gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Standbeeld Willem van Oranje vanaf 2019 in de stad

41e8b484d68a1b1f1e1bab5393fb57f5.jpg

Het standbeeld van Willem van Oranje moet op 19 juli 2019 onthuld worden door iemand van het Koninklijk Huis. Dat zei wethouder Piet Sleeking woensdag na afloop van de gemeenteraadsvergadering waar voor de komst van het beeld gestemd is.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
De wethouder is blij dat het beeld van de Vader des Vaderlands in de stad komt, vooral omdat het een cadeau van de Koning Willem I stichting is. "Willem van Oranje heeft echt een band met Dordrecht. Hij heeft hier gelogeerd in de Berckepoort en hij heeft in het land een belangrijke rol gespeeld in de onafhankelijkheid, godsdienstvrijheid en dergelijke."

Afvalcontainer

Aan de achterkant van die poort wordt het standbeeld in de loop van 2019 geplaatst. Gewoon Dordt diende tijdens de gemeenteraadsvergadering een petitie in tegen die locatie. Zij vinden de plek naast een prullenbak geen waarde doen aan het beeld.

Die motie is verworpen, maar Sleeking snapt de vraagtekens bij de plek wel. "Ik heb ook kritisch naar deze locatie gekeken. Juist omdat er een afvalcontainer staat. Eigenlijk zou je die plek ook geschoond willen hebben en het beeld de aandacht geven die het verdiend."

Daarbij wisten de kunstenaars die het beeld ontwierpen waar Willem van Oranje in Dordt moest komen te staan en zijn met die locatie aan de slag gegaan. De gemeente wil Het Hof, wat als betere locatie genoemd wordt, vrijhouden, om daar andere activiteiten te kunnen organiseren. De wethouder zegt dat er nog bekeken wordt wat er met de container gaat gebeuren.

Rouwbanden

Niet iedereen is blij met de komst van het beeld. Een van de tegenstanders was Wouter van der Spoel, hij startte eerder dit jaar een petitie om het beeld tegen te houden. Volgens hem is er geen plek voor Willem van Oranje in de stad van de republikeinen Johan en Cornelis de Witt, die in 1672 zijn vermoord door aanhangers van het Koningshuis. De petitie werd zo'n duizend keer ondertekend.

"Het is geen hele grote verrassing. Bij de adviescommissievergadering een paar weken geleden voelde je al aan: dit gaat hem niet worden in de gemeenteraad. Het is inderdaad jammer, maar we zullen er niet heel slecht van slapen vannacht."

Van der Spoel had aangekondigd verdere stappen te ondernemen als de gemeenteraad instemde met de komst van het standbeeld, maar daar ziet hij vanaf. "We hebben uitgezocht wat we daarvoor moesten doen, dat is 5 duizend handtekeningen ophalen. Maar dan moeten al die mensen naar het Stadskantoor toekomen. Dat is niet haalbaar. We hebben nu zoiets: de gemeenteraad heeft besloten, daar moeten we het meedoen."

Maar de tegenstanders van het beeld leggen zich niet zonder slag of stoot bij de nederlaag neer. "We zullen onze rouwbanden omdoen als het beeld wordt geplaatst", grapt Van der Spoel voor de RTV Dordrecht camera.

Sleeking wil tegenstanders van Willem van Oranje gelegenheid geven hun mening te blijven uiten. "Laten we de ruimte bieden om in lezingen of een debat voor- en tegenstanders in gesprek te laten gaan. Dat kun je jaarlijks doen rond de 19e juli of met de Johan de Wittlezing. Mensen moeten de vrijheid hebben en krijgen om hun mening te uiten."

Lees ook

brand theethuin.png

Beloning voor gouden tip na verwoestende brand partycentrum

De verwoestende brand in partycentrum De Theetuin in Ridderkerk roept nog altijd vragen op. Om antwoorden te krijgen, looft de verzekeraar nu een beloning uit voor de gouden tip. De zaak zit al wekenlang op slot.

bachfestival concert 2024.png

Pinksterprogrammering op TV Dordrecht in teken van Bachfestival

Om al een beetje in de sfeer te komen van het aanstaande Bachfestival, over exact een maand op verschillende locaties in Dordrecht, zenden we dit pinksterweekend het openings- en het slotconcert van de editie van twee jaar geleden nog een keer uit op TV Dordrecht.

Website.png

Iconisch brugwachtershuisje Papendrechtsebrug verdwijnt: ‘Met de tijd meegaan’

Het brugwachtershuisje van de Papendrechtsebrug verdwijnt na de werkzaamheden van negen maanden definitief. Het huisje is niet meer nodig, omdat de bediening van de brug al jarenlang via de verkeerscentrale in Rhoon. Daarmee verdwijnt een beeldbepalend deel van de brug uit 1967.

FOTO WEBSITE.png

John kan eindelijk in loterijwoning: 'Het is een lucky shot.'

Feest in de Pieter de Hooghstraat in Hardinxveld-Giessendam. Geen straatprijs, maar wel veertien bijzondere starterswoningen die zijn opgeleverd. Vorig jaar meldden bijna tweehonderd woningzoekenden zich aan voor het project KoopStart, uiteindelijk werden slechts veertien starters ingeloot. Eén van hen is de 28-jarige John de Jong, die inmiddels volop aan het klussen is in zijn nieuwe huis.

OPMA

Op Pad Met Ad: Dordt in Stoom wil nieuwe koers varen: ‘Jongeren meer trekken’

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad staat Dordt in Stoom centraal. Het tweejaarlijks evenement keert terug in de Dordtse binnenstad. Voormalig raadslid en wethouder Marco Stam is vrijwilliger bij de organisatie en vertelt hoe er nu al naar de toekomst van het evenement wordt gekeken. “We willen vanuit de traditie naar meer moderne techniek, zodat je meer jongeren en bedrijven kan betrekken.”

politie PI gevangenis.png

Pakketjes over muur Dordtse gevangenis gegooid

Twee pakketjes zijn zondag over de muren van de PI Dordrecht gegooid. Na een melding hierover hebben de medewerkers direct onderzoek gedaan.