Dordrecht, Netherlands

Vega-frikandellen kanen voor een duurzaam schoolproject: ‘Het blijft de kinderen bij'.

Afvalprikken op het schoolplein, het vervangen van plastic bekers in de lerarenkamer en het houden van vega-frikandellen eetwedstrijden: leerlingen van het DevelsteinCollege in Zwijndrecht zijn al tien weken bezig met duurzaamheid. Op donderdag presenteren ze hun nieuwe kennis tijdens het Planeetfestival van organisatie ‘Planeet in Actie’.
Redactie Streek 56 | Roxane Kroon | 27 juni 2025 13:44 | Aangepast op 27 juni 2025 13:44
“Ik denk dat het heel belangrijk is dat jongeren leren actie te ondernemen”, vertelt Jan Hoetmer, voorzitter van de organisatie. “De volgende generatie moet zich uiteindelijk toch bezig gaan houden met dingen als energietransitie en klimaatproblemen. Die kennis moet klein beginnen.” 

Zelf aan de slag 
De afgelopen tien weken hebben de leerlingen lessen gehad over duurzaamheid en vooral veel zelf moeten ondernemen. Het groepje van Jayden, die ook presenteert, organiseerde een eetwedstrijd van vega-frikandellen. Zij benadrukten hoeveel water en energie er nodig is om gewone frikandellen en andere vleeswaren te produceren. 

Ondanks het succes van de eetwedstrijd, was deze niet makkelijk te organiseren. “We moesten veel samenwerken en alles onderling regelen. Daar hebben we wel veel van geleerd”, vertelt Jayden. Met name het bij elkaar rapen van genoeg vega-frikandellen was een uitdaging. Er deden namelijk 300 mensen aan de eetwedstrijd mee. 

Voor de toekomst 
Matthijs de Haan, directeur van het DevelsteinCollege, legt uit dat eigen invulling belangrijk is bij thema’s als duurzaamheid. “Je wilt de kinderen vooral bewuster maken. We snijden dit onderwerp al aan bij biologie of maatschappijleer, maar met projecten zijn de leerlingen veel gemotiveerder.”

De Haan hoopt dat door de projectvorm, de lessen over duurzaamheid nog lang bij de leerlingen blijven hangen. “We willen niet alleen iets vertellen, maar het ze zelf laten ervaren. Dan blijft de kennis hangen, ook nadat ze van deze school af zijn.” 

Kijk hieronder onder reportage over het Planeetfestival.

Meest gelezen

Auto te water in Stadspolders, vrouw loopt nat pak op

Corrado Francke | 7 jul 2025 10:23

Steekpartij in huis: man gewond, vrouw aangehouden

Corrado Francke | 6 jul 2025 09:33

Lees ook

Veertien meldingen grensoverschrijdend gedrag bondscoach rolstoelbasketbalsters

Veertien personen hebben vorig jaar melding gemaakt van jarenlang (seksueel) grensoverschrijdend ged...

Met speciale intercity naar Tilburgse Kermis, tijdens Roze Maandag rijdt er eentje

Plannen om op 21 juli naar de Tilburgse Kermis te gaan? Misschien kun je dan wel met het nieuwste tr...

Minder Sprinters van en naar Dordrecht door gestremde trein op HSL

Door een brandmelding in een trein op de hogesnelheidslijn bij 's-Gravendeel, rijden er donderdag oo...

Motor en auto botsen bij Kiltunnel

Een auto en motor zijn donderdagochtend met elkaar in botsing gekomen bij de Kiltunnel richting Dord...

Wordt het Onderwijsmuseum nog gered? Motie moet wethouder helpen in Den Haag

Is het behoud van het Nationaal Onderwijsmuseum een verloren zaak of toch niet? Het kabinet leek de ...

Mis niets van de jubileumeditie van Big Rivers, volg alles via RTV Dordrecht

Het grootste festival van onze streek viert het 25-jarig jubileum en natuurlijk besteedt RTV Dordrec...