Dordrecht, Netherlands

Van vijand naar vriend: congres over watermanagement te zien op TV Dordrecht

In een land waarin we grotendeels onder het niveau van de zeespiegel wonen zijn we inmiddels expert geworden op het gebied van watermanagement. Maar dat is niet altijd zo geweest. Toen Dordrecht en de omgeving in 1421 werden verrast door de Sint Elisabethsvloed was er geen houden aan het water.
Marjolein Vos | 20 november 2021 13:52 | Aangepast op 20 november 2021 13:52
Deze zomer kwamen allerlei experts op het gebied van water bij elkaar tijdens het congres dat toepasselijk ‘Friends of the River’ was gedoopt. Met de bijeenkomst werd meteen ook het startschot gegeven voor het herdenkingsjaar van de Sint Elisabethsvloed. Omdat het deze week precies 600 jaar geleden is dat de vloed onze stad veranderde en opnieuw vorm gaf, zendt TV Dordrecht het hele congres aanstaande zondag uit.


De Drechtsteden zijn wereldleider op het gebied van de delta-industrie en hebben een flink cluster van maritieme leveranciers en specialisten opgebouwd. Moderators Sylvia en Marjolein Boer onderzochten samen met de sprekers of dit resultaat van 600 jaar innoveren wel toekomstbestendig genoeg is.


Van toen naar nu


Rode draad van de bijeenkomst was hoe we door de jaren heen beter hebben leren omgaan met het water. En in plaats van het zien als vijand, het tot vriend te maken. Het congres begon met een reis door de tijd, terug naar de nacht van 18 op 19 november 1421. Historicus en geograag Willem van der Ham gaf aan hoe de inwoners van Dordrecht en de andere Drechtsteden door de eeuwen heen om zijn gegaan met het water. En het van een nood tot een deugd hebben weten te maken.


Jeroen Rijke vertelde vervolgens hoe je op een duurzame manier kan bouwen in het om de rivier. Hij ging in op situatiaties waarin je het water moet tegenhouden, maar vooral ook wanneer je ermee mee kunt bewegen. Het congres werd afgesloten met tafelgesprekken de vraag centraal stond hoe we de regionale waterbouw voorbereiden op de toekomst.


Zero Emission Dredging Hub


Aanwezige vertegenwoordigers van bedrijven, onderwijs en overheid maakten van de gelegenheid gebruikt om een overeenkomst te ondertekenen: de Zero Emission Dredging Hub. Onder meer grote spelers op het markt van watermanagement zoals Van Oord, Boskalis, Royal IHC, Damen en de Drechtsteden zetten hun handtekenig onder het convenant voor structurele samenwerking om uiteindelijk emissieloos te baggeren. “Samenwerking is niet alleen noodzakelijk, het geeft ook een competitief voordeel”, laat Business Developer Arjen de Jong weten. “Open innovatie maakt het mogelijk om sectorbreed nieuwe kennis en techonologie toe te passen. Door te innoveren in een meerjarige strategische samenwerking zorg je voor meer slagkracht, snelheid en het delen van kosten.”


Het congres ‘Friends of the River’ is vanaf zondag 21 november vanaf 12.00 uur tot en met maandag 18.00 uur te zien op TV Dordrecht.

Lees ook

Lange file op snelweg door ongeluk met meerdere voertuigen

Op de A16 bij de Drechttunnel in Dordrecht richting Rotterdam is donderdagochtend een ongeluk gebeur...

Zorgen en frustratie over afsluiting N214 tijdens dichte brug: ´erg penibel´

Wie om wil rijden als de A15 vaststaat, komt dit najaar bedrogen uit. In september gaan er in versch...

Groen licht voor renovatie hoofdrioolgemaal Maria Montessorilaan

Het hoofdrioolgemaal aan de Dordtse Maria Montessorilaan wordt grondig gerenoveerd. Woensdag heeft w...

Gemeente Molenlanden heeft creatieve oplossing voor werknemerstekort

De gemeente Molenlanden lost hun personeelstekort op door gepensioneerden weer aan het werk te zette...

Cees (71) waakt aan bed in laatste levensfase: 'Niemand verdient het om alleen te sterven'

Sliedrechter Cees Kros is waakvrijwilliger in het woonzorgcentrum bij hem in de buurt. Hij zit regel...

Dirigent Wilhelminakerk krijgt erespeld tijdens afscheidsconcert: ‘Totaal door verrast’

Als dirigent Ries van der Zouwen (70) afgelopen weekend voor het laatst zijn stokje neerlegt na een ...