gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Onderwijsmuseum vreest voor de toekomst: 'Hier moet je het mes niet in zetten'

07996eea6fb0efd05237d58e822a767f

Het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht maakt zich grote zorgen over de toekomst. De gemeente denkt als één van de vele bezuinigingsmaatregelen na over het verminderen of stopzetten van de jaarlijkse subsidie. "Het museum wordt gewoon onder druk gezet."

Corrado Francke |  | Aangepast op
Met het 'ravijnjaar' 2026 in aantocht, waarin de gemeente fors minder geld vanuit het Rijk krijgt, moet er in Dordrecht in totaal 19 miljoen euro worden bespaard. Dat leidde tot een enorme lijst aan mogelijke maatregelen, waarop ook het Onderwijsmuseum te vinden is.

"We bezitten 's werelds grootste collectie van onderwijserfgoed. Daarnaast is er geen enkele plek waar zoveel beleidsgeschiedenis bij elkaar is gebracht", zegt Jasper Rijpma namens de Raad van Toezicht van het museum. "Hier moet je het mes niet in zetten."

380 duizend euro
Het museum, gevestigd in het gebouw 'De Holland' aan de Burgemeester de Raadtsingel, krijgt jaarlijks 380 duizend euro van de gemeente. Een groot deel van dat bedrag gaat als huurkosten weer terug, want de gemeente verhuurt het gebouw aan het museum. "De maatregel levert geen noemenswaardige bezuiniging op", concludeert het bestuur in een brief.

Minder subsidie zou ook gevolgen hebben voor de 12 medewerkers en 85 vrijwilligers, benadrukt Rijpma. Eén van die medewerkers is Juultje Slotema, die als educator alles weet over de museumcollectie. Van het klassieke leesplankje tot oude wereldbollen en van boeken tot gymnastiektoestellen.

Droogzwemapparaat
Zo wijst ze naar het 'droogzwemapparaat', een hulpmiddel bij zwemlessen in de winter. Het apparaat dat vroeger in de gymzaal of op het schoolplein stond, werd gebruikt om de eerste stappen van het zwemmen te leren. "Er was natuurlijk een tijd dat we de overdekte en verwarmde zwembaden niet hadden, bijvoorbeeld in de voorloorlogse tijd."

Het gymnastiektoestel is één van de duizenden onderwijsherinneringen die het museum in haar bezit heeft. Juultje wil het verhaal over die collectie graag blijven vertellen zodat alle bezoekers - van welke generatie dan ook - erover in gesprek gaan met elkaar. "Hier ligt zo'n enorme schat van waardevolle informatie, het zou zó zonde zijn als het verloren zou gaan."

Weinig bezoekers?
Het museum is zes dagen per week geopend - in de vakanties zeven - en trok in 2023 ruim 35 duizend bezoekers. Is dat niet een beetje weinig? Rijpma zegt 'natuurlijk' meer bezoekers te willen, maar dat de plannen daarvoor onder druk staan door de mogelijke bezuiniging en de gestegen kosten.

De gemeenteraad hakt in juli een knoop door welke bezuiningen wel en niet worden doorgevoerd. Eerst gaat de raad het meermaals over de maatregelen hebben en wil het museum in gesprek met de politici.

Lees ook

hekken 2

Nieuwe en verhoogde hekken: park met Schotse hooglanders volledig open

Het Dordtse Dubbelmondepark heeft permanent verhoogde houten hekken gekregen. Na een ontsnapping van twee Schotse hooglanders die er verblijven, was het park enkele dagen dicht en werden eerst tijdelijke hekken geplaatst. De vernieuwde houten hekken zijn bijna een halve meter hoger.

foto fietsenzaak scooterzaak

Gouden tijd voor fiets- en scooterhandel door lange brugsluiting: ‘Tienduizend euro extra’

Topdrukte in fietsen- en scooterwinkels door de afsluiting van de Papendrechtsebrug. Veel mensen ruilen de auto in voor een tweewieler om files te vermijden, merken ondernemers in de buurt van de brug.

fotoars

Eén Dordtse zege in vijf duels, maar Ars houdt hoop: ‘Beter elftal dan vorig seizoen’

FC Dordrecht verzamelde slechts vier punten uit de eerste vijf wedstrijden en kreeg daarin liefst zestien tegengoals. Toch is technisch manager Sjoerd Ars tevreden met de zomerse transferperiode en vindt dat er ‘een beter elftal dan vorig seizoen’ op het veld staat. “De play-offs zijn gewoon haalbaar.”

archieffotopolitie

Zwijndrechtenaar (19) vast na schietpartij op festival

De politie heeft zondag een 19-jarige man uit Zwijndrecht opgepakt vanwege een schietpartij in Amsterdam op zaterdagavond. Daarbij raakten twee mensen gewond.

Start ZWR 2025 foto Kees Wolthoorn kopie

Uitgestelde Zoomer Wantijrun vindt zondag plaats

De Zoomer Wantijrun  staat zondag op het programma. Het hardloopevenement stond gepland voor woensdagavond 24 juni, maar de organisatie voelde zich door de hitte genoodzaakt er een streep door te zetten.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: standbeeld van Kees Buddingh

Studio De Witt besteedt deze zaterdag aandacht aan de wens van een groep Dordtenaren een beeld in de stad te plaatsen van de Dordtse dichter en schrijver Kees Buddingh. Buddingh (1918-1985) kreeg onder meer bekendheid met zijn gedicht ‘De blauwbilgorgel’. Presentator Ben Corino spreekt met de aanjagers van het plan voor het Buddingh standbeeld, Ton Delemarre en Jacques Malschaert.