gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Wandelen door het Dordt van 1619

48beeea0722cbb358537d3538cdcbce9

Wie door de historische binnenstad van Dordrecht wandelt kan voortaan op zijn mobiele telefoon ook precies zien hoe het er daar 400 jaar geleden uitzag. Daarvoor zet je een gratis app op je telefoon, die Synode 5D heet. Die is ontwikkeld door de Stichting Verborgen Stad,

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
5D staat voor vijf-dimensionaal. Op het scherm van de app kun je op panden klikken, om informatie te krijgen over wie daar vier eeuwen geleden woonden, werkten of wat zich daar heeft afgespeeld. "Een soort digitale encyclopedie in zakformaat", zegt Theo Pronk.


De historicus heeft met zijn team van Verborgen Stad jarenlang geplozen in allerlei archieven. "Met wat we allemaal vonden kun je een behoorlijk goed beeld krijgen hoe de Dordtse binnenstad er uitzag toen in 1618 en 1619 de Synode gehouden werd."


Opvallend

De 5D-wandeling voert langs zes straten, die gedetailleerd in beeld gebracht zijn. "In 2020, als Dordt 800 jaar bestaat, willen we de héle binnenstad op deze manier in kaart en beeld gebracht hebben", zegt Pronk. Opvallend is dat veel straten nog lijken op die van destijds.


"Dat is het leuke van zo'n oude binnenstad. De stratenpatronen zijn nooit gewijzigd, wel zijn panden of soms alleen gevels veranderd. Maar als je even meeloopt naar de Doelstraat herken je vrijwel niets meer terug."


Feest der herkenning

Op de plek van de Cloveniersdoelen, waar de Synode gehouden werd, staat nu de Dordtse rechtbank en een woonblok. "Dit was een beetje vies achterafstraatje, zoals je op de app kunt zien. Maar hier boven stond ook een torentje met uitzicht over de hele binnenstad."


In de Grotekerksbuurt is de app juist een feest der herkenning, weet Pronk: "Daar aan het eind woonde de vader van de beroemde Gebroeders De Witt en hier, op wat nu het Stadhuisplein is, stonden in 1619 nog drie panden."


Rotterdam

Wie niet kan of wil gaan lopen met de app op z'n telefoon, kan de wandeling ook maken van achter een computer. Daarvoor kun je

Lees ook

Tom Hartman maakt muziek na psychose

Hoe een psychose Tom tot een liedje bracht: ‘Heb het van me afgeschreven’

Een psychose verwerken, hoe doe je dat? Voor Tom Hartman uit Dordrecht was muziek het antwoord. Tien jaar geleden belandde hij in een psychose en gebruikte hij muziek om eruit te komen. Deze maand is een van de nummers die hij toen schreef uitgekomen. Tom vertelt ons wat dat voor hem betekent.

afgesloten de Munt 01

Herstel onderdoorgang de Munt laat op zich wachten: eerst tijdelijke maatregelen

Het herstel van de scheuren in de onderdoorgang bij de Munt laat nog even op zich wachten. Volgens de omgevingsdienst moeten eerst tijdelijke maatregelen worden genomen. “Op dit moment ligt de focus op de veiligheid.”

PSX_20261024_091726

BMW uitgebrand op parkeerplaats

Een geparkeerde BMW in Hendrik-Ido-Ambacht is in de nacht van vrijdag op zaterdag verwoest door brand.

supermartk dicht

Explosie in supermarkt, vrouw en honden gered bij brand

Op de Ringdijk in Ridderkerk is in de nacht van woensdag op donderdag brand geweest in een supermarkt. De brand veroorzaakte veel rook en daardoor ontstond er een explosie. De woning naast de supermarkt is hierdoor zwaar beschadigd. De supermarkt is donderdag gesloten.

weekvandepalliatievezorg

Van bedden opmaken tot diepe gesprekken voeren: André helpt mensen in een hospice

De 63-jarige André Kooiman werkt als vrijwilliger in hospice De Riede in Ridderkerk. Hij zocht er een zinvolle vrijetijdsbesteding. Die vond hij op de plek waar veel mensen hun laatste levensfase doormaken.

IMG-20261010-WA0001 (1)

Dikke rookwolken door zeer grote brand in loods

Er woedde zaterdagochtend een grote brand in een loods in Papendrecht. Daarbij kwam veel zwarte rook vrij.