Dordrecht, Netherlands

Retro-tent roept herinneringen op in zorgtehuis: ‘Altijd wilden ze ermee weg’

Kees, Hetty, Hanneke en Dicky voor de retro-tent Streekomroep56
De zomer betekent voor veel Nederlanders een tripje naar het buitenland of een camping in de buurt. Voor ouderen met dementie zit zo’n vakantie er niet meer in. Reden te meer voor het zorgpersoneel van het Gastenhuis aan de Dordtse Vest om de vakantiebestemmingen naar binnen te halen.
Trevyn van Houwelingen | 26 augustus 2025 17:30 | Aangepast op 26 augustus 2025 15:29
Op het verhoogde terras, aan de achterkant van wat ooit school Vest was, zitten vier senioren onder de luifel van een fel oranje tent. Aan de lijnen van de tent hangen twee theedoeken en onder de campingtafel staat een retro-koelbox. Het tafereel ademt jaren ‘60, een tijd waarin de ouderen zelf waarschijnlijk ook zo op de camping stonden. En dat is precies de bedoeling.

Prikkels
Om de bewoners van het Gastenhuis te prikkelen besloot het zorgpersoneel namelijk vakantiebestemmingen naar Dordrecht te halen. Drie themaweken, gewijd aan drie landen, vol met activiteiten. Zo werd er tijdens de Italiaanse week pizza gegeten en een bezoek aan ijssalon La Venezia gebracht. Voor de Amerikaanse week werd, hoe kan het ook anders, de MacDonalds bezocht. Als klap op de vuurpijl stond er deze zomer ook opeens een onaangekondigd campingtafereel op het eigen terras.

Vrijwilliger Meik de Raadt kwam met het idee. Ze deed een oproep in de krant: ‘Retro-tent gezocht’. Tientallen reacties later vond ze het perfecte model. Een knaloranje variant, met luifel. “Echt zo’n jaren '60-tent is het, ik ken hem nog wel uit mijn eigen jeugd", zegt De Raadt. Al bij het opzetten van de tent kreeg ze veel bekijks. Bewoners hadden geen idee wat hen overkwam.

Lang vervlogen tijden
Voor diezelfde bewoners is de tent vooral een geheugensteuntje. Het tafereel roept herinneringen op aan lang vervlogen vakanties met familie, kinderen en geliefden. Bij bewoner Kees brengt de tent vooral herinneringen aan zijn kinderen terug: “Altijd wilden ze weg met die tent. Dan hoorde ik weer: 'papa, wanneer gaan we weer kamperen?' Er was altijd wel wat met die tent.”

Bewoonster Hanneke weet nog dat zij het iets luxer had. Haar ouders hadden een 'travelsleeper', een soort vouwwagen. Die noviteit, ze waren één van de eersten, trok altijd veel bekijks op de camping. Voor Hetty brengt de tent juist herinneringen aan haar overleden echtgenoot, die zeer sportief was en altijd wilde kamperen. “Dat is soms lastig, maar het zijn ook hele mooie herinneringen”, vertelt ze.

In de tent staat ook een bed, maar de bewoners moeten er niet aan denken om nu nog een keer buiten te slapen. “We hebben het veel te goed binnen, ben je mal!”, klinkt het vier maal. De enige die daadwerkelijk in de tent slaapt is de huiskat. Aan het eind van de zomer verdwijnt de tent weer naar de zolder van het oude schoolgebouw. Op naar een nieuwe zomer.

Bekijk hieronder ook een reportage die wij maakten bij het Gastenhuis.

Lees meer over:

het Gastenhuis|dementie|Kamperen|

Meest gelezen

Let op: A16 komend weekend deels dicht bij Ridderkerk

Redactie Streek 56 | 22 aug 2025 15:00

Auto belandt tegen stoplicht na aanrijding met vuilniswagen

Redactie Streek 56 | 20 aug 2025 10:54

Lees ook

Nieuwe plek voor huiselijke dementiezorg in Hardinxveld-Giessendam

Een nieuwe woonzorgvoorziening voor ouderen met dementie is donderdagmiddag geopend in Hardinxveld-G...

Pop-up camping creëert vakantieplezier voor gezinnen met beperkt budget

Het is verre van prettig, als gezin leven van een structureel te kleine portemonnee. Even een vakant...

Naaktcamping open en bloot over toekomst

Met de kleren uit zwemmen of kamperen. Bij de Dordtse naturisten vereniging 'Goed Af' is het de norm...