gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Deze verzetsheldin wordt nu blijvend herinnerd: ‘Onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’

1130755f21bb2ea389d6dd05d8b4c0ce

Een nieuw straatnaambord op de Dordtse begraafplaats Essenhof herinnert vanaf deze week aan Jeanne Berkelaar. Een vrouw die in de oorlogsjaren een belangrijk rol speelde binnen het verzet tegen de Duitse bezetter.

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Jeanne Berkelaar, geboren en getogen in Zwijndrecht, leidt in de oorlog volgens Museum 1940-1945 in Dordrecht een leven dat gekenmerkt werd door ‘onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’. Dat begint als ze tijdens de bezetting het verzet inrolt via haar vader, een van de leiders van het Zwijndrechts verzet.

Ze wordt al snel een landelijke koerierster voor de verzetsgroep ‘Kooiman’. Haar werk brengt haar door heel Nederland, waarbij ze berichten, plannen en soms zelfs explosieven vervoert. Jeanne levert daarmee cruciale informatie af voor sabotageacties, zoals het ontregelen van spoorwegen en elektriciteitscentrales. Daarnaast helpt ze bij spionagewerk door informatie te verzamelen over Duitse troepenbewegingen en strategische locaties.

In de zomer van 1944 wordt ze verraden en gearresteerd door de Duitse Sicherheitsdienst. Ze belandt uiteindelijk in de concentratiekampen Ravensbrück en Dachau. Desondanks weet ze de oorlog te overleven en keert in juni 1945 terug in Zwijndrecht. Ze is in 2007 overleden.

Eerder kregen andere verzetshelden, waaronder Lenie Diecke en Anne Koopman, ook een pad naar zich vernoemd op de begraafplaats. Bekijk ook de beelden van het naambord op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

riversidecarclassic25

Kinderen mogen meerijden in klassieke auto's bij Riverside Car Classic

De Riverside Car Classic gaat zaterdag voor de achtste keer van start. Dit evenement, waarbij zo’n 40 klassieke auto’s meedoen, start langs de Oude Maas aan de Laan der Verenigde Naties bij Ames Cupra. Aan het eind van de route mogen ook kinderen instappen.

businkautobrandwillemmarisstraat

Metershoge vlammen slaan uit auto

Een auto is in de nacht van zondag op maandag uitgebrand in Dordrecht. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen uit het voertuig.

De Plucheplakkers

Pluim voor FC Dordrecht, driepunter tegen Almere City smaakt naar meer

FC Dordrecht boekte na een reeks van vijf nederlagen op rij eindelijk weer een zege en koos daarvoor uitgerekend runner-up Almere City FC als lijdend voorwerp. Reden genoeg voor de podcasters van De Plucheplakkers om complimenten uit te delen aan de Krommedijkclub.

foto rb zwi

Ruzie om meisje mondt uit in bloedige mishandeling: ‘Die jongen moet voelen’

Een gezellige avond in het café eindigt voor een man met rake klappen en trappen. Zijn gezicht zit onder het bloed, ook loopt hij een dikke neus en overal schaafwonden op. Twee mannen uit Zwijndrecht lopen, onder meer door Snapchat-berichten, tegen de lamp. “Hij gaat dood vanavond.”

festival

Doet Dordrecht gooi naar titel Culturele Hoofdstad van Europa?

Het college van burgemeester en wethouders wil Dordrecht aanmelden voor de titel Europese Culturele Hoofdstad 2033. De gemeenteraad wordt gevraagd om daarmee in te stemmen. Of Dordrecht uiteindelijk echt kandidaat wordt, is nog niet zeker.

Nieuw project (1)

Burgemeester geschokt door ernstige verkrachtingszaak: ‘Zeer heftige, traumatische ervaring’

De ernstige zedenzaak in Sliedrecht die eerder deze week aan het licht kwam, maakt volgens burgemeester Jan de Vries veel los in het dorp. “De berichtgeving heeft mij geschokt”, zegt hij in een reactie.