Dordrecht, Netherlands

Waarom een spreuk van Erasmus op de gevel van een Dordts nieuwbouwhuis belandde

'Heel de wereld is mijn vaderland.' Deze spreuk van Desiderius Erasmus op de gevel van van een woning op de Stadswerven intrigeerde Erasmus-bewonderaar Paul Seesink direct. Wat doet deze quote op dat Dordtse huis? Dat mysterie wist hij op te lossen.
Robin Nanninga | 3 september 2021 16:58 | Aangepast op 3 september 2021 16:58
De Dordtse Rotterdammer met een achtergrond in de (binnenhuis)architectuur reed uit nieuwsgierigheid een rondje door de nieuwe Dordtse wijk Stadswerven. Een woning op de Werf van Gips sprong direct in het oog. Niet alleen door de fraaie architectuur, maar óók door die voor hem zo bekende quote naast de voordeur. Dit was onmiskenbaar een uitspraak van Erasmus.

Hij belde aan en kwam in contact met de bewoners, die niet voor niets voor deze spreuk bleken te hebben gekozen. Marieke Hoekstra: "We hebben allebei in Rotterdam (geboorteplaats van Erasmus, red.) gewoond en wonen hier bij het drierivierenpunt, dat allerlei kanten van Europa verbindt. Zo kwamen we op Erasmus."

De hele wereld als thuis

Met de spreuk wilde Erasmus duidelijk maken dat hij zich bovenal wereldburger voelde. "Vandaar deze spreuk, dat de hele wereld dus eigenlijk zijn thuis is", legt Seesink uit.

De bewoners lieten zich inspireren tijdens een wandeling door de historische binnenstad. Daar vielen hen de vele details op bouwwerken op, waaronder dus teksten. Hoewel het in nieuwbouw haast niet meer gebruikt wordt, wilden zij dit juist wél in hun ontwerp laten terugkomen. En zo geschiedde.

Regelmatig worden er foto's van de gevel gemaakt en een enkele keer wordt er zelfs aangebeld. Dat vinden de bewoners alleen maar leuk. "Dat waren mensen die ons mee willen geven dat ze geraakt waren door deze uitspraak. Dat had ik niet verwacht en vind ik wel heel mooi."

Meest gelezen

Eieren en gebonk tegen ramen asielopvang Papendrecht: 'De meiden schrokken zich dood'

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 27 feb 2026 12:02

Motorrijder (22) overleden na ernstig ongeluk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 2 mrt 2026 10:56

Lees ook

De Plucheplakkers: FC Dordrecht moet aan de bak om nacompetitie te halen

Geen periodetitel en play-offticket voor FC Dordrecht na het 1-1 gelijkspel bij Jong PSV van afgelop...

Kijktip: Het derde debat 'Dordrecht Kiest' op TV Dordrecht

Het derde lijsttrekkersdebat ‘Dordrecht kiest’ is deze donderdag vanaf 18:00 te zien op TV Dordrecht...

Woningnood, femicide en Donald Trump: na muziekprijs laat ZOEKHETUITMAN opnieuw van zich horen

De Dordtse punkband ZOEKHETUITMAN komt vrijdag met een nieuwe EP. Met hun muziek spreekt de band zic...

Lange file op snelweg door ongeluk met meerdere voertuigen

Op de A16 bij de Drechttunnel in Dordrecht richting Rotterdam is donderdagochtend een ongeluk gebeur...

Zorgen en frustratie over afsluiting N214 tijdens dichte brug: ´erg penibel´

Wie om wil rijden als de A15 vaststaat, komt dit najaar bedrogen uit. In september gaan er in versch...

Groen licht voor renovatie hoofdrioolgemaal Maria Montessorilaan

Het hoofdrioolgemaal aan de Dordtse Maria Montessorilaan wordt grondig gerenoveerd. Woensdag heeft w...