in beslag nemen.

verdachtebureaurijnmond.png

Verkoper verliest 12.000 euro bij Marktplaatsdeal

De politie is op zoek naar een verdachte die 12.000 euro heeft ontvreemd van een man uit Nijkerk. De verdachte haalde het geld van de rekening van het slachtoffer door contactloos te pinnen bij meerdere winkels in Dordrecht. Hij is daarbij gefilmd.