gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ruim 171 miljoen euro begrotingstekorten bij streekgemeenten

2cdcabf6414c7716c8359ae0958571b4

Bijna alle gemeenten in onze streek duiken de komende jaren in de rode cijfers. Gezamenlijk gaat het om een bedrag van meer dan 171 miljoen euro. Dat blijkt uit een meerjarenberekening van accountantsbureau BDO. Alleen Hendrik-Ido-Ambacht houdt geld over.

Rijnmond | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Van de 9 gemeenten in onze streek duiken er de komende jaren 8 in de rode cijfers. In Zwijndrecht en Dordrecht staan ze er het meest beroerd voor. Zwijndrecht duikt voor ruim 37 miljoen euro in de rode cijfers, Dordrecht gaat met 108 miljoen het hardst van allemaal in de min.

Gemeenten gebruiken niet alle reserves
De grootste problemen vinden volgend jaar plaats. In dit zogenoemde 'ravijnjaar' wordt vanuit het Rijk flink gekort op de financiële bijdrage aan gemeenten. Veel gemeentebesturen weten voor taken als de Jeugdzorg niet hoe ze die straks financieel moeten rondbreien.

Marc Steehouwer van BDO stelt bij de NOS dat veel gemeenten hopen op extra geld van het Rijk. Mede daarom wordt het doorhakken van knopen uitgesteld. "Begin 2026 zijn er ook gemeenteraadsverkiezingen. Als colleges nu pijnlijke keuzes maken, kunnen de huidige partijen in het college worden afgestraft."

Met name dat laatste komt volgens BDO uit de nageplozen meerjarenbegrotingen naar voren. Gemeenten die - met het oog op de overheidskortingen - hebben besloten om te gaan bezuinigen, hebben nog niet concreet gemaakt hoe ze dat gaan doen. Als die knoop is doorgehakt, vallen die klappen naar verwachting bij buurthuizen, het onderhoud van groen en subsidieverstrekkingen. Ook worden zaken als onroerende zaakbelasting, parkeertarieven en leges verhoogd.

Harde keuzes
Volgens Steehouwer zijn zulke maatregelen niet altijd nodig: "Gemeenten mogen ook echt goed naar hun eigen organisatie en keuzes kijken. Is nu alles wat je plant en doet nodig? Niet alleen gemeenten zijn aan zet, ook het Rijk. Je kunt niet als gemeente blijven wachten tot het Rijk over de brug komt. Dat gaat het niet oplossen."

Naast Dordrecht en Zwijndrecht, schrijven Sliedrecht (-6.9 miljoen), Papendrecht (-0.5 miljoen), Alblasserdam (-7.4 miljoen), Molenlanden (-0.1 miljoen), Ridderkerk (-8.4 miljoen) en Hardinxveld-Giessendam (-2.2 miljoen) de komende jaren rode cijfers. Alleen Hendrik-Ido-Ambacht houdt tot en met 2027 bijna 5 miljoen euro over op de begroting.

Lees meer over:

|

Lees ook

stadsbus

Gratis ov vanaf 1 oktober: honderden inwoners komen in aanmerking

Wie met het ov-reist als inwoner van Dordrecht met een Dordtpas, hoeft daar vanaf 1 oktober niet meer voor te betalen. De gemeente maakt gebruik van een provinciale regeling, waarbij inwoners met een laag inkomen van 18 jaar en ouder gratis met de bus, trein of waterbus kunnen reizen.

drugshuissluis

Voorwaardelijke celstraf voor man (35) die hennepkwekerij runde

Een 35-jarige bewoner van Groot-Ammers is eerder deze week veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De man runde in een huis aan de Sluis een hennepkwekerij met zo’n driehonderd planten.

FOTO BIJ PERSBERICHT BOOMSPIEGELS

Buren maken samen hun straat groener: ‘Ik ben het liefst de hele dag buiten’

Meer bloemen, bijen en vlinders in de straat? Inwoners van Papendrecht kunnen een boomspiegel, het stukje grond dat om een boom heen staat, adopteren. Marinka uit de Paltrokmolen en haar buren adopteerden samen al veertien van zulke boomspiegels in de buurt.

nk20260905NKS01972

Bij FC Dordrecht is iedereen het erover eens: ‘Dit is een schandalige prestatie’

Voor het tweede duel op rij kreeg FC Dordrecht zes tegengoals om de oren. De gatenkaas achterin vormde de basis van de 3-6 nederlaag zaterdag tegen Jong AZ, dat beduidend efficiënter was in het foutenfestival.

rappende verdachte rechtbank

Hasjdealer in buik en bil geschoten: 'rappende' verdachte wordt vrijgesproken

De rechter heeft een 31-jarige Dordtenaar vrijgesproken van betrokkenheid bij een schietpartij, waarbij een hasjdealer in de buik en de bil werd geraakt. Dat gebeurde in oktober 2019.

elcobrinkman

Oud-minister en voormalig CDA-leider Elco Brinkman (78) overleden

Oud-minister en voormalig CDA-leider Elco Brinkman is op 78-jarige leeftijd overleden na een kort ziekbed. Dat heeft zijn familie bekendgemaakt, meldt de NOS.