Dordrecht, Netherlands

Voetbalclub neemt afscheid van 'supervrijwilliger', condoleance in het jeugdhome

Vlak voor haar dood kon 'Sjaan' met Stichting Ambulance Wens nog eenmaal naar haar club vv Rijsoord toe Privé
Van het wassen van de voetbalkleding tot snoepjes uitdelen. "Supervrijwilliger Sjaan" - Jeanne Schuitemaker - van vv Rijsoord is op 79-jarige leeftijd overleden. Sjaan was jarenlang altijd op de club te vinden, van de zaterdagse wedstrijden tot doordeweekse trainingsavonden.
Rijnmond | 27 augustus 2025 13:30 | Aangepast op 27 augustus 2025 13:15
"Het grappige is", vertelt clubvoorzitter Gerda Kranendonk, "dat Sjaan en haar man Dirk uit Amsterdam kwamen. Nou, Rijsoord is wel echt een Rotterdamse georiënteerde club. Zij zijn de enige Amsterdammers die tot Rijsoordse kraaien gevormd zijn", zegt ze lachend.

In de tientallen jaren dat Gerda bij de club komt, was Sjaan er altijd. Sterker nog, ze was zo geliefd en zo trouw aan vv Rijsoord dat het 'Jeugdhome' werd omgetoverd tot 'Sjaan's Jeugdhome'. "Zij was daar altijd te vinden. Ze deelde er tussen de trainingen door limonade en snoepjes uit."

Moeder en oma van de club
Je kon er ook terecht om hesjes te halen, een bal vragen, een spelletje doen of even lekker kletsen. "Ze was als een moeder en van de club. De jeugd voedde ze heel strak op: je moest keurig in een rij langs de tafel lopen, voorpiepen moest je niet in je hoofd halen en twee snoepjes pakken was ook uit den boze."

Voor haar overlijden heeft de club aan Sjaan moeten beloven dat ze aan de kinderen na de training gewoon een bekertje limonade en iets lekkers blijven uitdelen. "We hebben een hele tas met snoepjes van Sjaan gehad. 'Ger, je moet zorgen dat dit doorgaat'. Dus we zijn ouders en vrijwilligers aan het regelen om deze traditie in ere te houden."

Een paar jaar geleden leek het er even op dat Sjaan al het vrijwilligerswerk voor de voetbalclub noodgedwongen op een zijspoor moest zetten. Ze heeft zelf geen rijbewijs en haar man Dirk mocht vanwege zijn gezondheid niet langer autorijden.
Samen met haar eerder overleden man Dirk was Sjaan jarenlang bij vv Rijsoord betrokken Privé
Inzameling voor brommobiel
"Toen zijn ze een tijdje op de scooter gekomen, maar dat ging eigenlijk niet met z'n tweeën", zegt Gerda. "We zijn toen een inzamelingsactie gestart voor een brommobiel." En met succes, want binnen twee weken had de club het bedrag ruimschoots binnengehaald.

Het laat de "familiaire" kant van vv Rijsoord zien, vertelt de voorzitter. "Sjaan haalde zoveel plezier, geluk en genoegdoening uit haar vrijwilligerswerk."

Een paar maanden geleden kregen ze het droevige bericht bij de club dat Sjaan ernstig ziek was. "Toen we dat hoorden, hebben we haar vlak voor de zomervakantie in het zonnetje gezet."

Bloemenzee
Dit keer kreeg Sjaan iets terug in plaats van dat ze wat uitdeelde. "De kinderen die normaal een snoepje kwamen halen, gaven haar een bloem. Het was echt een enorme bloemenzee. Zij heeft bij leven nog de waardering gevoeld voor alles wat ze deed, maar ook voor haar als persoon. Zoveel mensen, jong en oud, kwamen haar toen groeten."

Daarna ging het bergafwaarts. "Haar koppie was nog heel goed, maar het lijf wilde niet meer." Wonder boven wonder kon Sjaan in de laatste fase van haar leven nog eenmaal langs bij vv Rijsoord.

Twee weken geleden bracht Stichting Ambulance Wens haar naar het Ridderkerk Toernooi. Rijsoord moest tegen Slikkerveer spelen. "De kleinzoon van Sjaan voetbalt in 'onder 23'. Die mocht het eerste kwartier invallen bij Rijsoord-1, zodat ze hem nog een keer kon zien spelen."
Sjaan tijdens haar laatste wedstrijd bij vv Rijsoord tegen Slikkerveer Privé
Gelukspoppetjes voor aanvoerders
Gerda weet het moment nog te herinneren dat Sjaan arriveerde bij de club. "Toen de ambulancedeuren opengingen sloeg ze haar handen voor de mond. Ze vond het zo mooi. Bij de opkomst van de teams werd haar brancard het veld opgereden. Ze had gelukspoppetjes bij zich, voor de aanvoerders van beide teams. Ook bij Slikkerveer zitten veel mensen die Sjaan kennen. Ze zei: 'Dat de beste moge winnen.'"

Vervolgens heeft Sjaan nog langs de lijn staan aanmoedigen, zegt Gerda. "Ze heeft nog heel veel mensen kunnen spreken en knuffels gegeven. Het was een afscheid met een lach en een traan. In de dagen erna heeft ze er nog honderduit over verteld."

Volgens Gerda was het niet de verwachting dat Sjaan lang bij het duel zou zijn, maar uiteindelijk hield ze het de hele wedstrijd vol.

Hart uit de club
Nu moet de club afscheid nemen. Sjaan's Jeugdhome voelt leeg, vertelt de voorzitter van de club. "Het hart is eruit. Zo iemand als Sjaan vind je niet snel meer."

Hun supervrijwilliger zal nooit meer helpen bij de seniorendag, nooit meer als vaste supporter langs de lijn staan, nooit meer een pleister plakken of de teamkleding in de wasmachine gooien.

Maar Sjaan zou Sjaan niet zijn om ervoor te zorgen dat ze toch nog eenmaal naar de club komt. "De condoleance vindt plaats in haar eigen jeugdhome. Ze heeft haar hele uitvaart zelf geregisseerd." Het zal de laatste keer zijn dat Sjaan naar de voetbalclub komt, daar waar ze week in, week uit volop in de weer was.

Deze publicatie verscheen ook op de kanalen van onze mediapartner Rijnmond
Clubleden laten een spandoek zien waarin ze Sjaan bedanken voor wat ze heeft betekend voor de club Privé

Lees meer over:

VV Rijsoord|

Meest gelezen

Let op: A16 komend weekend deels dicht bij Ridderkerk

Redactie Streek 56 | 22 aug 2025 15:00

Bij boer Evert kunnen gezinnen die in armoede leven gratis op vakantie

Rijnmond | Redactie Streek 56 | 25 aug 2025 14:00

Lees ook

Historisch: clubs uit dezelfde gemeente na 100 jaar eindelijk tegenover elkaar

Een primeur voor VV Rijsoord en SV Slikkerveer. De voetbalclubs uit de gemeente Ridderkerk, die sind...

VV Rijsoord hoopt op terugkeer Strootman: 'Hij woont hier om de hoek'

Het nieuws dat Kevin Strootman zijn voetbalschoenen aan de wilgen heeft gehangen, is niet onopgemerk...