gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Warme nostalgie en oprukkende buitenwijken: Dordrecht in de wolken

0ab8dcd9e043864697a1c614ac094bae

"Het was fantastisch om te doen", zegt journalist Niels Dekker. Hij selecteerde luchtfoto's voor 'Dordrecht en de Drechtsteden vanuit de wolken' en schreef de bijschriften. "Als je eraan begint, weet je niet zo goed wat je moet verwachten. Bij het selecteren van de eerste foto dacht ik meteen: dit is tof, kicken.¨ Na Rotterdam en de Rijnmond-regio zijn nu ook Dordrecht en omgeving gekiekt in een boek met honderden indrukwekkende luchtfoto's.

Jordy Nijenhuis |  | Aangepast op
Crabbehof rukt op en 'annexeert' het ene na het andere weiland. Sterrenburg breidt zich uit over het polderlandschap. De Staart walmt nog van de zware industrie en de Indische Buurt wordt voor een groot deel gevormd door het Gemeentelijk Ziekenhuis. Bij het zien van de foto´s is haarfijn zien hoe Dordrecht en de Drechtsteden tussen 1950 en 1990 in rap tempo groeit. Vast eikpunt wordt gevormd door de Grote Kerk: die blijft altijd hetzelfde.

Hoe snel de verandering gaat, merkte ook journalist en schrijver Niels Dekker. ¨Ik ben geboren in Dubbeldam. Het was leuk om mijn dorp van toen te zien, maar ook om de veranderingen te ontdekken. Bij sommige delen van Crabbehof denk je soms: hoe hebben ze dat kunnen doen? Dat is letterlijk opgetrokken uit Rotterdams puin. Je ziet dat er juist daar nu gesloopt wordt. Op andere plekken is het juist fantastisch dat ze het hebben aangepast.¨ Zo verschijnt er binnen sommige stukken van de stad steeds meer groen.


De koude oorlog

In een periode van veertig jaar maakte fotograaf Bart Hofmeester miljoenen foto´s vanuit de lucht. Er stond permanent een vliegtuig voor hem klaar om op te kunnen stijgen bij goed weer en hij vloog kriskras over Nederland. Daarbij deed hij ook regelmatig Dordrecht en omgeving aan. Uitgever Peter Egge van het fotoboek: "de foto´s zijn in de tijd van de Koude Oorlog gemaakt. In deze periode moesten alle foto´s via het Ministerie van Defensie worden goed gekeurd, omdat de Russen met deze informatie konden binnenvallen. Dat kostte nogal wat tijd,¨ Zo mochten delen van de havens in de Drechtsteden niet worden gepubliceerd in foto's.

Dordrecht is een heerlijke stad om bij te zwijmelen vanuit de wolken. Zo benoemt Dekker het postkantoor. ¨Het afbreken vind ik een eeuwige zonde. Op de luchtfoto´s zie je pas echt hoe mooi dat gebouw was en hoe goed het paste in de omgeving. Ik hoorde dat natuurlijk wel eens van oudere Dordtenaren, maar nu zag ik het goed met eigen ogen." Toegegeven: het centrum van Dordt en de landelijke gebieden eromheen zijn een lust voor het oog. Eerder al waren de schoonheid van Rotterdam en het Rijnmond-gebied van bovenaf te zien.

Lees ook

parkerencontantloos

Parkeren bij ziekenhuis kan niet meer contant worden betaald

Wie regelmatig met de auto naar het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht gaat, moet er rekening mee houden dat er binnenkort niet meer contant kan worden betaald voor het parkeren. De eigenaar van het parkeerterrein, de gemeente Dordrecht, heeft dit besloten.

slimme verlichting SLI, googlemaps

Extra verlichting op voetpaden voor hondenuitlaters

Inwoners van Sliedrecht krijgen extra verlichting tijdens het uitlaten van hun honden in de donkere avonduren. De gemeente plaatst zogeheten ‘slimme verlichting’ op drie voetpaden naar hondenuitlaatvoorzieningen.

De Plucheplakkers

Deze spelers vielen op in de seizoensopener van FC Dordrecht

De Keuken Kampioen Divisie is van start en ook bij FC Dordrecht leverde dat een aantrekkelijke seizoensopener op. Mooie aanvallen, flinke ketsers en een Dordtse zege op Jong Ajax: er valt genoeg terug te blikken in de tweede aflevering van De Plucheplakkers.

foto artikel zonsverduistering

Voor het eerst sinds 1999 een grote zonsverduistering in Nederland: hier moet je op letten

Woensdag is het zover: een zonsverduistering die vrijwel naadloos overgaat in de piek van een meteorenzwerm. Een bijzonder verschijnsel, dat al jaren rood omcirkeld staat in de agenda van Erik Blokland van de Dordtse Sterrenwacht. “In 1999 was zo’n grote verduistering voor het laatst in ons land goed te zien.”

yv202671193A09149

Wordt dit de volgende succesvolle Belg bij FC Dordrecht? ‘Wilde graag deze stap maken’

Beni Mpanzu is bezig aan een sterke voorbereiding bij FC Dordrecht. Vol vertrouwen blikt de 22-jarige nieuweling vooruit op zijn eerste seizoen in de competitie waar zijn hart vol van is. “Het klikt echt met hoe ik voetbal zie.”

Victor Verbrugge (links)  in actie WK 202607

Victor (22) na slechts vier jaar roeien vierde op het WK: ‘Ik heb alles eruit gehaald’

Papendrechter Victor Verbrugge is dit weekend vierde geworden op het WK roeien in Duitsland. Hoewel hij pas vier jaar aan het roeien is, wist hij in de finale bijna een podiumplaats te bemachtigen. “Ik heb alles gegeven om te winnen, maar meer dan dit had ik niet”, blikt hij terug.