gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Onderwijsmuseum vreest voor de toekomst: 'Hier moet je het mes niet in zetten'

07996eea6fb0efd05237d58e822a767f

Het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht maakt zich grote zorgen over de toekomst. De gemeente denkt als één van de vele bezuinigingsmaatregelen na over het verminderen of stopzetten van de jaarlijkse subsidie. "Het museum wordt gewoon onder druk gezet."

Corrado Francke |  | Aangepast op
Met het 'ravijnjaar' 2026 in aantocht, waarin de gemeente fors minder geld vanuit het Rijk krijgt, moet er in Dordrecht in totaal 19 miljoen euro worden bespaard. Dat leidde tot een enorme lijst aan mogelijke maatregelen, waarop ook het Onderwijsmuseum te vinden is.

"We bezitten 's werelds grootste collectie van onderwijserfgoed. Daarnaast is er geen enkele plek waar zoveel beleidsgeschiedenis bij elkaar is gebracht", zegt Jasper Rijpma namens de Raad van Toezicht van het museum. "Hier moet je het mes niet in zetten."

380 duizend euro
Het museum, gevestigd in het gebouw 'De Holland' aan de Burgemeester de Raadtsingel, krijgt jaarlijks 380 duizend euro van de gemeente. Een groot deel van dat bedrag gaat als huurkosten weer terug, want de gemeente verhuurt het gebouw aan het museum. "De maatregel levert geen noemenswaardige bezuiniging op", concludeert het bestuur in een brief.

Minder subsidie zou ook gevolgen hebben voor de 12 medewerkers en 85 vrijwilligers, benadrukt Rijpma. Eén van die medewerkers is Juultje Slotema, die als educator alles weet over de museumcollectie. Van het klassieke leesplankje tot oude wereldbollen en van boeken tot gymnastiektoestellen.

Droogzwemapparaat
Zo wijst ze naar het 'droogzwemapparaat', een hulpmiddel bij zwemlessen in de winter. Het apparaat dat vroeger in de gymzaal of op het schoolplein stond, werd gebruikt om de eerste stappen van het zwemmen te leren. "Er was natuurlijk een tijd dat we de overdekte en verwarmde zwembaden niet hadden, bijvoorbeeld in de voorloorlogse tijd."

Het gymnastiektoestel is één van de duizenden onderwijsherinneringen die het museum in haar bezit heeft. Juultje wil het verhaal over die collectie graag blijven vertellen zodat alle bezoekers - van welke generatie dan ook - erover in gesprek gaan met elkaar. "Hier ligt zo'n enorme schat van waardevolle informatie, het zou zó zonde zijn als het verloren zou gaan."

Weinig bezoekers?
Het museum is zes dagen per week geopend - in de vakanties zeven - en trok in 2023 ruim 35 duizend bezoekers. Is dat niet een beetje weinig? Rijpma zegt 'natuurlijk' meer bezoekers te willen, maar dat de plannen daarvoor onder druk staan door de mogelijke bezuiniging en de gestegen kosten.

De gemeenteraad hakt in juli een knoop door welke bezuiningen wel en niet worden doorgevoerd. Eerst gaat de raad het meermaals over de maatregelen hebben en wil het museum in gesprek met de politici.

Lees ook

lotte van drunen

Van Drunen derde in eindstand WK motorcross: ‘Het was niet mijn seizoen’

Lotte van Drunen moet nog even wachten op haar derde wereldtitel motorcross. De 19-jarige Sliedrechtse werd dit weekend tweede in de Grand Prix van Australië en eindigde als derde in het algemeen klassement.

nk2026092593A06821

FC Dordrecht stunt tegen Almere City en is zegeloze reeks kwijt

Zes duels op rij had FC Dordrecht niet gewonnen, maar daar kwam vrijdagavond onverwacht verandering in. Aan de Krommedijk trakteerde de ploeg promotiekandidaat Almere City op een nederlaag: 3-2.

fotoletsruilwinkel

Veiling moet ruilwinkel van de ondergang redden: ‘Moeten alles bij elkaar schrapen’

De LETS Ruilwinkel in Dordrecht zit financieel in zwaar weer. De winkel heeft een conflict met voormalig voorzitter Ruby Pichel, die geld heeft weggesluisd. Omdat zij in hoger beroep is gegaan tegen een uitspraak van de rechter, is het geld nog niet teruggestort op de rekening. Nu moet een veiling het winkeltje van de ondergang redden.

praatpaal-team-sept2026(2)

Praatpaal gaat weer van start, maar in een nieuwe vorm

Het programma Praatpaal keert volgende week terug op Drechtstad FM, na een wat langere zomerstop. En daar was een reden voor.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in studio De Witt: 25-jarige jubileum stedenband tussen Dordrecht en Varna

In een nieuwe aflevering van Studio De Witt gaat presentator Ben Corino in gesprek met Arthur den Hartog over het 25-jarige jubileum van de stedenband tussen Dordrecht en Varna. Door deze stedenband zijn door de jaren heen verschillende uitwisselingen tot stand gekomen, waaronder op het gebied van kunst en muziek.

fotorebeccaspookstraat

Spookstraat verpaupert verder, zien bewoners: 'Je voelt jezelf niet veilig meer'

Verlaten huizen, metershoog groen en half gesloopte schuurtjes. De spookstraat Ruigenhil in Alblasserdam verpaupert verder, zien hopeloze bewoners. “Het gaat iedereen hier echt aan het hart.”