Dordrecht, Netherlands

Terug naar school: in deze gemeente gebeuren de meeste fietsongevallen

Het nieuwe schooljaar staat op punt van beginnen, dus duizenden scholieren stappen vanaf volgende week dagelijks op de fiets naar school. Dat betekent extra opletten in het verkeer, want uit nieuwe cijfers blijkt dat het aantal fietsongelukken vorig jaar opnieuw is gestegen. Ook in onze streek.
Hans Hulswit | Barbara Visscher | 26 augustus 2025 16:58 | Aangepast op 26 augustus 2025 16:58
Uit het jaarlijkse fietsonderzoek van vergelijkingssite Independer, gebaseerd op gegevens van onder andere Rijkswaterstaat en verzekeraars, blijkt dat in de provincie Zuid-Holland de meeste fietsongevallen plaatsvinden. Het gaat om 15,6 fietsongelukken per 10.000 inwoners. Daarna volgt Noord-Holland met 13,9 ongevallen. Dit is allebei een stuk hoger dan het landelijk gemiddelde van 11,5.

In onze regio vonden vorig jaar in Papendrecht en Zwijndrecht de meeste ongevallen met fietsers plaats. In die laatst genoemde gemeente vonden 12,3 fietsongelukken plaats per 10.000 inwoners. In Papendrecht lag dat aantal op 11,2. Als je kijkt naar de gemeenten waar sinds 2023 het aantal fietsongevallen het meest is toegenomen, vallen Sliedrecht en Papendrecht gelijk op.

Gelijk gebleven of zelfs afgenomen
Hoewel het aantal ongelukken met fietsers in een aantal gemeenten in onze regio de afgelopen twee jaar is toegenomen, is het in sommige gemeenten gelijk gebleven of juist afgenomen. Bijvoorbeeld in Dordrecht. Daar vonden in 2024 zo'n twintig fietsongelukken minder plaats dan in 2023. Ook in Ridderkerk, Alblasserdam en Molenlanden is een daling te zien. In Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht is de situatie onveranderd.

Auto vaak betrokken bij fietsongeval
Bij veel fietsongevallen is een auto betrokken. Volgens verzekeringenexpert Michel Ypma van Independer ligt de aansprakelijkheid bij dit soort aanrijdingen meestal bij de automobilist. “Bij een aanrijding tussen een motorrijtuig en een zwakke verkeersdeelnemer, zoals bijvoorbeeld een fietser of een voetganger, is de bestuurder van het motorrijtuig meestal aansprakelijk. Er zijn uitzonderingsgevallen, maar de zwakke verkeersdeelnemer wordt in Nederland wettelijk extra beschermd”, aldus Ypma.

Veel ongelukken met fatbikes
Het aantal ongelukken waarbij een fatbike betrokken was, is de afgelopen jaren ruim vijf keer zoveel geworden. Geen enkele gemeente uit onze regio behoort tot een van de dertien gemeenten met meer dan tien fatbike ongevallen. De steden Amsterdam, Den Haag en Utrecht staan bovenaan deze lijst.

Lees ook

Soep en broodjes tijdens Werelddaklozendag: ‘Ik val overal tussen wal en schip’

Preventieve oplossingen om de hoeveelheid daklozen terug te dringen en dakloos raken te voorkomen. T...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek over geweld tegen vrouwen

Het is de week waarin uitgebreid wordt stilgestaan bij geweld tegen vrouwen. Presentator Ben Corino ...

Let op: A16 weer deels dicht

Met de opening van het nieuwe stuk A16 eerder deze week zijn de werkzaamheden op dit traject nog nie...

Man steelt pinpas van Dordtse school en pint bij Ajax-winkel

Een dief heeft afgelopen zomervakantie toegeslagen bij de Hans Petrischool in Dordrecht. Hij brak de...

Politie sluit misdrijf uit na vondst overleden man (22) in water

De man die bij Zwijndrecht in het water werd gevonden, is door een noodlottig ongeval om het leven g...

Gevaar voor vallende stenen bij Grote Kerk, gemeente neemt veiligheidsmaatregelen

De kans dat er stukken steen van de Grote Kerkstoren in Dordrecht afbrokkelen is groter dan gedacht....