gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Actiegroepen eisen gesprek met EU-president over PFAS-lobby's

0f0c0251ebca000eace5c9615d24345f

Een internationale brandbrief aan EU-president Ursula von der Leyen krijgt steun uit onze streek. Actiegroep Gezondheid vóór Alles en stichting Stop PFAS Stop Chemours uit Sliedrecht willen dat er wordt opgetreden tegen lobbyclubs die maatregelen tegen PFAS-uitstoot vertragen. Tegelijk willen de actievoerders in gesprek gaan met Von der Leyen.

Redactie Streekomroep | Joram Niese |  | Aangepast op
“We kregen de vraag van actievoerders uit onder meer Italië en Frankrijk om de brief te ondertekenen, en onze steun te betuigen aan deze actie. Dat doen we natuurlijk graag”, aldus Joop Keesmaat van Gezondheid vóór Alles. De brief is geschreven door European Environment Bureau (EEB), een samenwerking van 140 niet-gouvernementele organisaties uit de hele Europese Unie.

“Ik had eerlijk gezegd nog nooit van EEB gehoord", vertelt Keesmaat."Toch denk ik dat zo’n samenwerking wel een stevige voet achter de deur zet. We komen zo hopelijk bovenin binnen in plaats van onderop.” In de brief aan Von der Leyen wordt onderzoeksplatform ‘The Forever Polution Project’ aangehaald.

Uit onderzoek die zij de afgelopen jaren deden, blijkt dat er keihard wordt gelobby'd bij de Europese Commissie om de PFAS-industrie te beschermen tegen strenge maatregelen en toezicht. De brief van de actiegroepen ageert hier dus tegen. “We hopen dat het uitloopt op een gesprek met Von der Leyen en dat er daarna daadwerkelijk actie wordt ondernomen”, aldus Keesmaat. “Al heb ik er niet veel vertrouwen in.”


Mocht er een gesprek met de EU-president er komen, dan gaat een delegatie van de actiegroep inmiddels voor de derde keer naar Brussel om zorgen te delen en wensen en eisen te stellen.

Bittere mijlpaal
Onlangs was er voor Gezondheid vóór Alles een bittere mijlpaal. Actievoerders hielden op 18 januari voor de 250ste keer een emmertjesprotest bij Chemours in Dordrecht Bij zo’n protest storten omwonenden van Chemours 'vervuilde grond' terug op de stoep van de fabriek. “Het is schandalig dat het allemaal zo lang moet duren en dat de economie boven milieu gaat. Dat is onbegrijpelijk”, aldus één van de actievoerders destijds. “Ik probeer hier dan ook elke week te staan.”


Bij dit jubileumprotest was GroenLinks/PvdA-Kamerlid Geert Gabriëls aanwezig. Hij erkende dat ook op landelijk niveau de urgentie voor het terugdringen van PFAS-uitstoot lijkt te missen: “Zo is er een motie aangenomen om een Nederlands PFAS lozing verbod te organiseren. Helaas is die nog niet uitgevoerd en grijpt de staatssecretaris toch weer terug op een Europees verbod wat heel lang op zich laat wachten.”

Lees ook

Gondel 3

Van Asterix en Obelix tot Casa de Papel: sprookjesachtige gondelvaart

Gondels met daarop het Gallische dorpje van Asterix en Obelix, de Spaanse bank uit de serie La Casa de Papel en het ballonnenhuisje uit de film Up. Het is een greep uit de vijfentwintig prachtige kunstwerken die zaterdagavond voorbijvaren op de rivier de Giessen tijdens de Gondelvaart. Iedere gondel brengt zijn eigen verhaal tot leven en trekt veel bekijks langs de kant. “Het is sprookjesachtig!”

a16rws

Vrachtwagen met pech: rijstroken weer vrij

Een kapotte vrachtwagen is dinsdagochtend op de A16 bij Zwijndrecht gestrand in de richting van Breda. Drie rijstroken waren daardoor langere tijd dicht.

OPMA Pieter van Loon

Ad maakt ritje in de TukTuk met ondernemer Pieter van Loon

Presentator Ad van den Herik heeft zijn zomervakantie met een week verlengd en dat geeft ons de gelegenheid om zijn ritje in de TukTuk met vastgoedondernemer en stadsgids Pieter van Loon nog een keer uit te zenden.

foetusveldje

Een klein graf met een grote betekenis: Molenlanden wil foetusvelden

De gemeente Molenlanden wil zogeheten foetusvelden aanleggen voor ouders die hun kindje zijn verloren tijdens, of kort na de zwangerschap. Dit alternatief voor de kindergraven willen ze op drie begraafplaatsen realiseren.

fatbikepolitie

Fatbiker op de vlucht voor de politie botst op fietser

Een fatbiker op de vlucht voor de politie heeft een fietser aangereden. Dat gebeurde donderdagochtend in Dordrecht.

kelvinring44

Op deze plek gaat Alblasserdam Oekraïners opvangen

De gemeente Alblasserdam gaat 105 vluchtelingen uit Oekraïne opvangen in een pand aan de Kelvinring. De locatie dient ter vervanging van de opvanglocatie in de Jozuakerk, waar sinds mei 2022 enkele jaren mensen werden opgevangen.