gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Tentoonstelling over tekenles in Onderwijsmuseum

9dbc5d1be631727a393bd469fda5da0d

In het Nationaal Onderwijsmuseum is vanaf donderdag de tentoonstelling ‘In Perspectief, de mooiste tekeningen uit de collectie’ te zien. Uit de ruim tienduizend tekeningen die het museum in de collectie heeft, zijn er ongeveer vijfhonderd gekozen. Die werken laten de ontwikkeling in het tekenonderwijs zien.

Fokko van der Straaten |  | Aangepast op
“De eerste tekening is van eind negentiende eeuw en we eindigen met tekeningen die leerlingen een paar weken geleden nog gemaakt hebben”, vertelt Saskia Noordoven van het Onderwijsmuseum. “In de negentiende eeuw was tekenles vooral bedoeld om later een goed ambachtsman te worden. Je moest goed kunnen tekenen om later de producten goed te kunnen maken.”

Creatief

Tegenwoordig wordt tekenonderwijs gebruikt om creatieve vaardigheden aan te leren. Noordoven: “De één kan mooier tekenen dan de ander, maar dat is niet altijd van belang. Het is ook belangrijk dat je steeds een stapje verder komt door goede aanwijzingen van je tekendocent. Dan maak je een creatief proces door en dat is tegenwoordig heel erg belangrijk.”

Op de tentoonstelling zijn niet alleen tekeningen te bekijken, bezoekers kunnen ook zelf aan de slag. “Er zijn een heleboel doe-opdrachten”, zegt Janneke Pierhagen van het museum. “Bezoekers kunnen lekker aan een tafeltje gaan zitten en die opdrachten maken. De doe-opdrachten hebben te maken met het verhaal dat in de tentoonstelling wordt verteld.”

Ervaren

Zo kunnen bezoekers de verschillende disciplines van het tekenonderwijs door de jaren heen ervaren. Het begint met ‘kopieertekenen’, zoals dat in de negentiende eeuw gedaan werd: precies natekenen wat er op een plaat is afgebeeld. Vervolgens is er het ‘natuurtekenen’, waarbij een voorwerp moet worden getekend en de leerling zelf diepte erin moet brengen.

Daarna is er het ‘geheugentekenen’. Daarbij wordt een voorwerp getoond en weer weggehaald, zodat de student het uit het geheugen moet tekenen. Pas in de jaren zestig van de twintigste eeuw komt er meer vrije expressie in het tekenonderwijs en worden nieuwe technieken als ecoline geïntroduceerd.

Het museum post tekeningen uit de collectie ook op Instagram. “Dat kan van mensen van de academie zijn, maar ook van leerlingen van de kleuterschool. We vinden het heel leuk als bezoekers van de tentoonstelling ook hun tekeningen delen met ons”, aldus Noordoven.

De tentoonstelling is tot oktober 2019 te zien in het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht.

Lees ook

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek over documentaire Ilang Jawane

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt op Drechtstad FM in gesprek met Wouter van der Spoel en Ronny de Groot over hun documentaire Ilang Jawane, een reis tussen verleden en toekomst. De documentaire volgt maker Wouter van der Spoel en zijn zoon Sriyanto op hun reis naar Java.

sliedrechtdrone

Inwoners denken mee over wonen in Sliedrecht

Wat is er nodig om goed en passend wonen mogelijk te maken voor iedereen? Om dat beter in kaart te krijgen, kunnen inwoners van Sliedrecht tot en met 28 september een enquête invullen. De antwoorden vormen voor de gemeente een belangrijke basis in het vormen van een nieuwe woonvisie.

pexels-happyrisingguy-33672857

Geen vuurwerkshow te zien in Alblasserdam tijdens jaarwisseling: 'eerst ervaring opdoen'

Alblasserdammers kunnen komende jaarwisseling geen vuurwerkshow in hun eigen gemeente bekijken. De gemeente kiest ervoor om eerst ervaring op te doen met de landelijke regelgeving en de effecten daarvan, nu er sinds dit jaar een vuurwerkverbod geldt.

Noordtunnel foto

Zomervakantie voorbij, maar werk aan de weg gaat door: extra drukte verwacht

De zomervakantie is bijna voorbij en dat betekent dat de drukte op de wegen weer toe gaat nemen. Met onder meer de afgesloten Papendrechtsebrug (N3) en het vrachtwagenverbod op de Merwedebrug (A27) moeten weggebruikers in onze streek rekening houden met een extra reistijd in de spits van 30 tot 60 minuten, waarschuwt Rijkswaterstaat.

marktstockfotopexels

Weekmarkt Giessenburg verhuist vanwege werkzaamheden

De weekmarkt in Giessenburg verkast tijdelijk naar een andere plek. Vanwege werkzaamheden aan de Dorpsstraat is de markt vanaf zaterdag 19 september aan de Peursumseweg te vinden, op het parkeerterrein bij Gezondheidscentrum Giessenburg.

IMG_9873

Van Pride Walk tot ‘huwelijk voor een dag’: Dordrecht viert diversiteit

Trouwen voor een dag, meelopen tijdens de kleurrijke Pride Walk of genieten van live muziek. Tijdens de Dordrecht Pride was er zaterdag van alles te beleven in de binnenstad. Bezoekers, zoals de 19-jarige Kiara, genieten zichtbaar: “Er zijn eigenlijk veel meer mensen dan je denkt die het fantastisch vinden hoe je bent.”