gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Veroordeelde oud-burgemeester Herman J. opnieuw onder vuur: goochelaars spreken van 'ongepaste appjes'

gemeentehuishia

Gemeentehuis Hendrik-Ido-Ambacht

Rijnmond

Herman J., de oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht die is veroordeeld voor kinderporno, heeft nu ook beroering veroorzaakt in de goochelwereld. Hij zou jaren geleden jonge goochelaars ongepaste berichten hebben gestuurd.

Rijnmond |

Herman J. is zelf een bekende goochelaar, onder de artiestennaam Robert List, en werd ooit Nederlands kampioen. In totaal zes goochelaars komen nu met hun verhaal naar buiten in reactie op de recente strafzaak, meldt Rijnmond.

Zij doen dat tegenover Michel van Zeist, zelf goochelaar en journalist. In een artikel op zijn eigen website wordt gesproken van ‘grensoverschrijdend gedrag’ van de nu 77-jarige illusionist. In één geval zou sprake zijn geweest van het sturen van een naaktfoto. Herman J. ontkent dit laatste tegenover Rijnmond met klem (zie kader onderaan dit artikel).

De meeste melders hebben hun verklaringen anoniem gedaan. Rijnmond heeft meerdere betrokkenen in de goochelwereld gesproken die het verhaal van Van Zeist bevestigen. Herman J. is inmiddels door twee goochelclubs geroyeerd als lid. De overkoepelende Nederlandse Magische Unie (NMU) besloot al in 2020 om Robert List extra in de gaten te houden na een melding.

Al veroordeeld tot celstraf
Herman J. is op 7 juli van dit jaar veroordeeld voor het bezitten en verspreiden van kinderporno na zijn burgemeesterschap. De straf: een jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hij werd vrijgesproken van ontucht met een jongere, kwetsbare man.

Er is geen beroep aangetekend tegen het vonnis. Na zijn detentie staat hij nog drie jaar onder toezicht van de reclassering. Dat betekent behandeling en controle van zijn internetgebruik.

De rechter zei met name geschokt te zijn door de expliciet seksuele chats met een onbekende man ‘D’ geheten, waarin wordt gefantaseerd over het misbruik van jonge kinderen. Deze chats waren voor het Openbaar Ministerie de reden om Herman J. op 17 februari 2026 acuut op te pakken.

Doorgaan ondanks blokkeren
Sinds deze datum gaat de tamtam rond in de goochelwereld en komen oude verhalen aan de oppervlakte: 'Herman J., is dat niet die man van die rare appjes?' Van Zeist geeft in zijn artikel enkele voorbeelden. Jonge goochelaars zouden op social media hartjes en kus-emoticons van hem hebben gekregen en ‘welterusten’. Bij hun foto’s plaatste hij reacties als: ‘wow, echt supermooi’ en: ‘ik wil best een keertje met jou eten.’

De goochelaars zeggen vooral verbaasd te zijn dat ze deze berichten ontvingen van een veel oudere, hun onbekende man die zeer volhardend was: als ze hem blokkeerden, dook hij weer elders op social media op.

Contact via Hyves
Dat vertelt ook Niels, de enige van de zes melders die met zijn (voor)naam naar buiten treedt. De 33-jarige Niels is lid van de Goochelclub Rotterdam (GCR). Tegenover Rijnmond zegt hij: “Tot vorige zomer kreeg ik berichten van hem, dat heeft echt vele jaren geduurd."

Hij vervolgt: "Het begon op het toenmalige Hyves, ik was toen nog minderjarig. Ik moet uit mijn geheugen putten, maar het waren berichten als ‘wat zie je er leuk uit’ en ‘je vriend is ook wel knap.’ Ik heb hem overal geblokkeerd maar hij wist me steeds weer te vinden.”

Geen aangifte
Niels heeft nooit aangifte gedaan. “Ik vind hem een viespeuk, maar het is niet strafbaar wat hij deed. Hij zocht het randje op, het was sociaal ongemakkelijk. Het gaat om het leeftijdsverschil, het soort berichten, de hoeveelheid, de tijdstippen ook: om 01.30 uur nachts: ‘Oh wat een leuke foto’.”

In 2025 komt Niels de oud-burgemeester nog een keer tegen op een goochelevenement. “Hij pakte mij bij de schouder en ik ben gelijk weggelopen. Ik wilde hem wel voor zijn bek slaan en ik heb er eigenlijk spijt van dat ik dat niet heb gedaan.”

Badjas stond open op de foto
Het meest vergaande verhaal komt van een anonieme goochelaar. In 2018, hij was toen nog minderjarig, accepteerde hij een vriendschapsverzoek van Herman J. op Facebook: de oude meester zou hem filmpjes met goocheltrucs opsturen. Maar het werd meer, zegt hij.

Michel van Zeist citeert hem in zijn artikel: “Het ergste wat deze man uiteindelijk heeft gestuurd, is een foto waarop hij zijn badjas open had, met een kaartenwaaier in zijn hand en zijn geslachtsdeel duidelijk in beeld via een spiegel. Herman schreef ook berichten dat hij ‘lekker ontspannen’ op de bank lag met z’n badjas open."

Uiteindelijk geblokkeerd
"Ikzelf ben nooit ingegaan op deze gekke berichten. Nadat hij de foto stuurde met zijn zichtbare geslachtsdeel, heb ik nooit meer op hem gereageerd. Hij heeft meerdere pogingen gedaan om daarna nog contact te zoeken. Uiteindelijk heb ik hem geblokkeerd.”

Volgens Van Zeist heeft de melder geen screenshots bewaard van de bewuste foto. Hij zou nog een verzoek bij Facebook hebben gedaan de afbeelding terug te halen uit het archief.

'Onhandige appjes'
Een tipgever richt zich in 2019 tot de Nederlandse Magische Unie, namens twee melders. René Schreurs krijgt dat in 2020 te horen als hij president is van de NMU. Hij kent de goochelaar uit Hendrik-Ido-Ambacht al heel lang.

“Ik heb destijds de screenshots gezien van de berichtjes die Herman had gestuurd en ik moet zeggen: ze waren niet ernstig genoeg om hem er direct op aan te spreken. Ze waren in de trant van ‘je ziet er leuk uit’. Ik vond ze onhandig, niet verstandig, maar je kan ze ook als complimenteus opvatten. Juridisch konden we er niets mee, we hielden wel oren en ogen open.”

Maatregelen genomen
De NMU neemt enkele maatregelen. “We besloten Herman niet in te zetten bij activiteiten waar hij in aanraking kon komen met jongeren. In bredere zin hebben we verenigingen aangemoedigd vertrouwenspersonen aan te stellen, bij voorkeur ook een vrouw. Op jeugdkampen gold het protocol dat de coaches niet bij de jongeren op de kamer mochten slapen.”

Tegen de tipgever die aan de bel trekt, zei hij in 2020: vraag collega’s met dezelfde ervaringen zich te melden. “Maar er heeft zich nooit meer iemand gemeld. Daarmee was voor ons de kous af. En toen hoorden we ineens dat hij was aangehouden.”

De aanhouding en veroordeling zijn voor de twee goochelclubs waar Herman J. lid van is, reden hem per direct te royeren. Gertjan Dicker is voorzitter van Hands Down, de oudste goochelclub van Nederland. “Een verdrietige toestand en ik zeg erbij: bij ons heeft hij nooit verkeerd gedrag vertoond. Maar het vonnis is klip en klaar, dit is een ernstig vergrijp dus waren we er snel uit dat hij geen lid meer kon zijn. Hij heeft het met begrip geaccepteerd.”

Royeren is 'pijnlijk maar onvermijdelijk'
Herman J. is meer dan vijftig jaar lid geweest van Magische Liga 52 Schakels en was jarenlang voorzitter van deze Rotterdamse vereniging. De huidige voorzitter Henk op den Brouw: “Het nieuws sloeg bij ons in als een donderslag. Niemand had dit zien aankomen, niemand had iets gemerkt. Als goochelaar was hij een aanwinst voor de club, maar wie zich niet waardig gedraagt, kan geen lid zijn. Dat je zo je naam te grabbel gooit, hè? Direct na het vonnis hebben we hem geroyeerd. Met pijn in het hart, maar het is onvermijdelijk.”

Oud-NMU-voorzitter Schreurs wil benadrukken dat ‘de zaak Herman J.’ een uitzondering is. “Dit is niet de cultuur die heerst binnen de goochelwereld.”

Vernietigende reacties
Journalist en goochelaar Michel van Zeist (33) deed langere tijd onderzoek naar de verhalen die over Herman J. rondgingen en besloot te publiceren. “De reacties in de goochelwereld na zijn arrestatie waren in het begin best vernietigend, ongenuanceerd. Ik wilde allereerst de feiten vaststellen.”

Hij zegt ook op te komen voor zijn vak en een veilige omgeving voor alle magiërs. “Goochelen is een ambacht, dat vaak van oud op jong wordt overgedragen. Als jongere ben je best kwetsbaar, je begeeft je in een wereld met veel volwassenen. Ik maak deel uit van een generatie die zegt: als iets je overkomt, moet je er gewoon met elkaar over kunnen spreken. Misstanden mogen niet in een achterkamertje worden weggetoverd.”

Reactie van Herman J. en zijn familie

Rijnmond heeft de beschuldigingen vanuit de goochelaarswereld voorgelegd aan Herman J. en zijn familie, die namens hem het woord voert.

In een uitgebreid weerwoord zeggen zij allereerst dat de berichtjes en emoticons nooit seksueel bedoeld zijn geweest, maar ze begrijpen dat het anders kan worden uitgelegd. Herman zegt daar zelf over: “Ik vind het naar om te horen dat mensen mijn contact als ongemakkelijk of opdringerig hebben ervaren. Dat is nooit mijn bedoeling geweest en daarvoor wil ik mijn excuses aanbieden.”

De Ambachter merkt op dat hij ook nooit heeft doorgehad dat hij werd geblokkeerd. “Hij zegt dat hem ook niet rechtstreeks is meegedeeld dat hij geen contact meer moest zoeken.”

Zeer stellig is hij over de vermeende foto van de opengevallen badjas: “Herman ontkent uitdrukkelijk dat hij een dergelijke foto heeft verstuurd.”

De NMU besloot in 2020 Herman J. niet in te zetten bij activiteiten waar mogelijk jongeren waren. Herman J. zegt dat hem dat nooit is medegedeeld. Hij wijst er ook op dat hij sowieso nooit bij jeugdactiviteiten heeft opgetreden.

Over het beëindigen van het lidmaatschap bij twee goochelclubs: “Het royement is voor Herman pijnlijk. Goochelen is gedurende een groot deel van zijn leven een belangrijke hobby geweest en hij is meer dan een halve eeuw onderdeel geweest van deze wereld. Tegelijk begrijpt hij dat verenigingen na zijn strafrechtelijke veroordeling hun eigen verantwoordelijkheid hebben en hun eigen afwegingen maken.”

In de schriftelijke reactie herhaalt Herman J. dat hij digitaal onhandig is en niet al het kinderpornografische materiaal heeft gezien. Dat geldt ook voor de expliciet seksuele chats: “Herman kijkt daar nu met verbazing en schaamte op terug. Hij zegt dat hij die berichten destijds tussendoor stuurde en er op dat moment niet de ernst en betekenis aan gaf die de teksten achteraf bezien wel hebben. Dat neemt niet weg dat sommige teksten ernstig en schokkend zijn. Herman geeft aan dat hij nooit de intentie heeft gehad daadwerkelijk een kind iets aan te doen.”

De familie wil tot slot benadrukken dat de berichten uit de goochelwereld niet teveel met een strafrechtelijke bril bekeken moeten worden en dat feiten en persoonlijke ervaringen niet door elkaar moeten gaan lopen.

“Het beeld dat nu publiek van Herman ontstaat, past op veel punten niet bij de man met wie wij als gezin tientallen jaren hebben geleefd. Dat betekent niet dat wij alles ontkennen of willen wegpraten. Het betekent wel dat wij moeite hebben met het idee dat zijn strafrechtelijke veroordeling automatisch de verklaring wordt voor ieder bericht, compliment, contactmoment of gebaar uit zijn verleden.”

Lees ook

speld-768x511

Karoline Prins ontvangt zilveren gemeentespeld voor inzet voor kwetsbare moeders en baby’s

Karoline Prins heeft de zilveren gemeentespeld van Papendrecht ontvangen. Burgemeester Margreet van Driel reikte de onderscheiding uit als blijk van waardering voor haar uitzonderlijke en jarenlange inzet voor kwetsbare vrouwen, moeders en baby’s.

kees thies

Kees Thies stopt als columnist: 'Niet rouwig om'

Kees Thies gaat stoppen als columnist bij AD De Dordtenaar. Dit vertelde hij zaterdag in de uitzending van Studio De Witt op Drechtstad FM. Thies bereikt in december de pensioengerechtigde leeftijd en zal op 5 december zijn laatste column publiceren.

Dordrecht Pride

Extra veiligheidsmaatregelen tijdens Dordrecht Pride: ‘Het gevoel van veiligheid staat voorop’

De organisatie van Dordrecht Pride neemt dit jaar extra veiligheidsmaatregelen tijdens het evenement. Nog met evenveel enthousiasme als de tien eerdere edities wordt door voorzitter en oprichter Lennart Lenskens uitgekeken naar de editie van dit jaar. Toch zijn er ook zorgen.

fatbikepolitie

Fatbike onder dreiging vuurwapen gestolen, arrestatieteam rijdt tiener klem

De politie heeft maandagavond in Ridderkerk een 15-jarige jongen aangehouden op een fatbike. Hij wordt verdacht van een gewapende beroving, een dag eerder in de Rotterdamse wijk Beverwaard. Daarbij werd iemand onder bedreiging van een mes en een vuurwapen van een fatbike beroofd, meldt Rijnmond.

boudewijndegroot

Zondag op TV Dordrecht: concert Boudewijn de Groot Project

Augustus is Big Rivers maand bij RTV Dordrecht, met iedere week een ander concert van de zeer geslaagde 26e editie van het grootste gratis muziekfestival van Nederland. Deze zondag het Boudewijn de Groot Project met de Dordtse zanger Peter de Jong.

parkafgezet

Park op slot na ontsnapping Schotse hooglanders

Het Dubbelmondepark in Dordrecht is tijdelijk niet toegankelijk. De gemeente heeft deze maatregel genomen na de ontsnapping van twee Schotse hooglanders eerder deze week. De dieren belandden daarbij op de N3.