gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Deze verzetsheldin wordt nu blijvend herinnerd: ‘Onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’

1130755f21bb2ea389d6dd05d8b4c0ce

Een nieuw straatnaambord op de Dordtse begraafplaats Essenhof herinnert vanaf deze week aan Jeanne Berkelaar. Een vrouw die in de oorlogsjaren een belangrijk rol speelde binnen het verzet tegen de Duitse bezetter.

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Jeanne Berkelaar, geboren en getogen in Zwijndrecht, leidt in de oorlog volgens Museum 1940-1945 in Dordrecht een leven dat gekenmerkt werd door ‘onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’. Dat begint als ze tijdens de bezetting het verzet inrolt via haar vader, een van de leiders van het Zwijndrechts verzet.

Ze wordt al snel een landelijke koerierster voor de verzetsgroep ‘Kooiman’. Haar werk brengt haar door heel Nederland, waarbij ze berichten, plannen en soms zelfs explosieven vervoert. Jeanne levert daarmee cruciale informatie af voor sabotageacties, zoals het ontregelen van spoorwegen en elektriciteitscentrales. Daarnaast helpt ze bij spionagewerk door informatie te verzamelen over Duitse troepenbewegingen en strategische locaties.

In de zomer van 1944 wordt ze verraden en gearresteerd door de Duitse Sicherheitsdienst. Ze belandt uiteindelijk in de concentratiekampen Ravensbrück en Dachau. Desondanks weet ze de oorlog te overleven en keert in juni 1945 terug in Zwijndrecht. Ze is in 2007 overleden.

Eerder kregen andere verzetshelden, waaronder Lenie Diecke en Anne Koopman, ook een pad naar zich vernoemd op de begraafplaats. Bekijk ook de beelden van het naambord op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

yv2026711A1B07460

Quinn (20) werd ineens van tribune geplukt om profs te fluiten: 'Dit moment vergeet ik nooit meer'

Nietsvermoedend keek de jonge amateurscheidsrechter Quinn Vugts op de tribune naar zijn broer tijdens FC Dordrecht-Excelsior. Totdat de scheidsrechter geblesseerd raakte. Een kwartier later floot hij niet de amateurs van Overmaas en Zwarte Pijl, maar bevond hij zich tussen de profvoetballers.

oudebakkerij

Oude bakkerij in het centrum van Dordrecht transformeert naar vijf woningen: ‘Middenstand sterft langzaam uit’

Drie jaar nadat een projectontwikkelaar uit Gorinchem de voormalige bakkerij Dokman in het centrum van Dordrecht kocht, start eindelijk de transformatie naar vijf appartementen. Makelaar René van de Giessen noemt het logisch dat winkelpanden steeds vaker worden omgebouwd. “Lokale bakkers zijn niet meer van deze tijd”, zegt hij tegen Rijnmond.

actie vrijeval1

Bungee en vrije val: Spannende nieuwe route in Dordts klimbos

Het klimbos in Dordrecht heeft een nieuwe route toegevoegd aan het park. De grijze route is het spannendste parkoers tot nu toe, met als hoogtepunten een stuiterende bungee en een vrije val naar beneden.

yv202671493A01337

Bekijk hier een samenvatting van FC Dordrecht – Borussia Dortmund II (4-1)

In een zonnig Papendrecht was FC Dordrecht dinsdag te sterk voor Borussia Dortmund II. De bijna-thuisploeg won met 4-1, drie goals kwamen van de voet van invallers. De Streekomroep was erbij op Sportpark Slobbengors en maakte een samenvatting van het duel.

torenstraatbusink

Man overleden na val uit raam

Aan de Torenstraat in Dordrecht is donderdagavond een man overleden nadat hij uit het raam van een huis is gevallen.

n3

N3 dicht vanwege asfalteringswerkzaamheden

De Papendrechtsebrug in de N3 is al een week dicht, maar komende dagen zijn er meer afsluitingen op deze weg. Vanaf vrijdagavond tot en met maandagochtend voert Rijkswaterstaat onderhoud uit aan de N3 tussen de aansluiting met de A15 en Papendrecht.