gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Met 30.000 handtekeningen willen actievoerders Chemours dwingen te stoppen met productie PFAS

1a17366e6420bf59db8d46e49b650842.jpg

"Je hebt van beiden heel veel last en ze zijn beide niet weg te krijgen. En vandaag zijn ze hier allebei onzichtbaar!" Actievoerder Joop Keesmaat begint zijn toespraak voor het Dordtse stadhuis met een cynisch grapje. Wat zijn de overeenkomst van tussen PFAS en Chemours?

Rijnmond |  | Aangepast op
Inderdaad. Ondanks een uitnodiging is Chemours er niet bij als Joop Keesmaat dinsdagmiddag ruim 30.000 digitale handtekeningen overhandigt. Ze zijn verzameld door Stop PFAS Stop Chemours en komen uit heel Nederland. Wethouder Tanja de Jonge neemt een bord met de tekst 'Directie van Chemours, stop met PFAS!' in ontvangst. "Stop alsjeblieft", zegt ze over de stof die water- en vuilafstotend is. "Het kan. Er zijn vervangende stoffen."

Voor en achter de schermen gebeurt er momenteel veel rond PFAS. De rechter oordeelde in het voordeel van vier gemeenten die een zaak aanspanden tegen Chemours, er is een strafrechtelijk vooronderzoek gaande naar de directie en het bedrijf zelf wil praten over schoonmaken van de omgeving. En dan lopen er waarschijnlijk ook nog gesprekken over een schikking om verdere procedures tot een voortijdig einde te brengen.

"Ik sta hier met een trots gevoel", zegt actievoerder Joop Keesmaat. "We begonnen in 2016 met vijf man. En kijk nu eens. 30.000.. Dat zijn wel heel veel mensen." Zijn collega Kees van der Hel: "Er is nu een kantelpunt. Mensen maken zich zorgen over PFAS. Onder druk wordt alles vloeibaar. Er komen alternatieven. Er zijn microchips, zonnepanelen en regenpakken mogelijk zonder PFAS. En dat moet ook. Je gezondheid kun je maar één keer verliezen."

"Ik ben onder de indruk", zegt wethouder Tanja de Jonge over de handtekeningen. "Dit is volledig in de lijn waar we als gemeente mee bezig zijn. Dat Chemours wil meewerken aan het schoonmaken van moestuinen en de Merwelanden vinden we een eerste stap. We wachten nu op de volgende stappen."

Chemours is dus niet aanwezig voor het stadhuis, maar wethouder De Jonge wil dat het bedrijf de handtekeningen toch onder ogen krijgt. "Ik ga ze meenemen naar het eerstvolgende overleg dat we hebben." Eerder al liet Chemours zelf weten dat het het verleden letterlijk wil gaan opruimen. "Ik wil graag dat mensen geen zorgen meer hebben over ons, maar ons zien als een goede buur", zei directeur An Lemaire in maart tegen Rijnmond.

Dan is er nog het vraagstuk van De Merwelanden. Voor het populaire zwemwater van het populaire recreatieoord geldt al sinds juli een negatief zwemadvies. "Ik ben bang dat we deze zomer weer moeten puffen op balkonnetjes. En dat is het ook weer: juist de gewone mensen zijn de dupe. Juist als je niet een groot mooi huis hebt, zit je deze zomer in de hitte. Ik ben bang dat we het al hadden gehoord, als we konden zwemmen", zegt raadslid Paul den Hartog van GroenLinks.

"Er worden nu veel metingen gedaan: hoe erg is het en waar komt de vervuiling vandaan? En we wachten vol spanning af wanneer de provincie het negatieve advies aanpast. Er wordt echt hard aan gewerkt."

Lees ook

paasconcert.png

Eerste Paasdag op TV Dordrecht: de Messiah van Händel

In het kader van het 20-jarig jubileum van stichting Dordtissimo was er op 28 februari een bijzondere uitvoering van de Messiah van Händel. Het concert met tweehonderd zangers uit heel Nederland in een volle Wilheminakerk is Paaszondag in twee delen te zien op TV Dordrecht.

IMG_8167.JPG

Klimaat en aanleg warmtenet oorzaak verzakking talud: 'Het is een combinatie van factoren'

Sensoren die afwijkingen aan het spoor meten en een politieagent die de snelheid van een trein controleert. Het gebeurt allemaal op treinstation Sliedrecht Baanhoek en is nodig om ongelukken bij het nabijgelegen talud te voorkomen, aldus ProRail. “Mocht een trein te hard rijden en een kleine vervorming van het spoor ontstaan, dan zou die kunnen ontsporen.”

jurrerijnmond.png

Jurre (9) geneest van kanker en haalt met voetbalclub geld op voor ziekenhuis

Het duurde twee jaar voordat de 9-jarige Jurre uit Hendrik-Ido-Ambacht helemaal vrij was van kanker. Nu wil hij het liefst snel aansterken en zijn aandacht in het positieve steken. Jurre en zijn vrienden zijn een inzamelingsactie begonnen voor het ziekenhuis waar hij verbleef.

drod 12.JPG

'Must-win' voor FC Dordrecht eindigt in mineur: 'Het wordt nu steeds lastiger'

FC Dordrecht-trainer Dirk Kuijt is teleurgesteld in de manier waarop zijn ploeg vrijdagavond van Roda JC verloor. Een must-win-wedstrijd om nog enig uitzicht te houden op play-offs aan het eind van het seizoen werd een afgetekende 0-3 nederlaag. Daardoor staan de Dordtenaren met nog vier duels te gaan voor een loodzware opgave om nog mee te doen aan het toetje van het KKD-seizoen in mei.

yv202643NKS08299.jpg

Play-offplek FC Dordrecht verder uit zicht na dreun van Roda JC

Wat eindelijk weer eens een stap richting play-offdeelname moest worden, eindigde voor FC Dordrecht vrijdagavond in mineur én in het rechterrijtje. In eigen stadion ging de ploeg van Dirk Kuijt hard onderuit tegen Roda JC: 0-3.

foto skatepark.png

Skatepark Maasplaza heeft een nieuwe look: ‘Zorgen dat het aantrekkelijk blijft’

Het bekende skatepark Maasplaza in Dordrecht heeft een make-over gekregen. Voor Project Clean the Scene 2.0 hebben tien kunstenaars zich gestort op het opknappen van de plek. Met kleurrijke kunstwerken van graffiti wordt het skatepark aantrekkelijker gemaakt.