gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Deze verzetsheldin wordt nu blijvend herinnerd: ‘Onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’

1130755f21bb2ea389d6dd05d8b4c0ce

Een nieuw straatnaambord op de Dordtse begraafplaats Essenhof herinnert vanaf deze week aan Jeanne Berkelaar. Een vrouw die in de oorlogsjaren een belangrijk rol speelde binnen het verzet tegen de Duitse bezetter.

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Jeanne Berkelaar, geboren en getogen in Zwijndrecht, leidt in de oorlog volgens Museum 1940-1945 in Dordrecht een leven dat gekenmerkt werd door ‘onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’. Dat begint als ze tijdens de bezetting het verzet inrolt via haar vader, een van de leiders van het Zwijndrechts verzet.

Ze wordt al snel een landelijke koerierster voor de verzetsgroep ‘Kooiman’. Haar werk brengt haar door heel Nederland, waarbij ze berichten, plannen en soms zelfs explosieven vervoert. Jeanne levert daarmee cruciale informatie af voor sabotageacties, zoals het ontregelen van spoorwegen en elektriciteitscentrales. Daarnaast helpt ze bij spionagewerk door informatie te verzamelen over Duitse troepenbewegingen en strategische locaties.

In de zomer van 1944 wordt ze verraden en gearresteerd door de Duitse Sicherheitsdienst. Ze belandt uiteindelijk in de concentratiekampen Ravensbrück en Dachau. Desondanks weet ze de oorlog te overleven en keert in juni 1945 terug in Zwijndrecht. Ze is in 2007 overleden.

Eerder kregen andere verzetshelden, waaronder Lenie Diecke en Anne Koopman, ook een pad naar zich vernoemd op de begraafplaats. Bekijk ook de beelden van het naambord op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

Grote Kerk

Kerkklokken mogen ’s nachts mogelijk blijven luiden

De kerkklokken van de Grote Kerk in Dordrecht hebben de afgelopen 13 jaar illegaal geluid. Dat blijkt nadat de gemeente een klacht over geluidsoverlast van een bewoner heeft onderzocht. Het college van burgemeester en wethouders kijkt nu naar een manier om de kerkklokken toch ook ’s nachts te laten luiden.

Simav-48

3D-spel van molenstichting genomineerd voor prijs

Molenstichting SIMAV (Stichting tot Instandhouding van Molens in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden) is genomineerd voor de VriendenLoterij Molenprijs 2026. De stichting maakt kans op 50.000 euro met het educatieve project ‘Waar is de molenaar?’. Vanaf deze woensdag kan het publiek op het 3D-spel van SIMAV stemmen.

FOTO BOSWACHTER

Nieuwe diersoorten ontdekken en oude plankjes vervangen: dit doet boswachter Wouter

Wandelen door prachtige natuurgebieden, het horen van de geluiden van ijsvogels en het goed controleren van alle paden. Een boswachter is van alle markten thuis en boswachter Wouter Boer moet zelfs een klusjesman in zich hebben. Megan komt er al snel achter dat een boswachter niet alleen maar van de natuur kan genieten, maar dat er veel meer bij komt kijken.

archieffotopolitie

Achtervolging met tien politiewagens en helikopter eindigt nadat vluchtauto wordt aangetikt

De politie heeft vrijdagochtend met man en macht een auto achtervolgd. De vluchtende auto, die om meerdere redenen gezocht werd, werd uiteindelijk gestopt in Ridderkerk nadat hij een beuk kreeg van een politiewagen. Er zijn twee mannen aangehouden.

fotopersburobusinkinvallen

Ook Zwijndrechts pand gesloten na drugsvondst bij inval

De burgemeester van Zwijndrecht heeft het bedrijfspand waar vorige maand een synthetisch drugslab werd gevonden na een inval, gesloten. Eerder besloot de burgemeester van Dordrecht hetzelfde te doen met een pand in zijn gemeente.

Schermafdruk op 2026-09-25 16-05-50

GGD trekt door de streek: hier worden al je vragen over gezondheid beantwoord

De GGD Zuid-Holland Zuid is op tournee. De komende tijd worden tijdens de Gezondheidstour zes gemeenten in onze streek bezocht om vragen van inwoners te beantwoorden over gezondheid. “Het is belangrijk om naast de inwoners te staan”, zegt Miranda Tetteroo, projectleider van de GGD ZHZ.