Dordrecht, Netherlands

Uitvaarten anders door corona-regels

Corona beïnvloedt niet alleen onze levens, maar ook onze dood. Bij een begrafenis of crematieplechtigheid mogen bijvoorbeeld nog maar 30 mensen aanwezig zijn. En dat is ingrijpend, zo ervaart de uitvaartbranche.
Alka Goos | 17 april 2020 09:28 | Aangepast op 17 april 2020 09:28
Het virus zorgt voor een hoger aantal overledenen en dat merkt ook de Dordtse begraafplaats Essenhof. "We hebben ongeveer 30 procent meer uitvaarten", zegt teamleider Mieke Verkuil.

"Wij hebben de stoelen in de aula in setjes van twee op anderhalve meter afstand staan. Dat is bewust, want veel mensen vormen dagelijks al een paar", vertelt ze.

Dat er slechts 30 mensen mogen komen, maakt het voor nabestaanden moeilijk en extra verdrietig. "Maar gelukkig kunnen we een live-stream aanbieden, zodat mensen elders mee kunnen kijken. Dat gebeurt nu bij bijna elke uitvaart."

Omdat er ook geen catering of nazit is, is de uitvaart vrij sober. "Maar als je creatief bent kun je wel degelijk een mooie uitvaart verzorgen", zegt Ilse Hendriks van Vjanova Uitvaartbegeleiding.

"Vorige week had ik een uitvaart, waarbij we met de wagen een route reden langs plekken waar de overledene graag kwam. Op die plekken stonden mensen op gepaste afstand, vooraf afgestemd met politie en handhaving", vertelt ze.

"Sommige mensen kiezen nu bewust voor een kleine plechtigheid om over een tijdje, na de coronacrisis, een uitgebreidere herdenking te organiseren. En vergis je niet, klein kan ook heel mooi zijn."

"Al huilt mijn hart soms als ik zie dat mensen elkaar niet even een knuffel kunnen geven of dat ik een troostende hand op een schouder kan leggen", zegt de uitvaartondernemer.

Lees ook

Ernstige brand historisch pand: ‘Een minuut later en jullie huis was compleet weggeweest’

In een historisch pand aan de Korte Engelenburgerkade gaat het op oudjaarsavond flink mis. Terwijl d...

Winterweer houdt aan: eerste dagen sneeuw, daarna mogelijk -10 graden

Wie dacht dat de kerstvakantie geruisloos zou eindigen, komt bedrogen uit. IJskoude lucht uit het no...

Tientallen mensen beginnen 2026 met ijskoude nieuwjaarsduik

De jassen gaan uit, de erwtensoep staat klaar en het startschot gaat. Met vastberaden blik rennen 48...

Je bankrekening spekken? Hier kun jij je vuurwerkafval en kerstboom inleveren

Gelukkig nieuwjaar! 2026 is begonnen. Tijdens de jaarwisseling wordt altijd veel vuurwerk afgestoken...

Drukke jaarwisseling in het ziekenhuis: hersenschuddingen, brandwonden en baby’s

Het was goed druk op de Spoedeisende Hulp van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht deze jaa...

Vuurzee verwoest bedrijfsbus in Stadspolders

Dordrecht blijft ook in 2026 niet van voertuigbranden verstoken. In de wijk Stadspolders ging donder...