Dordrecht, Netherlands

Eerste griffier Ridderkerk met pensioen

Johan van Straalen was de eerste en tot nu toe enige griffier die Ridderkerk heeft gekend. Tijdens zijn 23 jaar als griffier heeft hij de gemeenteraad 6 keer zien veranderen en drie verschillende burgemeesters benoemd. Tot 7 april is Van Straalen nog druk aan het werk. Daarna zal hij het stokje doorgeven en met pensioen gaan, na 46 jaar dienst bij de gemeente Ridderkerk.
Roxane Kroon | 3 februari 2025 19:07 | Aangepast op 3 februari 2025 19:07
De functie van griffier bestaat pas sinds 2002. Destijds veranderde er veel binnen het lokaal bestuur in alle gemeenten in Nederland. “De gemeenteraad en het college werden meer op afstand geplaatst", aldus Van Straalen. Wethouders waren na dit jaar ook geen lid meer van de raad. Elke gemeente was vanaf dit jaar verplicht een griffier aan te stellen. 

Functie
Van Straalen is in 2002 door de gemeente Ridderkerk gevraagd deze nieuwe functie te bekleden. Hij heeft dus niet hoeven solliciteren. “Ik werkte toen al 20 jaar binnen de ambtelijke organisatie, dus ik kende de Ridderkerkse politiek goed¨. Van Straalen werkte hiervoor als jurist, wat hem hielp bij het invullen van zijn nieuwe rol als griffier. ´Er zijn toentertijd veel wetten gewijzigd, en de bevoegdheden van de Raad veranderden ook¨. 

Omdat de functie zo nieuw was, was er nog niet altijd duidelijkheid binnen gemeenten over de taken van de griffier. “Het was in het begin best zoeken. Een aantal collega´s in andere gemeenten stopte ook snel¨. Dat was bij van Straalen niet het geval. Sterker nog, Ridderkerk heeft nooit een andere griffier gekend. 

Flexibele functie 
Een griffier valt onder de gemeenteraad, maar niet onder de ambtelijke organisatie. Daardoor is deze, samen met de medewerkers van het griffie, zelfstandig lid van de raad. Van Straalen geeft aan dat de rol van een griffier veelzijdig is: “Wij als griffie ondersteunen, faciliteren en adviseren de gemeenteraad, raadscommissies en leden van de raad. Als griffier adviseer ik ook de burgemeester, maar wel alleen in zijn rol als raadsvoorzitter”. 

Verandering
Het griffie is ook verantwoordelijk voor het opslaan en archiveren van notulen en het doorgeven van informatie van het gemeentehuis naar de gemeenteraad. Hier is volgens Van Straalen veel in veranderd: “Tijdens mijn 23 jaar als griffie is er veel gedigitaliseerd en is er in de communicatie veel veranderd. Het takenpakket van de gemeenten, en dus ook het griffie, is ook groter geworden¨. 

De griffier benadrukt vooral dat flexibiliteit belangrijk is bij deze nieuwe baan. “Elke gemeente en ook elke griffier werkt op eigen wijze. Dit hangt af van wat de gemeenteraad nodig heeft, en wat de griffier zelf belangrijk vind¨.  

Terugkijken en vooruitkijken
“Ik ben trots op de griffie zoals wij die in Ridderkerk hebben neergezet¨, vertelt Van Straalen. Volgens hem zijn de 23 dienstjaren ¨voorbij gevlogen”. Hij denkt dat hij nog wel zal ¨moeten afkicken" van deze functie die hij zo lang heeft bekleed. HIj geeft aan dat hij zijn opvolger Onno Vliegenthart niet zelf zal inwerken. “Meneer Vliegenthart is een ervaren griffier, en mijn team is ook erg ervaren, dus hij zal zelf gewoon aan de slag gaan. Van Straalen weet nog niet hoe hij zijn pensioen zal invullen, maar is wel van plan om in Ridderkerk te blijven wonen. “Ik zie nog wel wat er op mijn pad komt¨. 

Meest gelezen

Gewonde bij schietpartij Dordrecht, 19-jarige vast

Pascalle van Werkhoven | 27 apr 2025 09:21

Dordrecht geniet van Koningsdagoptreden van Nielson en Douwe Bob

Erik van Krimpen | Redactie Streek 56 | 26 apr 2025 16:51

Lees ook

Zondag op TV Dordrecht: Via Cultura over vrijheid en verzet

In de nieuwste aflevering van Via Cultura staat dit weekend oorlog, herinnering en veerkracht centra...

'Het is in Zwijndrecht gebeurd, het moet in Zwijndrecht blijven'

Het Zwijndrechtse historisch centrum de Vergulde Swaen ontvangt in het teken van 80 jaar bevrijding ...

Nóg een gemeente doet aangifte tegen Chemours

Chemiebedrijf Chemours in Dordrecht wordt door de gemeente Helmond verantwoordelijk gehouden voor PF...

Loden tijden voor Wilhelm Tell: gemeente overweegt sluiting clubgebouw

Vanaf oktober bestaat schietsportvereniging Wilhelm Tell uit Alblasserdam honderd jaar. Door aangeko...

Zeven Stolpersteine vernield: 'Een aanval op onze waarden van respect en menselijkheid'

In Dordrecht zijn zeven gedenkstenen vernield van Joodse slachtoffers die tijdens de Holocaust zijn ...

Molenlanden verkent mogelijkheden voor zonnepanelen bij A27

De snelweg A27 wordt in de nabije toekomst wellicht geflankeerd door zonnepanelen. Als mogelijke loc...