gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Tweede Dordtse Holocaustherdenking aangepast vanwege corona: 'Overlevenden zijn in paniek, voelen zich weer opgesloten'

7c6005a6081198acc5dd013b12a6b2fe

Joodse liederen klonken er maandagavond vanaf het Stadhuis door Dordrecht. In het kader van de Holocaustherdenking, die jaarlijks wereldwijd in april georganiseerd wordt, speelde stadsbeiaardier Boudewijn Zwart een Joods programma op het carillon.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Het was de bedoeling dat de herdenking dit jaar ook weer in Dordrecht plaatsvond. In 2019 werd de holocaust voor het eerst tijdens Jom Hasjoa, zoals de herdenking in het Ivriet heet, in de stad herdacht. Maar door de coronamaatregelen kon de tweede editie niet doorgaan, legt organisator Bertie Rodrigues uit.

"Burgemeester Wouter Kolff opperde tijdens de eerste editie: 'Misschien is nu een traditie geboren.', maar we hebben het maar één keer kunnen doen, want door het coronavirus is alles gestopt. We hadden heel veel voorbereid, we hadden vandaag bijvoorbeeld heel graag met de mensen die daar behoefte aan hebben bijeen willen zijn. Ook weer in het Stadhuis, dat was ook weer beschikbaar gesteld. Helaas moeten we het op een andere manier doen."

Om Dordrecht toch stil te laten staan bij de Holocaust, klonk dus onder meer het Hatikvah en Yerushalayim shel Zahav door de binnenstad. "We hadden natuurlijk heel veel plannen om dit hele jubileumjaar te vieren en te herdenken. 75 jaar na dato, en dat is allemaal gestagneerd en gestopt. Het is een hele trieste situatie voor de Joodse slachtoffers en hun nabestaanden."

Volgens Rodrigues zijn Joodse overlevenden van de Tweede Wereldoorlog namelijk in paniek. Zij hebben weer het gevoel opgesloten te zitten, zegt Rodrigues. "Dat is een heel groot probleem aan het worden. Ze raken in paniek, ze durven de deur niet uit en hebben het gevoel ik ben weer opgesloten, ik ben weer het slachtoffer van een bepaalde situatie."

Om deze mensen tegemoet te komen heeft het Joods Maatschappelijk werk landelijk een

Lees ook

lottevandrunen1

Lotte van Drunen wint in eigen land: 'Dit betekent veel'

Lotte van Drunen is naar de derde plaats geklommen in het wereldkampioenschap motorcross. De Sliedrechtse wist beide manches van haar thuisrace in Arnhem te winnen.

maarten

Inwoners verwelkomen Maarten van der Weijden in Nieuwpoort tijdens zwemtocht

Maarten van der Weijden (45) heeft op zijn laatste grote zwemtocht ook onze streek kort aangedaan. De voormalig olympisch kampioen kwam donderdagmiddag rond 16:30 uur aan in Nieuwpoort, waar hij door een grote groep mensen werd opgewacht.

businkoverval

Overval op juwelier, daders gevlucht op fatbike

Een juwelier op de Voorstraat in Dordrecht is vrijdagochtend overvallen. Wat er precies is buitgemaakt, is nog niet duidelijk.

molentransport

Niet voor angsthazen: een kilometer in z'n achteruit met meterslange molenwieken

Bijna een kilometer achteruit rijden over een smal dijkje is al geen pretje, laat staan als je het moet doen met een oplegger met molenwieken van maar liefst 24 meter lang. Voor transportbedrijf Van der Vlist, gespecialiseerd in speciale en zware logistiek, is het een koud kunstje. Zo ook bij het aanleveren van de nieuwe molenwieken in Bleskensgraaf.

20230609-Beschermde-status-graven-KNIL-veteranen-768x560

Een speciaal plekje voor onze oorlogshelden: dit dorp doet een oproep

De gemeente Ridderkerk doet een oproep aan nabestaanden van (KNIL-)veteranen. Zij kunnen het graf van hun dierbaren een beschermde status geven op de begraafplaats van het dorp. Hierbij kunnen ze er ook voor kiezen om het onderhoud aan de gemeente over te laten.

IMG-20260905-WA0031

Rookwolk boven afvalverwerker door brand in opslagruimte

Bij afvalverwerker HVC in Dordrecht heeft zaterdagavond brand gewoed. In een opslagruimte vatte een hoop afval vlam, waarna een rookpluim uit het gebouw kwam.