gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ton zegt vrijwillige brandweer na 35 jaar vaarwel: 'Snelle hulp maakt het verschil'

8a89d0f0f868e366a5ff89bc0d916cbb

Na 35 jaar is het begin oktober klaar voor Ton Mans (62) bij de vrijwillige brandweer van Ridderkerk. “Ik heb van alles meegemaakt, het is mooi geweest.”

RTV Ridderkerk |  | Aangepast op
Op 1 juli van dit jaar was Ton Mans 35 jaar vrijwilliger bij de brandweer en vanaf 1 oktober gaan de vrijwilligers in Ridderkerk verder zonder hem. De carrière van de bevlogen brandweerman ging als een speer tot 18 november 2022. Toen stond het leven even stil.

Hoe het begon
Het was Ries Willemse van het gemeentelijk Woningbedrijf die zijn collega Ton Mans warm maakte voor het brandweervak, maar vond ook dat hij eerst zijn studie moest afmaken. Toen zijn studie op een haar na klaar was ging Ton op 1 juli 1989 bij het korps. Hij had de wind binnen de brandweer mee.

Terwijl hij de avond HTS afmaakte, ging ook de opleiding brandwacht van start. Al gauw bleek hij een goede leerling en doordat er vacatures in het kader bij de brandweer waren kon hij snel doorgroeien. Zijn werkgever, het gemeentelijk Woningbedrijf had ook weer belang bij de gemeentelijke Brandweer. Zodoende kon hij via de dagopleiding snel doorgroeien tot Brandmeester en Bevelvoerder.

Ton was inmiddels bezig met de officiersopleiding en werd in 1996 vrijwillig Officier van Dienst binnen Ridderkerk. De gemeente brandweer werd in 1998 onderdeel van de Regionale Hulpverleningsdienst Rotterdam Rijnmond (RHRR). Zijn pikettaak als officier van dienst werd samengevoegd met die van Albrandswaard, Barendrecht en een deel van Rotterdam Zuid tot Officier van Dienst van het district Zuid.

In 2005 kon hij van zijn hobby zijn beroep maken. Binnen de RHRR werd hij benoemd tot commandant bij de gemeente brandweer West Voorne. In Ridderkerk bleef hij gewoon vrijwilliger. Toen in augustus 2008 de gemeentelijke korpsen opgingen in de Veiligheidsregio Rotterdam Rijnmond werd de functie als Commandant overbodig. Binnen de VRR diende zich een nieuwe uitdaging aan, Hoofd Preventie van het district Eilanden. In Ridderkerk werd hij, na het verdwijnen van de lokale commandanten, aangesteld als coördinerend bevelvoerder.

Grote gebeurtenis
Maar dan, is het 18 november 2022. Ton zakt ’s morgens tijdens een bouwvergadering van de Bethel-kerk aan de Anjerstraat in elkaar. Een hartstilstand. Mensen in zijn omgeving starten direct met reanimatie. Ook zijn korps, waarmee hij al veel van dit soort inzetten heeft meegemaakt, komt ter plaatse. Zij nemen de reanimatie over en gebruiken de AED om zijn hart weer op gang te krijgen. Met spoed wordt hij overgebracht naar het ziekenhuis.

"Ik werd aan het einde van de middag wakker op de IC van het ziekenhuis", herinnert Ton zich. "Hier vertelde men mij wat er gebeurd was, hoe ik door omstanders en collegae ben gereanimeerd. Ook vertelde de doctoren mij dat dit op een vakkundige wijze is gebeurd zodat zij in het ziekenhuis de oorzaak verder konden wegnemen. De schade bleef dan ook beperkt. Ik ben al die mensen daar dan ook nog steeds zeer dankbaar voor. Zo zie je maar dat snelle hulp bij hartproblemen het verschil kan maken."

Het leek erop dat dit ook het einde betekende van zijn actieve loopbaan bij de brandweer. Maar, niets was minder waar. Al snel kon de revalidatie worden gestart en tot verbazing van iedereen haalde hij op 25 april 2023 weer de intensieve brandweerkeuring en was weer inzetbaar. Zijn cardioloog was minder verbaasd. Volgens hem moet je vertrouwen op je lichaam dat kan doorgaan tot een grens en zorg dat je daar niet overheen gaat. Ook psychisch heeft het voorval weinig sporen achter gelaten. "Blijven praten over wat je dwarszit", is dan ook zijn advies.

Maar, na ruim 35 jaren als vrijwilliger is het tijd om ruimte te maken voor de jeugd. Ook komt er wat meer ruimte voor zijn vrouw, vier kinderen en vier kleinkinderen. Dennis van de Lagemaat en Pieter Neeleman nemen zijn werk als coördinerend bevelvoerder over. De jaren hebben hem gelukkig geen PTSS opgeleverd, al zijn er heel veel plekken binnen de regio waar herinneringen liggen. Mooie, maar ook heel verdrietige die hem altijd bij zullen blijven.

Tot slot wil hij nog wel een lans breken voor de afdeling Brandveilig Leven. Samen met de wijkbrandweerman zorgen zij er door middel van voorlichting voor dat het aantal particuliere slachtoffers bij brand daalt. Zeker achter de voordeur dient nog veel verbeterd te worden aan de brandveiligheid.

Binnen de Veiligheidsregio Rotterdam Rijnmond blijft Ton tot het eind van dit jaar nog enkele piketdiensten als Officier van Dienst draaien. Om ook al met pensioen te gaan in het dagelijkse leven, hij is teamleider bij de afdeling Preventie bij de VRR, is het voor de 62-jarige Ton nog net iets te vroeg.

Dit artikel verscheen eerder al op de website van RTV-Ridderkerk en is geschreven door Dennis van Wingerden.

Lees ook

fotooo

poepbacterie

Rijen en lege schappen in supermarkt na kookadvies: ‘Geen water meer te krijgen’

Dordtenaren zijn flink aan het hamsteren geslagen nu er in de stad een kookadvies geldt na de vondst van een poepbacterie. Uit een supermarkt in Winkelcentrum Sterrenburg duiken beelden op van tientallen mensen die waterflessen willen inslaan, al zijn veel van hen al te laat.

1c6934ab-a425-3d31-a5d7-28d0fed087ba

Gezondheid

Darmbacterie in drinkwater gevonden, kookadvies voor drie gemeenten

Bewoners van Dordrecht, Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht moeten de komende drie dagen hun water koken voor gebruik. Dat adviseert drinkwaterbedrijf Evides vrijdagavond.

fotorws

Dit zijn de vijf meestgestelde vragen over de afsluiting van de Papendrechtsebrug

Sinds bekend is dat de Papendrechtsebrug negen maanden dichtgaat voor al het verkeer, wordt Rijkswaterstaat overspoeld met vragen en opmerkingen. De duur van de afsluiting is voor veel mensen een heikel punt, merkt omgevingsmanager Diana Wonnink. “Het is geen fijne boodschap om te moeten brengen.”

opma

Esra Micha (53) is transman: ‘Ik heb jarenlang in mijn huis spiegels afgedekt’

Hij werd geboren als vrouw, maar ging acht jaar geleden verder als man. In gesprek met programmamaker Ad van den Herik is Esra Micha van den Ende (53) open over wat hem tot die keuze leidde. “Ik heb voor mijn gevoel altijd bij de jongens gehoord.”

credit Renzi Wolf Dordrecht furries furry

Tientallen furries bezoeken Dordt: plannen voor meer activiteiten

Er zijn plannen voor meer furry-evenementen in Dordrecht. Een eerste poging om in de stad een furry walk te houden werd door regen afgelast, maar afgelopen weekend genoten tientallen in dierenpakken verkleedde mensen van een tochtje door de binnenstad. En daar blijft het dus niet bij.

Nieuw project

Mannen veroordeeld voor beroven lachgasverkopers: ‘Bewuste samenwerking’

Drie mannen zijn onlangs veroordeeld voor de beroving op lachgasverkopers in Hardinxveld-Giessendam. Twee verdachten krijgen taakstraffen van 150 uur, een andere man moet alleen meebetalen aan de schadevergoeding aan de verkopers, tevens broers.