Op het bouwterrein van de toekomstige wijk De Bostuinen werd de eerste buis met een graafmachine in de grond gelegd. Het is de volgende belangrijke stap voor de gemeente Zwijndrecht, die streeft naar een ‘duurzaam en aardgasvrij’ dorp.
Betaalbaarheid voor inwoners
En met die doelstelling is Zwijndrecht al flink op de goede weg, vertelt wethouder Jacqueline van Dongen (Energie en Klimaat). “We hebben momenteel al ongeveer 1000 woningen aangesloten en we doen het overal waar het nodig is.”
Volgens Van Dongen is de betaalbaarheid voor alle inwoners een ‘punt van zorg’. “We doen ons best om dit op een realistische manier goed betaalbaar te krijgen voor iedereen. Het warmtenet is één van onze topprioriteiten. Nu denk je misschien: het gaat veel kosten. Maar over twee jaar komt er een beprijzing op de CO2 en dan gaan de gasprijzen door het plafond. Dat willen we onze inwoners niet aandoen”, legt de wethouder uit.
In alle Drechtsteden
Ook benadrukt ze dat het uitbreiden van het warmtenet niet alleen van belang is voor Zwijndrecht, maar ook voor alle omliggende plaatsen. “Als we in de Drechtsteden een groot en stabiel warmtenet kunnen bouwen, dan hebben we een stevige garantie op de levering van de warmte én als het groter is kan je de kosten verdelen.”
Hoeveel woningen in de Drechtsteden komen er in aanmerking voor het warmtenet? “In de regio denken we aan 60.000 woningen die we kunnen aansluiten. Daar zit ook een flink aandeel in van Zwijndrecht”, besluit Van Dongen.