Dordrecht, Netherlands

Vrouw die gasslang doorsneed niet terug naar huis: 'Dit lucht wel op'

De beteffende portiekflat aan de Krispijnseweg Corrado Francke / Pixabay
Regina A., die de gasleiding van het fornuis in haar Dordtse woning doorsneed, hoeft niet naar een tbs-kliniek. Dat heeft de rechtbank dinsdag bepaald. Wel gaat 42-jarige vrouw niet naar huis, iets waar buurtbewoners juist voor vreesden. "Als ze terug mocht komen, waren we angstiger geweest."
Corrado Francke | 14 januari 2025 17:38 | Aangepast op 14 januari 2025 17:38
Het is een flinke opluchting als de medebewoners van de portiekflat aan de Krispijnseweg het nieuws horen. "Dit lucht wel op", reageert een buurman van A., die hoopt dat ze de juiste hulp krijgt. "Daarmee is voor ons de zaak afgedaan", besluit hij.

Gasslang op fornuis gelegd
De vrouw raakt haar huis aan het einde van deze maand kwijt, waar ze vorig jaar juli voor flink wat opschudding zorgde. Op een zomerse dag ruiken flatbewoners een gekke lucht, waarna ze buren waarschuwen en 112 bellen. Dan zien ze vanuit de deuropening dat de gasslang in het huis van Regina A. op het naar voren getrokken fornuis is gelegd.

Tijdens de inhoudelijke behandeling van de zaak op oudjaarsdag liet ze weten geen excuses aan wil bieden. "Ik wil mijn spullen zo snel mogelijk uit die woning en dit boek afsluiten", gaf ze aan. Het Openbaar Ministerie eiste TBS, maar de rechtbank oordeelt, net als haar advocaat, dat een zorgmachtiging volstaat.
Hulpdiensten komen massaal ter plekke op de Krispijnseweg RTV Dordrecht
Mede-flatbewoners waren bang dat ze, door TBS te ontlopen, de twee weken na de uitspraak nog in haar Dordtse woning mocht zijn. Dat gaat dus niet gebeuren. Ze mag pas de gevangenis uit als ze, vanuit de zorgmachtiging, in een kliniek kan worden geplaatst.

Gebrek aan informatie
Omdat ze tijdens het incident in een psychose verkeerde, verklaarde de rechter haar volledig ontoerekeningsvatbaar en dus niet strafbaar. Ook is het niet bewezen dat ze met opzet een explosie wilde veroorzaken. Dat komt door 'een gebrek aan informatie ter plaatse', zoals een situatietekening of een beschrijving van de woning en de portiek. Ook zijn er geen gegevens bekend over de hoeveelheid gas die gemeten is.

Van bedreiging is daarentegen welk sprake. "Nadat u de gasslang heeft doorgeknipt en de woning had verlaten, heeft u tegen uw buurman gezegd: 'Ik dacht dat jullie dood waren'. Het is begrijpelijk dat zij zich hierdoor niet meer veilig voelen in hun woning", aldus de rechter in zijn vonnis.

Huisvesting en nazorg
Vanwege haar stoornis wordt ze hier echter niet voor vervolgd. "De psychose is de belangrijkste delictfactor, er is dan ook goede behandeling van de psychose noodzakelijk", benadrukt de rechter. De zorgmachtiging geldt voor een halfjaar. Daar kleeft ook huisvesting en nazorg aan vast.

Meest gelezen

Sluiting vegan restaurant Rebel Rebel slaat in als een bom: 'Het overviel mensen'

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 19 jan 2026 17:00

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 22 jan 2026 17:03

Lees ook

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Dordrecht krijgt vier nachtwinkels. De meeste daarvan zullen compleet nieuwe zaken worden. De winkel...

Brandweer uitgerukt voor schoorsteenbrand in Papendrecht

Aan de Westeind in Papendrecht was donderdagmiddag rond 15.00 uur een schoorsteenbrand. De vlammen k...

Hoe is FC Dordrecht 2026 begonnen? De Plucheplakkers buigen zich over dat en meer

De Plucheplakkers blikken terug op het eerste duel van FC Dordrecht in 2026. Ze noteren een 1-1 geli...

Kelly (38) krijgt ook in hoger beroep cel en tbs voor moord op 9-jarige zoon

De 38-jarige Kelly V. die haar zoontje Kian (9) om het leven bracht, is in hoger beroep veroordeeld...

Jonge bomen en struiken krijgen een tweede leven met uitdeelactie in Papendrecht

Liefhebbers van het planten en onderhouden van bomen en struiken kunnen op 30 januari hun hart ophal...

Twee Dordtse wijken in de gevarenzone: hevige regenval groot probleem

Ook in Dordrecht zijn er wijken die onvoldoende bestand zijn tegen hevige regenval met alle gevolgen...