gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Deze verzetsheldin wordt nu blijvend herinnerd: ‘Onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’

1130755f21bb2ea389d6dd05d8b4c0ce.jpg

Een nieuw straatnaambord op de Dordtse begraafplaats Essenhof herinnert vanaf deze week aan Jeanne Berkelaar. Een vrouw die in de oorlogsjaren een belangrijk rol speelde binnen het verzet tegen de Duitse bezetter.

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Jeanne Berkelaar, geboren en getogen in Zwijndrecht, leidt in de oorlog volgens Museum 1940-1945 in Dordrecht een leven dat gekenmerkt werd door ‘onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’. Dat begint als ze tijdens de bezetting het verzet inrolt via haar vader, een van de leiders van het Zwijndrechts verzet.

Ze wordt al snel een landelijke koerierster voor de verzetsgroep ‘Kooiman’. Haar werk brengt haar door heel Nederland, waarbij ze berichten, plannen en soms zelfs explosieven vervoert. Jeanne levert daarmee cruciale informatie af voor sabotageacties, zoals het ontregelen van spoorwegen en elektriciteitscentrales. Daarnaast helpt ze bij spionagewerk door informatie te verzamelen over Duitse troepenbewegingen en strategische locaties.

In de zomer van 1944 wordt ze verraden en gearresteerd door de Duitse Sicherheitsdienst. Ze belandt uiteindelijk in de concentratiekampen Ravensbrück en Dachau. Desondanks weet ze de oorlog te overleven en keert in juni 1945 terug in Zwijndrecht. Ze is in 2007 overleden.

Eerder kregen andere verzetshelden, waaronder Lenie Diecke en Anne Koopman, ook een pad naar zich vernoemd op de begraafplaats. Bekijk ook de beelden van het naambord op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

FOTO WEBSITE_2.png

Papendrechtse coalitie steeds dichterbij: PVV, VVD en OP zijn beoogd gemeentebestuur

Ruim anderhalve maand na de verkiezingen heeft Papendrecht zicht op een coalitie. Informateur Koen Becking heeft zijn advies voor het vormen van het gemeentebestuur gedeeld. Hij ziet een coalitie tussen de PVV, VVD en OP als meest realistische optie.

rijnmondkimholland.jpg

Papendrechter (39) krijgt tbs voor bedreigen porno-actrice en doodsteken hond

Danny de B. uit Papendrecht is veroordeeld tot tbs met voorwaarden en een celstraf van 179 dagen. De rechtbank vindt alle feiten waarvan hij werd verdacht bewezen. De 39-jarige De B. dreigde onder meer om een vrouw af te slachten. Ook mishandelde hij de hond van zijn partner zo heftig dat het dier overleed.

stillkogelgat.png

Kogelgat in raam van appartement

In een raam van een appartement in Sliedrecht is eerder deze week een kogelgat aangetroffen. Het gaat om een woning aan de Geulstraat.

Glas in Loodramen.png

'Er was eens': Nieuwe Gildenramen voor de Grote Kerk

'Er was eens, op het Eiland van Dordt…’ is een nieuwe serie van programma’s en documentaires die RTV Dordrecht de afgelopen decennia heeft gemaakt over bijzondere gebeurtenissen in de stad. Van de verbouwing van het Nationaal Onderwijsmuseum tot 50 jaar duwvaart. De tweede aflevering is donderdag vanaf 18.00 uur te zien op RTV Dordrecht, ditmaal gaat het over nieuwe Gildenramen die in 2006 in de Grote Kerk werden geplaatst.

albertschweitzerfotolucht.jpg

Nieuwe Dordts ziekenhuis mogelijk op plek waar 720 woningen gepland staan

Het nieuwe ziekenhuis van het Albert Schweitzer in Dordrecht moet pal naast het huidige gebouw komen. Dat concludeert het stadsbestuur na onderzoek. Als er daadwerkelijk een nieuw ziekenhuis komt, gaat er op die plek een streep door de 720 woningen die gepland stonden.

benzakourviarijnmond.jpg

Schrijver Mohammed Benzakour bevrijdt vogels op Bali: 'Pervers om ze in kooi op te sluiten'

Mohammed Benzakour kan het niet aanzien: vogels die hun hele leven wegkwijnen in een kooitje. Nadat de Zwijndrechtse schrijver bevriend is geraakt met een winterkoninkje, is er geen houden meer aan en belandt hij als vogelbevrijder in Indonesië.