gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Vincent ‘bevrijdde’ Dordrecht en dat vergat hij nooit meer

6584f6aae6462a6a4ad0c4f1800ec906.jpg

Wat is de beste plek om geallieerde tanks neer te zetten? Met die vraag is kapitein Vincent Gray van de 1e Canadese Tankdivisie dinsdag 8 mei 1945 op pad richting Dordrecht. De Duitsers hebben zich enkele dagen eerder overgegeven, maar ze zijn nog niet allemaal vertrokken. Met twee andere militairen rijdt Gray nietsvermoedend het centrum van Dordrecht binnen. Wat hij daar aantreft, overtreft al zijn verwachtingen.

Coen Theuwis |  | Aangepast op
Nadat de laatste Duitse bezetter is vertrokken, stromen de straten van de stad die 8e mei, nu tachtig jaar geleden, vol met nieuwsgierige Dordtenaren. Langzaam komt het besef dat niet langer de Duitsers de dienst uitmaken, maar dat de vrijheid ook het eiland van Dordrecht heeft bereikt. De Nederlandse driekleur wordt massaal afgestoft en opgehangen, honderden inwoners verzamelen zich bij het stadhuis, liederen worden aangeheven, maar waar blijven de bevrijders?

Op het moment dat inwoners het militaire verkenningsvoertuig met daarin de 28-jarige kapitein Gray zien, wordt de feestvreugde alleen maar groter. “Het voelde alsof ons voertuig door de mensenmassa werd opgetild”, zal Gray later zijn kinderen vertellen. “Sla mij in mijn gezicht, zodat ik deze dag altijd zal blijven herinneren”, zou een emotionele Dordtenaar hebben gesmeekt.

“Mijn vader heeft nooit veel verteld over de oorlog, maar wat hij meemaakte in Dordrecht hebben wij als kinderen wel van hem gehoord”, vertelt Carolyn Gray (68). We spreken haar via een videobel-verbinding, in aanloop naar Victory in Europe Day in Canada. Net als bij ons, wordt de overwinning op nazi-Duitsland daar groots gevierd.
6a1a3c8b75f6717c58a48e69ae2c6013.jpg
Oude krantenknipsels
Veel dingen die de Canadese kapitein herinnerden aan de Tweede Wereldoorlog, heeft hij in de jaren erna weggedaan. Zijn uniform en onderscheidingen liggen ver weggestopt op zolder. “Mijn vader heeft daarvoor in de oorlog teveel meegemaakt”, vertelt dochter Carolyn. “Hij heeft jaren de ergste nachtmerries gehad, dagboeken en brieven aan zijn ouders gingen de prullenbak in.” Behalve de herinneringen aan Dordrecht: twee krantenknipsels uit Het Parool zijn door Vincent Gray altijd met liefde bewaard.

“Mijn vader was op 8 mei jarig”, gaat Carolyn verder. “Dus in onze beleving als kind, stopte de oorlog omdat papa jarig was.” Het waren de vlaggen, het gezang en de feestvreugde die alle oorlogstrauma’s van kapitein Gray op die dag voor even verdrongen naar de achtergrond.

“Het maakt mij trots dat mijn vader heeft bijgedragen aan het verslaan van het Nazi-regime”, zegt Carolyn. “Tegelijkertijd wijst het ons ook op de gevaren die nu op de loer liggen. Want er is veel aan de hand, waar we tot voor kort dachten veilig te zijn.”

Bekijk ook onze reportage over 8 mei 1945 op ons YouTube-kanaal, met daarin bijzondere beelden uit het Regionaal Archief.

Lees ook

PHOTO-2026-03-20-13-08-30.jpg

Hongerige Lady Lions op zoek naar 5e landstitel in 7 jaar

De Dordtse Lady Lions zijn hot in ijshockeyland. De ploeg van coach Rick van Haren pakte al vier keer de landstitel en is daarmee zeer dominant in het ijshockey. Nu maakt de ploeg zich op voor de strijd om de vijfde landstitel. Het succes is niet onopgemerkt gebleven. Begin dit jaar ontving het team al de prijs voor Dordtse Sportploeg van 2025. Maar wat is het geheim achter hun succes én hoe blijf je aan de top na zoveel prijzen?

zoekhetuitmanrechtbank.jpg

Als de zanger van de punkband het uitmaakt met Nina (25) verandert zijn leven in een nachtmerrie

Nina kan er niet tegen dat Jullian geen relatie meer met haar wil. Ze belt hem honderden keren en begint een lastercampagne op sociale media. Na een jaar zien de twee elkaar weer terug. In de rechtszaal.

controle sliedrecht baanhoek.png

Politie gaat machinisten controleren: 'Snelheidsovertredingen geconstateerd'

De politie gaat de snelheid van treinen van Qbuzz controleren. Uit onderzoek van de landelijke Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat machinisten zich niet houden aan de snelheidsbeperking die geldt bij station Baanhoek in Sliedrecht. Vanwege een verzakking aan het talud mogen treinen daar niet harder rijden dan 40 kilometer per uur.

Foto 2.jpg

FC Dordrecht moet nog vol aan de bak voor ticket play-offs: ‘Terug naar de basis’

FC Dordrecht heeft vrijdagavond dure punten gemorst op bezoek bij Jong FC Utrecht. Op een koud Sportcomplex Zoudenbalch was het beloftenelftal uit de Domstad met 3-1 te sterk voor de formatie van Dirk Kuyt. Toch was er ook goed nieuws, want middenvelder Robin van Asten mag zichzelf melden bij Oranje Onder 18.

yv2026320NKS07473.jpg

FC Dordrecht pijnlijk onderuit bij Jong FC Utrecht

FC Dordrecht is op bezoek bij Jong FC Utrecht hard onderuit gegaan. Op Sportcomplex Zoudenbalch werd het 3-1 voor het beloftenelftal uit de Domstad. Nick Venema was trefzeker aan Dordtse kant.

Hospice 1.png

Documentaire over het 25-jarig bestaan van Hospice De Patio op TV Dordrecht

Hospice De Patio bestaat 25 jaar, vorige week is dat gevierd met een symposium en nu staat hun verhaal centraal in een documentaire gemaakt door RTV Dordrecht. In de documentaire wordt met vrijwilligers en andere betrokkenen teruggeblikt op een kwart eeuw zorg voor terminale patiënten. Daarnaast geeft de documentaire een inkijk in het leven in een hospice en wordt er vooruitgekeken naar de toekomst met de nodige uitdagingen.