Dordrecht, Netherlands

Synode centraal in EO-programma

Meesterverteller Ernst Daniël Smid schenkt in twee nieuwe afleveringen van ‘God in de Lage Landen’ aandacht aan de verhalen rond de Synode van Dordrecht. Dordtenaar Fred van Lieburg, hoogleraar van de Vrije Universiteit Amsterdam, is betrokken bij het programma als deskundige.
Aike van den Heuvel | 30 november 2018 14:14 | Aangepast op 30 november 2018 14:14
In 1618 werd de kerkelijke vergadering bijeen geroepen omdat een groep dominees vrijheid om een eigen leer te verkondigen. Zij verschillen van mening met veel andere dominees over de vrije wil. Het debat kreeg al snel een politieke wending en, in een tijd dat kerk en staat nog flink verweven waren, dreigde er zelfs een burgeroorlog.

In het televisieprogramma laat Smid zien hoe deze gebeurtenissen Nederland blijvend gevormd hebben. Daarvoor bezoekt de presentator onder meer de Universiteit Leiden, het Binnenhof in Den Haag, Museum Catharijneconvent, de Universiteit van Utrecht, Amsterdam Museum, Utrechts Archief en het Dordrecht Museum.

Het televisieprogramma is op 23 en 30 december om 22:40 uur op NPO 2 te zien.

Foto: EO

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

Redactie Streekomroep | Megan de Groot | 9 feb 2026 16:59

Lees ook

Liefde en geluk boven alles: zo zag de Dordtse carnavalsoptocht eruit

“In Ooi- en Ramsgat draait het om liefde en geluk”, zo luidt het motto van de carnavalsoptocht in Do...

FC Dordrecht op koers voor periodetitel: ‘Iedereen is betrokken bij doelpunten’

Het klinkt misschien gek, maar FC Dordrecht kan over twee weken al zeker zijn van play-offdeelname. ...

FC Dordrecht blijft winnen en maakt serieuze kans op periodetitel

FC Dordrecht is voorlopig niet te stoppen in 2026. De club zette vrijdagavond FC Emmen met 1-0 opzij...

Man aangehouden nadat politie verkeerde link stuurt

Een 40-jarige man uit Ridderkerk is donderdagavond aangehouden, nadat de politie zelf een fout maakt...

Zaterdag in Studio De Witt: schrijver en dichter Edjo Frank komt langs

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Edjo Frank. Frank is ee...

Een warme feesttent, koud bier en optredens: Dordts carnaval pakt uit

Afreizen naar het zuiden voor carnaval? Dat is helemaal niet nodig, als het aan de Dordtse carnavals...