Dordrecht, Netherlands

Rouwcentrum Villa TrösT sluit deuren: ‘Het is niet meer te doen’

Villa TrösT Marianne Heemskerk
Villa TrösT zal binnenkort haar deuren sluiten. In juni zal Stichting TrösT Drechtsteden het huidige gebouw op begraafplaats Essenhof verlaten. “Er kwamen te weinig bezoekers om open te blijven”, aldus bestuurssecretaris Marianne Heemskerk.
Roxane Kroon | 9 mei 2025 16:33 | Aangepast op 9 mei 2025 16:33
Het rouwcentrum opende in 2020. “Kort daarna konden we door corona weer voor lange periodes dicht, dat heeft wel impact gehad op de ontwikkeling van evenementen en het opzetten van de huiskamer”, vertelt Heemskerk.  

Luisterend oor 
Villa TrösT heeft een huiskamer aan de achterzijde van begraafplaats Essenhof. Deze is zes dagen per week open. Heemskerk vertelt dat de huiskamer is bedoeld om nabestaanden te helpen met het rouwen: “We wilden vooral dat mensen vanaf de begraafplaats - na een bezoek, uitstrooiing of crematie - naar binnen konden lopen voor een kop koffie en een luisterend oor. Niet iedereen lukt dat zelf. Onze vrijwilligers konden troost bieden.”

Naast de huiskamer organiseerde de stichting ook regelmatig evenementen. Zo was er een creatieve cursus waarbij mensen konden leren om de kleding van dierbaren op andere manieren te verwerken, bijvoorbeeld als deken. Er werden ook lezingen, concerten en maatjesprojecten georganiseerd. Er werkten maar liefst zestig vrijwilligers bij de stichting. 

Te weinig bezoekers
De Villa kreeg de afgelopen vijf jaar wel bezoekers, maar niet genoeg. De stichting ontvangt jaarlijks 15.000 euro aan subsidie van de gemeente, maar kon volgens Heemskerk hiermee niet genoeg organiseren om de rouwkamer draaiende te houden. “Gaskosten, huur en tegemoetkomingen voor vrijwilligers stapelen toch op. Daarnaast wilden we de kosten voor bezoekers aan onze evenementen heel laagdrempelig houden.” 

Ook moest de stichting aan bepaalde voorwaarden voldoen om subsidie te kunnen krijgen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het halen van bepaalde bezoekersaantallen. “We wisten gewoon niet meer of we alle afspraken konden waarmaken, ook voor onze vrijwilligers. Daarom hebben we onlangs toch maar de knoop doorgehakt. We hadden echt gehoopt dat het anders zou gaan, maar het was niet meer te doen.”

Ergens anders verder
Villa TrösT gaat dan wel sluiten, maar de stichting wordt niet opgeheven. “We blijven de toegevoegde waarde zien van mensen helpen met hun rouw verwerken. Wij zien ook andere begraafplaatsen waar dit concept wel goed loopt”, vertelt Heemskerk. 

De stichting gaat kijken naar een nieuwe locatie, om alsnog door te kunnen gaan met Villa TrösT. "Eventueel juist op een plek met minder lading, waar mensen minder geconfronteerd worden met hun verlies. Dan durven mensen het rouwproces misschien meer op te zoeken.”

Vanaf juni zal begraafplaats Essenhof het pand waar Villa TrösT nu zit gaan beheren. Het is nog niet duidelijk waarvoor dit pand gebruikt zal worden. 


Lees ook

Van jeugdhonk tot N3-tunnel: zo hopen Papendrechtse partijen op jouw stem

Verkiezingsprogramma's staan soms vol algemeenheden, maar tussen de regels door zijn ook best wat co...

Geen trekpleisters, maar hedendaagse gebouwen: Ridderkerk nu te zien in LEGO-vorm

Van de brandweerkazerne tot het gemeentehuis. In de Oudheidkamer van Ridderkerk is het dorp te zien ...

De Stemming in Molenlanden: ‘Het is mikken op de stoepjes’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Nieuwe kinderopvang opent op plek Happy4Kids

Een nieuwe kinderopvang opent haar deuren op de locatie waar de beruchte kinderopvang Happy4Kids eer...

Azc's Molenlanden hot topic, wat staat er in de verkiezingsprogramma's?

Geen enkele partij in de gemeente Molenlanden was en is tegen de komst van asielzoekerscentra. Wel s...

Van zittend reanimeren tot kleine wondjes: tientallen beeldbelgesprekken voorkomen misverstanden ambulancedienst

De Ambulancedienst Zuid-Holland Zuid heeft al tientallen keren zorg kunnen verlenen via beeldbellen ...