Dordrecht, Netherlands

Tweede Dordtse Holocaustherdenking aangepast vanwege corona: 'Overlevenden zijn in paniek, voelen zich weer opgesloten'

Joodse liederen klonken er maandagavond vanaf het Stadhuis door Dordrecht. In het kader van de Holocaustherdenking, die jaarlijks wereldwijd in april georganiseerd wordt, speelde stadsbeiaardier Boudewijn Zwart een Joods programma op het carillon.
Petra Scheurwater | 21 april 2020 12:21 | Aangepast op 21 april 2020 12:21
Het was de bedoeling dat de herdenking dit jaar ook weer in Dordrecht plaatsvond. In 2019 werd de holocaust voor het eerst tijdens Jom Hasjoa, zoals de herdenking in het Ivriet heet, in de stad herdacht. Maar door de coronamaatregelen kon de tweede editie niet doorgaan, legt organisator Bertie Rodrigues uit.

"Burgemeester Wouter Kolff opperde tijdens de eerste editie: 'Misschien is nu een traditie geboren.', maar we hebben het maar één keer kunnen doen, want door het coronavirus is alles gestopt. We hadden heel veel voorbereid, we hadden vandaag bijvoorbeeld heel graag met de mensen die daar behoefte aan hebben bijeen willen zijn. Ook weer in het Stadhuis, dat was ook weer beschikbaar gesteld. Helaas moeten we het op een andere manier doen."

Om Dordrecht toch stil te laten staan bij de Holocaust, klonk dus onder meer het Hatikvah en Yerushalayim shel Zahav door de binnenstad. "We hadden natuurlijk heel veel plannen om dit hele jubileumjaar te vieren en te herdenken. 75 jaar na dato, en dat is allemaal gestagneerd en gestopt. Het is een hele trieste situatie voor de Joodse slachtoffers en hun nabestaanden."

Volgens Rodrigues zijn Joodse overlevenden van de Tweede Wereldoorlog namelijk in paniek. Zij hebben weer het gevoel opgesloten te zitten, zegt Rodrigues. "Dat is een heel groot probleem aan het worden. Ze raken in paniek, ze durven de deur niet uit en hebben het gevoel ik ben weer opgesloten, ik ben weer het slachtoffer van een bepaalde situatie."

Om deze mensen tegemoet te komen heeft het Joods Maatschappelijk werk landelijk een

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Coffeeshopbezoek eindigt in steekpartij met schaar: OM wil verdachte vrijspreken

De 21-jarige man die verdacht wordt van een steekpartij op het Bagijnhof in Dordrecht moet worden vr...

Rook uit scheepsruim, olierestjes in brand

Bij een scheepswerf aan de Merwedestraat in Dordrecht heeft korte tijd brand gewoed in het ruim van ...

Fietscursus voor ouderen: ‘Soms schrik ik me rot’

De aanwezigheid van elektrische stepjes, snelle fietsen en fatbikes op de fietspaden zorgt ervoor da...

Kortstondige romance mondt uit in stalking en bedreiging: 730 berichten op één dag

Tegen een dertigjarige man uit Oudekerk aan den IJssel is een voorwaardelijke celstraf en een gebied...

Zonder auto tóch door de milieustraat dankzij Conny: ‘Ik ben intens blij’

De Dordtse milieustraat is toegankelijk gemaakt voor bewoners zónder auto. En dat allemaal dankzij e...

Watertoren krijgt cultureel café: ‘Dit is een hele toffe locatie’

De watertoren van Zwijndrecht zal vanaf komend najaar publiek toegankelijk worden, met de mogelijkhe...