gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Windturbines vlak bij Kinderdijk en Papendrecht

cad0052af8df3baa25e96bced8732bed

Gorinchem en Molenlanden willen grote windturbines bouwen in Gorinchem-Noord en bij Wijngaarden. Ze staan dan in de zichtlijn van de beroemde, historische molens van Kinderdijk. Deze megaturbines brengen de Werelderfgoedstatus van Kinderdijk in gevaar, vreest de directeur van de molenstichting. "Dit is teleurstellend. We laten dit niet over onze kant gaan."

Rijnmond |  | Aangepast op
Molenlanden en Gorinchem hebben met het waterschap en de provincie Zuid-Holland afspraken gemaakt over de energietransitie. Ze moeten 389 tera-joule (TJ) aan windenergie opwekken, wat neerkomt op de plaatsing van zes tot tien grote windturbines. Daarvoor werden de afgelopen tijd vijf locaties in Molenlanden en één in Gorinchem onderzocht.

Dit werd op de meeste plekken niet met gejuich ontvangen. Eerder spraken inwoners uit onder meer Bleskensgraaf, Noordeloos en Hoogblokland, maar ook de Stichting Werelderfgoed Kinderdijk en de eigenaar van het Vakantiepark Molenwaard zich fel uit tegen de plannen voor windmolens in hun omgeving. Op verschillende locaties hingen ook protestborden tegen de komst van windturbines.

Kinderdijk
De stichting Werelderfgoed Kinderdijk sprak zich eerder al uit tegen onder meer locatie J, waar de keuze nu toch op is gevallen. Het is een van de plekken waarover de stichting eerder zei dat het een gevaar zouden kunnen vormen voor de Werelderfgoedstatus van Kinderdijk, omdat de windturbines in de zichtlijn van het werelderfgoed zouden komen te staan.

''De zichtlijn is een serieus onderdeel van het Werelderfgoed. Kinderdijk staat bekend om de negentien molens, maar de status is verleend aan het volledige watersysteem met ook de boezems, de dijken en het vergezicht", legde directeur Peter Jan van Steenbergen van Werelderfgoed Kinderdijk (SWEK) eerder uit bij Rijnmond. "In 2021 heeft Liverpool de Werelderfgoedstatus verloren omdat het historische havengebied werd aangetast door nieuwbouw. De komst van deze windturbines zijn dus een reëel gevaar", zei hij toen.

Papendrecht
Ook het Papendrechtse college heeft zich tegen locatie J uitgesproken. Wethouder Arno Janssen zei kort geleden in de raad “…dan kunt u stormkracht van dit college verwachten”. Een groot aantal gemeenteraadsleden had zich bezorgd getoond over een mogelijke keuze voor plaatsing nabij de gemeentegrens met Papendrecht. Raadslid Margré van Wijngaarden had zich ontevreden getoond over de raadpleging van bewoners door Molenlanden en Gorinchem.

In 2014 werd een vergelijkbaar onderzoek gedaan toen er plannen waren voor windturbines op het terrein van Nedstaal in Alblasserdam, ook in de buurt van Kinderdijk. De uitkomsten daarvan deden de provincie Zuid-Holland besluiten om geen toestemming te geven voor de bouw van windturbines in de omgeving van de historische molens.

Impact
Om een keuze te maken voor een geschikte locatie voor de windturbines, organiseerden de gemeenten een online enquête en werden per zoeklocatie werkgroepen opgericht.

"De bescherming van het open polderlandschap en beperking van de impact op natuur en erfgoed worden door zowel inwoners als door de raden belangrijk gevonden", laten wethouders Jan Lock (Molenlanden) en Mark de Boer (Gorinchem) weten. "We nemen deze zorgen zeer serieus en doen ons uiterste best om hiermee zoveel mogelijk rekening te houden."

De gemeenten laten weten dat er op locatie J maximaal plek is voor zes windturbines, maar dat zij uitgaan van de plaatsing van vier exemplaren. Zo kan er geschoven worden met de precieze plek van de windturbines. "Dit kan de impact op bijvoorbeeld omwonenden, natuur en erfgoed, met name werelderfgoed Kinderdijk, verminderen", aldus de gemeenten.

De andere locatie, S, is in Gorinchem-Noord en voor een klein deel in Molenlanden bij de A27. Hier zouden maximaal drie windturbines moeten komen. "Deze plek is vanuit inpassing in het elektriciteitsnet en bekeken vanuit de businesscase gunstig, omdat een toekomstig bedrijventerrein en onderstation Arkel (een elektrische installatie in het hoogspanningsnet) dichtbij gelegen zijn", aldus de wethouders.
Provincie neemt eindbesluit

Voor beide plekken geldt dat hier meer onderzoek naar gedaan moet worden. Zo moet gekeken worden hoe de impact op de natuur en erfgoed is en hoe de geluidsoverlast voor omwonenden geminimaliseerd of gecompenseerd kan worden. De gemeenteraden gaan het voorstel over twee weken bespreken en nemen op 9 juli een besluit. Uiteindelijk is het de provincie Zuid-Holland die de knoop eind 2025 zal doorhakken.

Deze publicatie verscheen ook op de website van onze mediapartner Rijnmond.
e21774b40ac71fe85cd5a00111ccce8b

Lees ook

Foto website binnenvaart

Binnenvaart hoopt op nog meer regen voor hoger waterpeil: ‘Elke druppel is er één’

De afgelopen dagen vielen na lange tijd eindelijk weer de eerste regendruppels. Goed nieuws voor de binnenvaart, die veel last heeft van de extreme droogte in Europa. Al maakt één zwaluw nog geen zomer: “We zijn echt in afwachting van nog meer water.”

nk20260828NKS01156

FC Dordrecht met ruime cijfers onderuit op Volendamse kermisavond

FC Dordrecht is hard onderuit gegaan op bezoek bij FC Volendam. De formatie van trainer Paul Nuijten verloor met 6-1, mede dankzij eigen fouten in de opbouw. Vier doelpunten van Henk Veerman deden de Schapekoppen definitief de das om, Vetkal scoorde aan Dordtse kant.

jdg_04-08-26_inlaat_Kinderdijk_1I6A2423

Dit merken we in de streek van de aanhoudende droogte

We kennen Nederland als een nat land, maar deze zomer is dat wel anders. We hebben een zeer droge juli-maand achter de rug en ook in augustus is het erg droog. Op diverse plekken in ons land worden maatregelen genomen, zoals onttrekkingsverboden, de inzet van noodpompen en aanpassingen van de sluizen. Maar wat betekent de droogte voor onze streek?

botulismealb

Botulisme vastgesteld in Alblasserdam: vooral gevaarlijk voor honden

In het water tussen de Middelwetering en Oosteromse Wiel in Alblasserdam is botulisme geconstateerd in het water. De gemeente roept inwoners op om extra voorzichtig te zijn en honden niet te laten zwemmen in of drinken uit het water.

Pasar Malam keer terug

Pasar Malam trekt recordaantal bezoekers én keert volgend jaar terug

Met naar schatting 120.000 bezoekers is Pasar Malam dit jaar in het Dordtse Weizigtpark een groot succes. Nog nooit trok het evenement zo veel bezoekers. Dat smaakt naar meer volgens de organisatie, want volgend jaar is de Pasar Malam ook in het park, waarschijnlijk van 4 tot en met 8 augustus.

brand in vrachtwagen

Vlammen uit dashboard van vrachtwagen

Lichte paniek in de cabine van een vrachtwagen: dinsdagavond komen er plots vlammen uit het dashboard van een vrachtwagen op de Merwedestraat in Dordrecht. De brandweer is er snel bij.