Dordrecht, Netherlands

Dordrecht: verplicht informatie openbaar maken

De gemeente Dordrecht maakt op officieel verzoek al zijn informatie openbaar, maar doet dat niet aan iedereen. Het voert daarmee de Wet Openbaarheid Bestuur ten dele uit. Dit blijkt uit een onderzoek gedaan onder 93 gemeentes, provincies en waterschappen. De schrijvers van het rapport geven daarmee Dordrecht een voldoende, maar geven wel aan dat het beter kan.
Ruud Elmendorp | 27 september 2022 12:20 | Aangepast op 27 september 2022 12:20
Mensen die van een overheid informatie willen hebben die niet openbaar is, kunnen een verzoek indienen om dit wel bekend te maken. Dat kon tot mei 2022 via de Wob: Wet openbaarheid van bestuur. Vanaf 1 mei heet de Wet open overheid (Woo).

In Dordrecht wordt zo’n 95 keer per jaar een verzoek ingediend. Met de overgang naar de Woo heeft de Dordtse Rekenkamercommissie laten onderzoeken wat er nog beter kan. Hiervoor zijn tien Dordtse Wob-verzoeken en de uitkomsten bekeken.

De onderzoekers concluderen dat de indieners vrijwel altijd binnen de wettelijke termijn antwoord krijgen. Tussen 2018 en 2020 is vier keer (1 tot 3 procent) bezwaar gemaakt tegen een besluit op een Wob-verzoek. De commissie bezwaarschriften krijgt in Dordrecht toegang tot de volledige informatie waarover het Wob-verzoek gaat.

Uit het onderzoek blijkt verder dat de informatie die iemand heeft opgevraagd, nu nog niet toegankelijk is voor andere personen. De gemeente moet dit wel actief op haar website bekendmaken. Op termijn moeten ook het verzoek en de beslissing hierop openbaar worden volgens de nieuwe wet. Het college van burgemeester en wethouders geven aan dit via een wettelijk verplicht platform vanaf eind 2022 te gaan doen.

Ook het indienen van een verzoek moet makkelijker, stellen de onderzoekers. Dat kan op meerdere manieren: per e-mail, brief en mondeling en het algemene contactformulier. Maar niet alle mogelijkheden zijn nu te vinden op de websitepagina over de Wob/Woo.
Om de toepassing van de Woo soepel te laten verlopen, moet bovendien de interne handleiding worden aangepast. Iedereen moet voortaan bij een vast contactpersoon terechtkunnen met vragen over de wet. B en W nemen deze aanbeveling over.

Meest gelezen

Traumaheli landt op N3 na ongeluk op Papendrechtsebrug

Redactie Streekomroep | 12 dec 2025 12:08

112-nieuws: vrouw loopt water in en speuren naar fietslampje in sloot

Corrado Francke | Redactie Streekomroep | 10 dec 2025 14:30

GroenLinks-kopstukken stappen op na verkiezingen: missen menselijkheid en eerlijkheid

Redactie Streek 56 | Barbara Visscher | 9 dec 2025 17:41

Lees ook

Inbraak Dordthuis via wooncomplex: gemeente doet aangifte

De gemeente Dordrecht doet aangifte van een inbraak in het Dordthuis in aanbouw. Op de nacht van 1 o...

Deze gemeente krijgt een nieuwe opvanglocatie voor Oekraïense vluchtelingen

Hardinxveld-Giessendam krijgt een derde opvanglocatie voor Oekraïense vluchtelingen. De gemeenteraad...

Nieuw kanaal moet Kinderdijk droge voeten bezorgen

De Alblasserwaard krijgt een nieuw kanaal. Het nieuwe kanaal tussen Hardinxveld-Giessendam en Giesse...

Meerdere auto's uitgebrand in Sliedrecht

In Sliedrecht zijn in de nacht van zondag op maandag twee auto’s uitgebrand. Dat gebeurde aan de Kar...

Twee Papendrechters vast na steekpartij waarbij 18-jarige gewond raakte

De politie heeft zondag twee 20-jarige mannen uit Papendrecht aangehouden voor een steekpartij in de...

Juf Henny gaat na bijna vijftig jaar gaat met pensioen: ‘Die kleuters ga ik het meest missen’

Kleuterjuf Henny Dullens (65) houdt het na 47 jaar voor gezien: waar ze ooit in 1979 op kleuterschoo...