Dordrecht, Netherlands

Stefanie ruilde werk op Curaçao in voor juf van groep 3: 'Ik geniet er elke dag van'

Altijd al voor de klas willen staan? Dan ben je in de Drechtsteden hard nodig. Docenten gaan met pensioen, maar het tekort wordt niet voldoende aangevuld met leraren in opleiding. Uit cijfers van het UWV blijkt dat de aankomende jaren meer leraren nodig zijn om het onderwijs draaiende te houden. Volgens het UWV zijn zij-instromers de oplossing.
Linda van der Net | 7 oktober 2024 15:53 | Aangepast op 7 oktober 2024 15:53
Stefanie van der Welp verliet vijf jaar geleden de reisbranche en daarmee haar werk in het zonnige Curaçao om voor de klas te gaan staan. “Wat mij minder aansprak in voorgaande banen, is dat je heel planmatig te werk gaat en je je snel kan verliezen in een volle inbox.” Door een zij-instroom traject is ze werkzaam als juf van groep 3 op Sol de Watervlinder in Hendrik-Ido-Ambacht. “Zodra je een klas binnenstapt, draag je direct de titel ‘juf’, maar vervolgens invulling aan zo’n titel geven vergt veel studie, en vooral vlieguren in de klas.”

Nieuwe docenten verwerven
Afgelopen jaar waren er minder dan 20 docenten beschikbaar die een vacature zouden kunnen vullen, in 2021 waren dat er nog drie keer zoveel, dat meldt het UWV. De organisatie Passie voor Onderwijs Drechtsteden is een campagne gestart om die cijfers op te krikken. Zij werken met 93 scholen samen en zijn hard bezig om nieuwe docenten te werven.

Wat Passie voor Onderwijs Drechtsteden in de praktijk ziet, is dat vooral ouders die kinderen krijgen die naar de basisschool gaan toch weer geprikkeld worden om het onderwijs in te gaan. “Het blijkt toch dat heel veel mensen ergens altijd al wel voor de klas hebben willen staan, maar toch voor een andere weg kiezen", vertelt Ella.

Iemand die op latere leeftijd het onderwijs ingaat neemt een rugtas ervaring mee uit het werkveld. Zij-instromers zijn dus meer dan welkom in de klas. “Je ziet bij zij-instromers dat ze veel kennis en vaardigheden meenemen en vooral ook levenswijsheid", vertelt Marieke Zijderveld, directeur van de Ambachtse basisschool.

Combineren met privéleven
Juf Stefanie heeft helemaal haar plek gevonden voor de klas. Het is beter te combineren met haar privéleven, want werken in de reisbranche en geregeld reizen naar Curaçao lukte niet meer nu ze twee kinderen heeft. “Om juf te zijn vind ik wel heel bijzonder, daar geniet ik elke dag van”, vertelt ze met een lach op haar gezicht.

Bekijk via ons YouTube-kanaal het hele verhaal van juf Stefanie en het traject van zij-instromers:

Meest gelezen

Gaslekken bij Chemours, brandweer rukt twee keer uit

Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 20 jun 2025 17:22

Roy en Ria van woonboot gestuurd: ‘We worden de dakloosheid ingejaagd’

Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 17 jun 2025 21:00

Lees ook

Van aardbeimaan tot noorderlicht: Luke legt ze vast vanuit de Alblasserwaard

Overdag vrachtwagens lossen en ‘s nachts de sterrenhemel vastleggen: Luke Verschoor (25) moet soms b...

Warme aftrap van Zomerkermis, waar ook de Energizer weer draait

De Zomerkermis in Dordrecht is zaterdagmiddag warm en daardoor vrij rustig begonnen. De kermis besta...

Gezicht van de anti-PFAS-beweging Joop Keesmaat (73) overleden

Eén van de gezichten van actiegroep Gezondheid Voor Alles, Joop Keesmaat, is overleden. Keesmaat was...

Wel dakloos, niet in beeld: ‘Voor mij is het te laat, maar ik wil dit andere kinderen besparen’

Jean-paul is al 32 jaar dakloos. Op zijn zestiende zetten zijn ouders hem op straat. Hij zet zich nu...

Viktor (7) heeft de eetstoornis ARFID: ‘We probeerden alles om hem te laten eten, maar niks werkte’

Dat een kind een avond zijn groente niet wil opeten, maakt iedereen wel eens mee. Maar dat er eigenl...

Budgetvriendelijk én lekker koken: stoofperen en gevulde courgette

Koken met een beperkt budget kan een uitdaging zijn. Daarom komt Quiet Drechtsteden in oktober met e...