gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Woordenboek Sliedrechts dialect in nieuw jasje gestoken

7812ca23ed8464d3cc251a520728ef03

Liefhebbers van het Sliedrechts dialect opgelet: de Historische Vereniging Sliedrecht (HVS) stelt een nieuwe versie van het woordenboek 'Slierechs van A tot Z' beschikbaar. En dat is hard nodig, zo vindt de vereniging. ''Als tien tot vijftien procent van alle Sliedrechters dialect spreekt, is het al veel.''

Redactie Streekomroep | Joris Gemen |  | Aangepast op
In 2006 bracht HVS de eerste versie van het Sliedrechts woordenboek uit. Dit was nog een papieren exemplaar, dat inmiddels al lang en breed is uitverkocht. 

De Sliedrechtse taal is in de loop der jaren verrijkt met nieuwe uitdrukkingen en gezegden. Dat maakte dat HVS het nodig vond om een nieuwe versie van het woordenboek te maken.

Amper meer te horen
Maar dat was niet de enige reden voor de vernieuwingsslag. Want ook het feit dat het Sliedrechts dialect amper meer te horen is, speelt een grote rol.

''Sliedrecht telt 26.000 inwoners en als tien à vijftien procent daarvan Sliedrechts dialect spreekt, is het al veel'', vertelt HVS-bestuurslid Remco van de Ven, die ook lid is van de de werkgroep Dialect en in die rol de nieuwe en oude versie van het woordenboek overhandigde aan wethouder Cees Paas.

Geboren en getogen
Als geboren en getogen Sliedrechter is Van de Ven een fervent beoefenaar van het dialect, dat hij door de jaren heen behoorlijk heeft zien veranderen. ''Vroeger leerde je Sliedrechts op straat en werd het zelfs op scholen gedoogd'', herrinnert hij zich. ''Maar nu is het, net als vele andere dialecten in Nederland, allemaal minder aan het worden. Zo spreken mijn kleinkinderen geen woord Sliedrechts", lacht Van de Ven.

Ermee in zijn maag zitten doet Van de Ven niet. Want tijden veranderen volgens hem nou eenmaal. Daarom was het ook zonneklaar dat het nieuwe woordenboek alleen digitaal beschikbaar is. "Meerdere gemeenten in Nederland ondersteunen het in stand houden van dialecttaal, door het digitaal publiceren van een woordenboek op een website. Hier kan de gebruiker het raadplegen, inzien en gebruiken", legt hij uit.

Vertaalslag
Maar dat is niet alles. Met het nieuwe digitale woordenboek is het ook mogelijk om een Nederlandse tekst te vertalen naar het Sliedrechts en andersom. Zo kunnen mensen Sliedrechtse teksten maken met woorden als koeksie (koekje), haeringksie (harinkje) en brôôjchie (broodje) en nog vele andere woorden.

Lees ook

foto ongeluk wielwijk apotheek

Bestuurster rijdt tegen muur van apotheek, vrouw nagekeken

Een automobilist is woensdag tegen de gevel van een apotheek gebotst in Dordrecht. De vrouw is ter plaatse gecontroleerd, maar hoefde niet mee naar het ziekenhuis.

businkautobrandhagi

Twee autobranden in één nacht in de streek

Op twee plekken in de streek zijn in de nacht van woensdag op donderdag auto’s in vlammen opgegaan. Eerst was het raak aan de Sluisweg in Hardinxveld-Giessendam, nog geen uur later aan de Buitendijks in Papendrecht.

presentatie-gouden-boekje-2

Wie wordt de volgende kinderburgemeester? Gemeente doet oproep

Wie neemt straks het stokje over van kinderburgemeester Sara Neuteboom? De gemeente Molenlanden is op zoek naar een enthousiaste opvolger.

misbruik ter illustratie Pexels

Man moet cel in voor verkrachting van weggelopen meisje (17) uit instelling: ‘Kwalijk dat u zichzelf als slachtoffer ziet’

De rechter in Rotterdam heeft de 40-jarige M.K. veroordeeld voor de verkrachting van een 17-jarig meisje dat was weggelopen uit een gesloten inrichting in Sliedrecht. Hij krijgt een jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk.

Driehoeksveer-1

Gemeenten willen Driehoeksveer in de vaart houden, maar toekomst is nog onzeker

De gemeenten Ridderkerk, Molenlanden en Krimpenerwaard kijken naar de mogelijkheid om het zogenaamde Driehoeksveer voort te laten bestaan. Het contract met de huidige exploitant van deze openbaarvervoerverbinding loopt op 1 januari 2027 af.

foto brand pap

Ali (84) moet urenlang huis uit door grote brand: ‘Er kwam gitzwarte rook omhoog’

“Gitzwarte rook kwam omhoog, een flinke fik was het.” De 84-jarige Ali van der Wal uit Papendrecht moest dit weekend halsoverkop haar huis uit vanwege een vuurzee bij meerdere bedrijven. Twee dagen later liggen de brandresten nog in haar tuin. “Bang ben ik niet geweest, ik ben nogal nuchter.”