Dordrecht, Netherlands

Tweede Dordtse Holocaustherdenking aangepast vanwege corona: 'Overlevenden zijn in paniek, voelen zich weer opgesloten'

Joodse liederen klonken er maandagavond vanaf het Stadhuis door Dordrecht. In het kader van de Holocaustherdenking, die jaarlijks wereldwijd in april georganiseerd wordt, speelde stadsbeiaardier Boudewijn Zwart een Joods programma op het carillon.
Petra Scheurwater | 21 april 2020 12:21 | Aangepast op 21 april 2020 12:21
Het was de bedoeling dat de herdenking dit jaar ook weer in Dordrecht plaatsvond. In 2019 werd de holocaust voor het eerst tijdens Jom Hasjoa, zoals de herdenking in het Ivriet heet, in de stad herdacht. Maar door de coronamaatregelen kon de tweede editie niet doorgaan, legt organisator Bertie Rodrigues uit.

"Burgemeester Wouter Kolff opperde tijdens de eerste editie: 'Misschien is nu een traditie geboren.', maar we hebben het maar één keer kunnen doen, want door het coronavirus is alles gestopt. We hadden heel veel voorbereid, we hadden vandaag bijvoorbeeld heel graag met de mensen die daar behoefte aan hebben bijeen willen zijn. Ook weer in het Stadhuis, dat was ook weer beschikbaar gesteld. Helaas moeten we het op een andere manier doen."

Om Dordrecht toch stil te laten staan bij de Holocaust, klonk dus onder meer het Hatikvah en Yerushalayim shel Zahav door de binnenstad. "We hadden natuurlijk heel veel plannen om dit hele jubileumjaar te vieren en te herdenken. 75 jaar na dato, en dat is allemaal gestagneerd en gestopt. Het is een hele trieste situatie voor de Joodse slachtoffers en hun nabestaanden."

Volgens Rodrigues zijn Joodse overlevenden van de Tweede Wereldoorlog namelijk in paniek. Zij hebben weer het gevoel opgesloten te zitten, zegt Rodrigues. "Dat is een heel groot probleem aan het worden. Ze raken in paniek, ze durven de deur niet uit en hebben het gevoel ik ben weer opgesloten, ik ben weer het slachtoffer van een bepaalde situatie."

Om deze mensen tegemoet te komen heeft het Joods Maatschappelijk werk landelijk een

Lees ook

Maatschappelijke organisaties krijgen hier een eigen ruimte: ‘Trots op de plannen’

Het gemeentebestuur van Ridderkerk wil een pand aan de Havenstraat flink verbouwen, zodat daar onder...

Hardley geniet van debuut bij FC Dordrecht: ‘Je moet ready zijn als er een kans komt’

Het eerste competitieduel na de winterstop betekende voor Björn Hardley zijn FC Dordrecht-debuut. De...

Eerste duel FC Dordrecht van 2026 krijgt geen winnaar: 1-1 bij RKC

FC Dordrecht is het nieuwe jaar begonnen met een 1-1 gelijkspel bij RKC Waalwijk. Op basis van het e...

Stationsliften opnieuw stuk: knoppen vastgelijmd en deuren ingetrapt

De liftenmalaise op stations gaat onverminderd door. Dordrecht Zuid spant de kroon: daar hebben vand...

Nieuw clubgebouw VV Dubbeldam bijna klaar: ‘Dit voelt als een nieuw tijdperk’

Na jaren van voorbereiding en ruim anderhalf jaar bouwen is het nieuwe clubgebouw van VV Dubbeldam b...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Danielle en Timothy van Rebel Rebel

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...