Dordrecht, Netherlands

Verkiezingswinst PVV slaat ook bij Dordtse politici in als bom

Ook in de Dordtse gemeenteraad is de verkiezingsuitslag voor de Tweede Kamer ingeslagen als een bom. Zowel bij het lokale GroenLinks als bij de PvdA komen verontruste telefoontjes van Dordtenaren binnen naar aanleiding van de verkiezingsoverwinning van Geert Wilders: ‘Ben ik nog welkom hier en mag ik in Nederland blijven?’
Ron van de Rhee | 23 november 2023 17:55 | Aangepast op 23 november 2023 17:55
Met een aantal lokale politieke partijen hebben we donderdagmiddag afgesproken bij het stadhuis van Dordrecht om na te praten over de verkiezingen en de uitslag te duiden. De politici die we spreken zijn erg verrast door de verkiezingsuitslag. Van zowel VVD, GroenLinks, PvdA als het CDA in Dordrecht horen we dat er wel op een overwinning van de PVV was gerekend, maar dat deze zo groot zou zijn hadden de gemeenteraadsleden niet verwacht. En in alle reacties gaat het eigenlijk maar om twee dingen: Geert Wilders is de grootste, en wat nu?

John van der Net, gemeenteraadslid voor de VVD vindt dat zijn partij nooit in zee moet gaan met Geert Wilders. “Wilders steunt Poetin en is natuurlijk gewoon een racist,” aldus van der Net.
Hij is het er ook niet mee eens dat zijn partij vorige week in de campagne de deur naar de PVV openzette. “Rutte was daar duidelijk in. Samen met Wilders in een kabinet gaat niet gebeuren”, aldus van der Net.

GroenLinks en PvdA die samen het avontuur aangingen met één kieslijst hopen dat er een kabinet met links en het midden gaat komen, maar moeilijk wordt het wel met zo’n verkiezingsuitslag. Een partij die 37 zetels haalt, zou eigenlijk gewoon moeten regeren.

CDA-raadslid Jan van Dam Timmers is teleurgesteld met het grote verlies van zijn partij. Maar wat hem betreft heeft zijn lijsttrekker Henri Bontebal het goed gedaan. “Duidelijk is dat er bij het CDA verder gegaan moet worden met vernieuwing”, zegt het raadslid.

De raadsleden die we spraken zeggen allemaal dat dit signaal van de kiezers wel serieus genomen moet worden en er kennelijk nog beter uitgelegd moet worden waar de Dordtse politiek voor staat. Voor de Dordtse VVD betekent dat niet gelijk een ruk naar rechts, door bijvoorbeeld voor de komst van een asielzoekerscentrum te gaan liggen. VVD-raadslid van der Net: “We hebben afspraken gemaakt in de coalitie en hoewel we kritisch zijn, staan we voor de besluiten die we hebben genomen in de coalitie. Wel blijven we waar nodig kritisch de vinger aan de pols houden.”

Kijk hieronder naar onze reportage over Dordtse gemeenteraadsleden over de verkiezingsuitslag.

Lees ook

Gewonden na vechtpartij in gevangenis: ‘Al langer spanningen’

In de gevangenis van Dordrecht zijn twee gedetineerden gewond geraakt bij een vechtpartij. De twee g...

De Plucheplakkers: 'FC Emmen-uit win je in je (hune)bed'

De Plucheplakkers hebben in de 95e aflevering veel over FC Dordrecht te bespreken. Helaas is niet el...

Evides wil stop op PFAS-lozingen: 'Wat er niet in komt, hoeven wij er ook niet uit te halen'

Drinkwaterbedrijf Evides maakt zich zorgen om de waterkwaliteit in de Maas. Het bedrijf gebruikt wat...

Daan opnieuw benoemd tot kinderburgemeester van Zwijndrecht: 'We merkten dat hij er net lekker inzat'

Een bijzonder moment dinsdagavond in het gemeentehuis van Zwijndrecht: de 11-jarige Daan van den Hoe...

GGD komt naar je toe dit najaar: ‘Veel vragen over gezondheid’

Wie met gezondheidsvragen zit, maar de weg naar een huisarts of de GGD niet weet te vinden wordt dit...

Ronde van Nederland-etappe doorkruist onze streek, finish op Zwijndrechtsebrug

De eerste etappe van de Tour of Holland, de opvolger van de Ronde van Nederland, loopt volledig door...