Wilders voerde op de zaterdagmarkt campagne voor komende gemeenteraadsverkiezingen. Daar hoopt zijn PVV een zetel te heroveren in Dordrecht. In 2023 verdween de partij uit de raad toen het enige PVV-raadslid, Dan van Leeuwen, vertrok en zijn zetel meenam.
“Geweldig, wat een ontvangst”, zegt Wilders halverwege zijn rondje over de markt. “Heel veel lieve mensen die op de foto willen of zeggen: ‘ga door, kom voor ons op’. Dat is geweldig.”
Recht voor z’n raap
Aan steun voor de PVV’er, omsingeld door een legio agenten en beveiligers, geen gebrek in de binnenstad. “Hij is gewoon recht voor z’n raap. Wat hij vindt, dat zegt hij. Daar houd ik wel van”, zegt Angela.
Ook de 13-jarige Manuel is speciaal voor Wilders naar het centrum gekomen. “Mijn grootste held”, vindt de jonge inwoner van ‘s-Gravendeel. En zijn favoriete standpunt? “Dat het azc weg moet.”
Asielzoekerscentrum
In Dordrecht is juist een asielzoekerscentrum op komst. Binnenkort openen de deuren van de locatie aan de zuidwestkant van de stad, waar plek is voor 580 mensen. “De PVV wil dat niet en komt op voor de mensen die dat ook niet willen”, vertelt Wilders.
Toch is lang niet iedereen blij met zijn komst, want tientallen demonstranten zijn op de been met borden en leuzen. “Wilders heeft een bepaald beeld hoe de wereld hoort te zijn”, merkt Rahime Yildiz namens de Dordtse tak van de Dolle Mina’s – een van de initiatiefnemers van de actie – op. “Ik denk dat wanneer hij er is, dat we moeten laten zien dat Dordrecht veel breder is dan dat en we solidair zijn met de samenleving.”
Kampen organiseren
De Dordtse Esmeralda had de tekst ‘Populistische Volksverlakkerij’ (PVV) op een stuk karton geschreven. “Hij maakt mensen wijs dat het allemaal aan de ander ligt, maar misschien moeten we het samen oplossen in plaats van kampen organiseren. Misschien kan hij beter ergens anders een circus gaan organiseren”, verklaart ze.
De demonstranten spreken over een ‘circus fascisto’ van Wilders. Daarom galmt meermaals circus- en clownsmuziek uit de speakers en is iemand als clown uitgedost.
De PVV-leider zwaaide even naar het demonstrantenvak, maar trok zich verder weinig van de groep aan. Na een ronde over de markt en een snelle lunch stapte hij weer de auto in, want diezelfde middag bracht hij ook een bezoek aan Spijkenisse.