gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Deze verzetsheldin wordt nu blijvend herinnerd: ‘Onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’

1130755f21bb2ea389d6dd05d8b4c0ce

Een nieuw straatnaambord op de Dordtse begraafplaats Essenhof herinnert vanaf deze week aan Jeanne Berkelaar. Een vrouw die in de oorlogsjaren een belangrijk rol speelde binnen het verzet tegen de Duitse bezetter.

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Jeanne Berkelaar, geboren en getogen in Zwijndrecht, leidt in de oorlog volgens Museum 1940-1945 in Dordrecht een leven dat gekenmerkt werd door ‘onverschrokken moed en onwankelbare toewijding’. Dat begint als ze tijdens de bezetting het verzet inrolt via haar vader, een van de leiders van het Zwijndrechts verzet.

Ze wordt al snel een landelijke koerierster voor de verzetsgroep ‘Kooiman’. Haar werk brengt haar door heel Nederland, waarbij ze berichten, plannen en soms zelfs explosieven vervoert. Jeanne levert daarmee cruciale informatie af voor sabotageacties, zoals het ontregelen van spoorwegen en elektriciteitscentrales. Daarnaast helpt ze bij spionagewerk door informatie te verzamelen over Duitse troepenbewegingen en strategische locaties.

In de zomer van 1944 wordt ze verraden en gearresteerd door de Duitse Sicherheitsdienst. Ze belandt uiteindelijk in de concentratiekampen Ravensbrück en Dachau. Desondanks weet ze de oorlog te overleven en keert in juni 1945 terug in Zwijndrecht. Ze is in 2007 overleden.

Eerder kregen andere verzetshelden, waaronder Lenie Diecke en Anne Koopman, ook een pad naar zich vernoemd op de begraafplaats. Bekijk ook de beelden van het naambord op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

lotte van drunen

Van Drunen derde in eindstand WK motorcross: ‘Het was niet mijn seizoen’

Lotte van Drunen moet nog even wachten op haar derde wereldtitel motorcross. De 19-jarige Sliedrechtse werd dit weekend tweede in de Grand Prix van Australië en eindigde als derde in het algemeen klassement.

dorem 12

Na iets betere resultaten nu harde klap voor FC Dordrecht: ‘Afgelopen periode analyseren’

Waar FC Dordrecht na een knappe overwinning op Almere City en een gelijkspel in Den Bosch uit een dal begon te klimmen, is het vrijdagavond tegen FC Emmen (0-3) toch misgegaan voor de formatie van Paul Nuijten. Na een slechte eerste en een betere tweede helft moesten de Schapekoppen het onderspit delven. “Teleurstellende avond.”

foto westwerkt 2

Minister opent Dordt West Werkt in Wielwijk: 'Belangrijke eerste stap'

In Wielwijk is het initiatief Dordt West Werkt van start gegaan. In aanwezigheid van minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie werd een lint doorgeknipt. Dordt West Werkt ondersteunt bewoners in hun ontwikkeling naar werk en meedoen in de samenleving.

PSX_20260928_074129 (1)

Bestuurder vliegt uit de bocht, bestelbus de sloot in

Een slecht begin van de week voor de bestuurder van een bestelbus. De man miste op de Parallelweg in Papendrecht een flauwe bocht en reed rechtdoor een sloot in.

ongeluka16asmedia

Dode en zwaargewonden na ongeluk op A16

Drie auto’s zijn maandagmiddag met elkaar in botsing gekomen op de A16 bij Hendrik-Ido-Ambacht. Daarbij is één persoon overleden en zijn twee mensen zwaargewond geraakt. De weg richting Rotterdam was eerst helemaal, daarna tijdelijk dicht.

N214 provinciale weg

De N214 gaat op de schop: dit gaat er gebeuren

De provincie Zuid-Holland begint vrijdag aan groot en langdurig onderhoud op de N214. Om te grote hinder te beperken en de Alblasserwaard goed bereikbaar te houden, zullen de werkzaamheden in verschillende fases plaatsvinden.