gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Taakstraffen na afsteken mortierbom die Daniël (24) het leven kostte

ff5bbbb25de7c5013abfd233f346105a

De rechter heeft twee mannen uit Alblasserdam een taakstraf opgelegd voor een fataal incident met illegaal vuurwerk in Ridderkerk dat aan de 24-jarige Daniël het leven kostte. De mortierbom ontplofte op 17 december 2023 in het gezicht van het slachtoffer, dat een dag later overleed.

Rijnmond |  | Aangepast op
Sander (29) was de leverancier van het vuurwerk en krijgt een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Tony (30) was degene die het vuurwerk afstak, hij krijgt de maximale taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van negen maanden.

Tony en Daniël waren vrienden die eerder zwaar, illegaal vuurwerk hadden afgestoken. Zij hadden de gebruiksaanwijzing niet gelezen en hadden niet door dat de mortierbom dit keer een zogeheten ‘snellont’ had, waardoor het vrijwel direct ontplofte na aansteken. Volgens het Openbaar Ministerie mag dit vuurwerk alleen door professionals worden afgestoken.

De vader van Daniël werkte in de ambulancezorg en heeft nog geprobeerd zijn zoon te reanimeren. De politie dacht dat hij de hulpverlening belemmerde en nam hem mee. De man zegt dat hij na 33 jaar zijn baan vroegtijdig heeft moeten opgeven. “Ik heb enkele levens weten te redden, maar niet dat van mijn zoon. Dat geeft mij een enorm schuldgevoel.”

Klemmend beroep
De moeder van Daniël deed twee weken geleden in de rechtszaal een klemmend beroep op iedereen om geen (illegaal) vuurwerk te kopen. “Het kan je leven kosten, zoals dat van onze lieve Daniël. Laat dat een les zijn voor iedereen.”

Ook de rechtbank vindt dat met de straffen een signaal moet worden afgegeven. “Het gevaar van het ondeskundig afsteken van zwaar vuurwerk is hier verwezenlijkt met de dood van het slachtoffer.”

De straf voor de leverancier is lager dan het OM had geëist. “U wist niet dat dat het vuurwerk een snellont bevatte en het kan u daarom niet worden verweten dat u deze kennis heeft verzwegen voor de andere verdachte.”

Nooit meer moederdag
Verdachte Tony krijgt juist een zwaardere straf, althans wat de voorwaardelijke celstraf betreft. “U heeft zich niets aangetrokken van het verbod op het afsteken van zwaar vuurwerk. U heeft daarmee een onaanvaardbaar risico genomen bij het afsteken. De gevolgen zijn onomkeerbaar. De moeder van het slachtoffer zal nooit meer Moederdag met haar beide kinderen kunnen vieren.”

Deze verdachte moet de moeder een schadevergoeding van 12-duizend euro betalen. Het bedrag voor de vader is 20-duizend: bij hem gaat het ook om schokschade, omdat hij direct na de ontploffing werd geconfronteerd met de aanblik van een levensgevaarlijk gewonde zoon.

De leverancier hoeft vooralsnog geen schadevergoeding te betalen. Volgens de rechter is het in deze strafzaak te ingewikkeld om een direct verband te leggen tussen het verstrekken van het vuurwerk en de dood van het slachtoffer. Deze zaak kan wel door de burgerlijke rechter worden beoordeeld.

Deze publicatie verscheen ook op de website van onze mediapartner Rijnmond.

Lees ook

IMG_8032 (1)

Fietsen geweerd uit trein en minder stops, onbegrip in dit dorp: ‘Erg triest’

Als de Papendrechtsebrug straks maandenlang dicht is, mogen reizigers op de MerwedeLingelijn geen fietsen meer meenemen. Volgens de provincie broodnodig, maar sommige forenzen begrijpen er helemaal niets van. “In de avond is het heel handig om je fiets mee te nemen, dan kan je lekker de stad in”, zegt de Hardinxveldse tiener Jan den Breejen. In zijn dorp vallen de maatregelen helemaal niet goed: dat dorp wordt namelijk dubbel geraakt.

politie seringenstraat

Politie voert stopgesprekken over strafbare uitingen op sociale media

De politie in Papendrecht heeft met zes personen stopgesprekken gevoerd over strafbare uitingen die zij onder een bericht van de gemeente Papendrecht over huisvesting voor statushouders plaatsten op sociale media. De politie wil hiermee benadrukken dat niet alles wat wordt geplaatst op sociale media toegestaan is.

cobravondst

Buurman ziet tieners (13, 14) met zaklampen schijnen, mogelijke explosie voorkomen

Twee tieners van 13 en 14 jaar oud zijn opgepakt aan de Koolmees in Ridderkerk voor het voorbereiden van een explosie. Een oplettende bewoner zag de twee 's nachts in de straat, vertrouwde het niet en schakelde de politie in.

verkeern3

Afrit A15 naar N3 weer helemaal te gebruiken: wegdek gemaakt

De afgesloten rijstrook op de afslag van de A15 naar de N3 in Papendrecht is weer te gebruiken. Rijkswaterstaat heeft afgelopen weekend delen van het wegdek gerepareerd, waardoor er weer twee rijstroken beschikbaar zijn. De afsluiting zorgde de afgelopen weken regelmatig voor een overvolle afrit.

foto vierdaagse

VIERDAAGSE

Onweer zet streep door start Avondvierdaagse: 'We willen geen risico nemen'

De start van de Dordtse Avondvierdaagse wordt een dag uitgesteld. Vanaf de ochtend tot aan 21.00 uur dinsdagavond geldt voor heel ons land code geel: er wordt gewaarschuwd voor onweer en stevige regenbuien. Bij die buien zijn hagel en windstoten mogelijk.

stille tocht Kalilu 02.jpg

Tweehonderd mensen lopen stille tocht voor neergestoken Kalilu (21): 'Dit doet mij goed'

Een stille tocht voor de 21-jarige Kalilu in Zwijndrecht heeft zo'n 200 mensen op de been gebracht. De jongeman werd vorige week neergestoken in een woning aan de Nijhoffstraat in het dorp en overleed later aan zijn verwondingen. Vrienden, familie en buurtbewoners bewezen Kalilu de laatste eer. "Dit laat zien dat veel mensen om hem gaven."