Dordrecht, Netherlands

Synode centraal in EO-programma

Meesterverteller Ernst Daniël Smid schenkt in twee nieuwe afleveringen van ‘God in de Lage Landen’ aandacht aan de verhalen rond de Synode van Dordrecht. Dordtenaar Fred van Lieburg, hoogleraar van de Vrije Universiteit Amsterdam, is betrokken bij het programma als deskundige.
Aike van den Heuvel | 30 november 2018 14:14 | Aangepast op 30 november 2018 14:14
In 1618 werd de kerkelijke vergadering bijeen geroepen omdat een groep dominees vrijheid om een eigen leer te verkondigen. Zij verschillen van mening met veel andere dominees over de vrije wil. Het debat kreeg al snel een politieke wending en, in een tijd dat kerk en staat nog flink verweven waren, dreigde er zelfs een burgeroorlog.

In het televisieprogramma laat Smid zien hoe deze gebeurtenissen Nederland blijvend gevormd hebben. Daarvoor bezoekt de presentator onder meer de Universiteit Leiden, het Binnenhof in Den Haag, Museum Catharijneconvent, de Universiteit van Utrecht, Amsterdam Museum, Utrechts Archief en het Dordrecht Museum.

Het televisieprogramma is op 23 en 30 december om 22:40 uur op NPO 2 te zien.

Foto: EO

Meest gelezen

Verkoop clubtopscorer FC Dordrecht levert opnieuw recordbedrag op

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 3 feb 2026 11:30

Bouw van 199 jongerenwoningen gaat beginnen

Redactie Streekomroep | 4 feb 2026 10:18

Lees ook

‘De Dort’ hangt eindelijk op de plek waar het begon

Een uniek schilderij is na 200 jaar terug in de stad dat het voorstelt. ‘Dort or Dordrecht: The Dort...

'Ouwe Jonges' opmerkelijk tam

Wie weer rekent op heftige discussie tot laaiende ruzie in Ouwe Jonges Krentebrood komt dit keer bed...

Oud-burgemeester Sliedrecht te gast in Studio De Witt

Hij was oud-burgemeester van Sliedrecht, de Hoeksche Waard en Midden-Delfland, maar is tegenwoordig ...

Deze decennia oude sporthal krijgt eindelijk broodnodige opknapbeurt

Achterstallig onderhoud, een temperatuur die maar lastig te reguleren valt én ruimtegebrek. Jarenlan...

Lange file op A15 door ongelukken: uur vertraging

Op de A15 zijn vrijdagmiddag twee ongelukken gebeurd. Bij Sliedrecht botsten drie auto’s op elkaar e...

Rem op verwijderen speelplekken: ‘Wachten eerst politieke discussie af’

Er verdwijnen voorlopig geen speelplekken meer in Dordrecht. De gemeente heeft elf minder populaire ...