gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Toekomst café Harlekijn onzeker, geen gasten en al weken wachten op coronacompensatie

f43c4ab9139ea6812f5e432f7624a34a

De 71-jarige Nel de Kat is al 17 jaar eigenaresse van Café De Harlekijn. Door de coronamaatregelen mag ze nu geen gasten ontvangen en kan ze de maandelijkse vaste kosten van bijna 3500 euro niet betalen. Dat heeft grote gevolgen voor de kroeg.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
"Als het zo doorgaat, dan ben je gewoon failliet. Dan kan je dicht", zegt Dick van Eden, voormalig eigenaar van de kroeg en vriend van Nel. "We zijn één van de enige bruine kroegen die bestaan in Dordrecht. Het zou jammer zijn als het café dicht moet."

Nel hoopte aanspraak te kunnen maken op de 4000 euro die het kabinet beschikbaar heeft gesteld voor ondernemers die getroffen zijn door COVID-19. Maar volgens haar zegt de gemeente dat ze daar geen recht op heeft. Ze krijgt te horen dat ze te oud is. "Je krijgt ook geen uitleg, helemaal niets. En dat hoort niet", zegt Dick.

Gemeente niet de plek voor aanvraag

De gemeente denkt dat Nel waarschijnlijk de verkeerde regeling heeft aangevraagd. Namelijk de Tijdelijke Overbruggingsregeling Zelfstandig Ondernemers, de TOZO, een uitkering die aanvult tot bijstandsniveau. En daar heeft mevrouw geen recht op omdat ze al AOW ontvangt. Daarnaast is de gemeente niet de plek waar getroffen ondernemers hulp kunnen aanvragen, daarvoor moet Nel het coronaloket van het Ministerie voor Ondernemend Nederland benaderen, aldus de gemeente.

"Dat hebben we ook gedaan", laat Dick weten. We hebben acht uur aan de telefoon gehangen. Toen we eindelijk verbinding hadden, hebben we uitgelegd hoe het zat. Toen was het één minuut voor vijf en werd de hoorn neergelegd. Om vijf uur sluiten ze. We zijn naar Rotterdam gereden omdat we dachten dat we eventueel bij het Ministerie voor Ondernemend Nederland terecht konden, maar dat kan dus niet. Het kan alleen telefonisch. Het is daarna bij de boekhouder terechtgekomen, die kwam er ook niet door. Daarna lieten we de moed zakken..."

Gemeente helpt ondernemers

De gemeente is het niet eens met dat ondernemers geen uitleg krijgen, maar zegt juist zijn best te doen om de informatie van het ministerie zo duidelijk mogelijk te maken voor ondernemers. "Wij proberen het zo soepel mogelijk uit te leggen. Zo stellen wij elke week een ondernemersbrief op. Die heeft ze waarschijnlijk gekregen, maar kan ik ook nasturen", zegt een woordvoerder.

De gemeente heeft zelf ook geen invloed op de coronacompensatie voor ondernemers. "Het is landelijk bepaald, daar mogen wij niet van afwijken."

De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland laat weten dat leeftijd niet van toepassing is voor de regelin Tegemoetkoming Schade Ondernemend Nederland (TOGS). De café-eigenaresse zou op deze regeling van 4000 euro dus gewoon recht moeten hebben, in tegenstelling tot die voor zelfstandig ondernemers (TOZO).

Niet zomaar sluiten

Het is nog maar de vraag of de Harlekijn het wel haalt als Nel de 4000 euro ontvangt. Maar sluiten zou een lastige beslissing zijn. "Opgeven is een moeilijke zaak want je leven zit hierin. We zijn hier samen begonnen. Ik ben hier afgehaakt vanwege ziekte. Zij is alleen door gegaan. Het zou doodzonde zijn om dit dicht te laten gaan. Het zou voor haar betekenen dat haar levensverhaal ten einde is, eigenlijk. Haar ding, de mensen om haar heen, het geheel, alles."


Lees ook

Webfoto

In dit dorp genieten honderden kinderen van de Speel-In: ‘Ieder kind kan hier gewoon lekker kind zijn’

Een groot zomerspektakel voor kinderen. Van timmerdorp tot een gamezone en van een spookhuis tot het laten zetten van een nep-tatoeage. Het kan allemaal bij de Speel-In in Hardinxveld-Giessendam. Het evenement is een soort kindervakantiewerk voor kinderen uit het dorp en omgeving. Extra bijzonder, omdat er maar weinig activiteiten voor deze doelgroep in de buurt te vinden zijn.

dji_fly_20250712_172056_366_1752333695458_photo_optimized

Steiger rond toren Grote Kerk vanwege grootschalige restauratie

De gemeente Dordrecht begint volgende week aan het inrichten van de bouwplaats rondom de Grote Kerk. Ook wordt vanaf dan een steiger opgebouwd rondom de toren van kerk: een klus die ruim twee maanden gaat duren.

FOTO BIJ PERSBERICHT BOOMSPIEGELS

Buren maken samen hun straat groener: ‘Ik ben het liefst de hele dag buiten’

Meer bloemen, bijen en vlinders in de straat? Inwoners van Papendrecht kunnen een boomspiegel, het stukje grond dat om een boom heen staat, adopteren. Marinka uit de Paltrokmolen en haar buren adopteerden samen al veertien van zulke boomspiegels in de buurt.

bachdordrecht

Zondag op TV Dordrecht: bijzonder concert Bachfestival 2026

In onze serie speciale uitzendingen over de grote evenementen van de afgelopen zomer is de komende twee zondagen de 'Koraalpreludes, Bach als stralend middelpunt van het universum' nog een keer te zien op TV Dordrecht.

a16rws

Vrachtwagen met pech: rijstroken weer vrij

Een kapotte vrachtwagen is dinsdagochtend op de A16 bij Zwijndrecht gestrand in de richting van Breda. Drie rijstroken waren daardoor langere tijd dicht.

IMG-20260905-WA0031

Rookwolk boven afvalverwerker door brand in opslagruimte

Bij afvalverwerker HVC in Dordrecht heeft zaterdagavond brand gewoed. In een opslagruimte vatte een hoop afval vlam, waarna een rookpluim uit het gebouw kwam.