Dordrecht, Netherlands

Bemanning gecrashte bommenwerper herdacht in Rijsoord

Op donderdag 27 juni werd bij het Lancastermonument aan de Rijksstraatweg in Rijsoord herdacht dat 81 jaar geleden een Avro Lancaster III bommenwerper na een missie in Duitsland door een Duits jachtvliegtuig werd neergeschoten. Hierbij kwamen zes van de zeven bemanningsleden om het leven; één bemanningslid werd door de Duitsers krijgsgevangen genomen.
Redactie Streek 56 | RTV Ridderkerk | 29 juni 2024 10:30 | Aangepast op 28 juni 2024 16:53
Bij de herdenking spraken Jan-Paul Apon, als voorzitter van het Ridderkerks Veteranencomité, en burgemeester Marco Oosterwijk de belangstellenden toe. Oosterwijk sprak over de bemanning: “In het vliegtuig zaten vijf Engelse en twee Canadese jonge mannen. Ze vochten voor de vrijheid van ons land.”

Bij de toespraken werd stilgestaan bij het grote offer dat de vliegtuigbemanning voor onze vrijheid had gebracht, en werden de namen van de bemanning genoemd die op het monument, dat in 2002 geplaatst is, vermeld staan. Verder werd stilgestaan bij het begrip vrijheid, wat dit inhoudt en dat deze vrijheid niet vanzelfsprekend is.
Hierna droegen enkele leerlingen van De Piramide gedichten voor. Er werd een moment van stilte in acht genomen, waarna bloemen bij het monument werden geplaatst. Burgemeester Marco Oosterwijk legde samen met kinderburgemeester Maya van den Ham een krans, dat deed ook Elsa van Gelderen namens The Royal British Legion en adjudante Nicole Mitchell namens de Canadese ambassade. Leerlingen van basisschool De Piramide, de school die het monument in 2005 adopteerde, legden allemaal een roos bij het monument.

Vervolgens werden de vlaggen van Groot-Brittannië, Canada en Nederland, die halfstok hingen, in top gehesen, waarbij de volksliederen van deze landen door Harpe Davids werden gespeeld. Daarmee kwam een einde aan de herdenking.

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Asielopvang in dorpscentrum bijna klaar: deze maatregelen moeten overlast voorkomen

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 17 feb 2026 17:29

Lees ook

In deze gemeente zijn de meeste bushaltes slecht toegankelijk: ‘Zorgwekkend’

Een groot deel van de bushaltes in onze streek is niet toegankelijk voor mensen met een beperking. D...

Man betrapt op rijden zonder rijbewijs, even later maakt hij dezelfde fout

De politie heeft afgelopen zondag een auto in beslag genomen op de Brouwersdijk in Dordrecht. De bes...

Koningsslang kruipt rond in park, wandelaars bellen dierenambulance

Het is geen alledaags gezicht: een kronkelende slang van zeker een meter lang. Voorbijgangers zagen ...

Simon heeft stukje gesloopte Kikkerachtbaan Duinrell in voortuin: 'Mijn eerste achtbaan ooit'

Pretparkfanaat Simon de Bruijn heeft sinds kort een bijzondere attractie in zijn voortuin in Dordrec...

Brug over de Noord dicht, vakantie voorbij: drukte op de weg en bij waterbus

Het was deze ochtend extra druk in Alblasserdam. Het is de eerste maandag na de vakantie terwijl de ...

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...