gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Wethouder Heijkoop hekelt Belastingdienst om afhandeling toeslagenaffaire

3942972ac2f565b21900d850cf2ce58c

Onderhandelingen tussen gemeenten en de Belastingdienst rondom gedupeerden van de toeslagenaffaire staan op klappen; de frustratie zit hoog. Dat zegt Dordtse wethouder Peter Heijkoop tegen Trouw.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Volgens Heijkoop, die sprak namens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), wil de Belastingdienst dat gemeenten gedupeerden helpen. De Belastingdienst weigert echter gemeenten hiervoor financieel te compenseren, terwijl burgers door de dienst zelf in grote financiële problemen zijn gekomen. Ook garanties en compensaties geeft de Belastingdienst niet meer, terwijl dit eerder wel was toegezegd.

De frustraties en zorgen over het niet helpen van gedupeerden zijn groot, zegt Heijkoop namens de VNG. “Veel van onze inwoners verkeren in grote problemen als gevolg van het handelen van de Belastingdienst. Wij willen ze liever vandaag dan morgen gaan helpen maar de Belastingdienst weigert gemeenten daarvoor tegemoet te komen.”

De Belastingdienst onderschat volgens Heijkoop op grote schaal de grote problemen die gedupeerden van de affaire ondervinden. “Denk aan schulden bij anderen doordat de Belastingdienst weigert mee te werken aan schuldhulpverlening. Jarenlange stress door die starre houding heeft weer geleid tot psychische klachten, spanning in het gezinsleven, relatiebreuk, werk- of huisverlies. En veel kinderen die vanwege de situatie gedragsproblemen of depressiviteit vertonen en te maken krijgen met Jeugdzorg.”

Volgens Heijkoop gaat het om duizenden mensen in schrijnende situaties. “En we weten niet om wie dit gaat, omdat de Belastingdienst ons de namen van gedupeerden niet kan of wil geven in verband met privacybeperkingen.”

De frustratie onder wethouders is dan ook enorm, zegt Heijkoop. “Al jaren is de fiscus de meest nare schuldeiser van Nederland die zij tegenkomen bij schuldenproblematiek. De dienst is onwrikbaar en werkt vrijwel nooit mee aan een regeling voor mensen om uit de schulden te komen.” Heijkoop spreekt van een dienst die de afgelopen jaren ‘als sloopkogel van kwetsbaar Nederland heeft gefungeerd’.

Staatssecretaris Van Huffelen is voornemens nog twee jaar uit te trekken om gedupeerden te compenseren. Heijkoop vindt dat ‘vreselijk’: “Dan houd je deze groep dus nog langer in ellende, terwijl gemeenten mensen nú kunnen helpen. Mensen hebben acuut ondersteuning nodig. Er zijn mensen die suïcidaal zijn, mensen die geen eurocent hebben.” Volgens hem is er tot 100 miljoen euro nodig voor gemeenten om deze mensen goed te ondersteunen. Dat was ook toegezegd door de overheid, maar lijkt er dus voorlopig niet meer in te zitten.

Volgens Trouw en RTL vinden gemeenten het ‘een harde eis’ dat de Belastingdienst de financiering doet. Gemeenten redden dit niet alleen, en zijn bovendien huiverig om al te dicht bij de Belastingdienst te opereren, als ‘probleemveroorzakende’ instantie. “Gedupeerden hebben hun vertrouwen in de overheid verloren. De Belastingdienst ligt onder vuur. Het is een groot afbreukrisico wanneer deze kritiek op gemeenten overwaait.”

Gedupeerden krijgen momenteel maar traag en mondjesmaat hulp, zegt Trouw. Vanaf 1 november zouden mensen weer gecompenseerd gaan worden volgens de krant, maar tot het einde van dit jaar gaat dat maar om 282 gedupeerden van de in totaal 26.000. De staatssecretaris informeert de Tweede Kamer eind deze maand over de verdere gang van zaken.

Lees ook

Wantij

Boetes en tientallen waarschuwingen voor te hard varen op het Wantij

Handhavers van de gemeente Dordrecht hebben afgelopen weekend op het Wantij tien mensen op de bon geslingerd en nog eens veertig waarschuwingen uitgedeeld. Het gaat voornamelijk om snelheidsovertredingen op het water.

fotorb

Nieuwjaar begint voor Brandon met harddrugs en dollemansrit: ‘Zorgelijk patroon’

Waar de meeste mensen met oliebollen en champagne aan 2026 begonnen, stapt Brandon K. (31) onder invloed van harddrugs achter het stuur. Wat volgt is een achtervolging, een aanhouding met verzet en maandenlang cel. “Een pro-criminele houding”, constateert reclassering.

WhatsApp Image 2026-08-06 at 21.32.10

Veel rook door schrootbrand bij recyclingbedrijf

Bij een recyclingbedrijf in het havengebied in Dordrecht heeft donderdagavond een grote brand gewoed in een hoop schroot. De brandweer rukte massaal uit om het vuur te bestrijden.

concerthewave

Zondag op TV Dordrecht: Big Rivers-concert The Wave

Ook de 26e editie van het grootste gratis muziekfestival van Nederland was er weer eentje om niet snel te vergeten. Het mooie weer, de vele bezoekers en de goede sfeer vormden een mooi decor van Big Rivers in Dordrecht. In augustus zijn vier van de bijzondere concerten van dat weekend te zien op TV Dordrecht.

23547e040be5666e49d0ff4de785e9ea

27 niet-ingeschreven personen aangetroffen na woningcontrole

In meerdere wijken in Papendrecht hebben handhavers en toezichthouders 36 verschillende woningen gecontroleerd. In 29 van deze woningen bleek iets niet in de haak te zijn. Zo werden in totaal 27 niet-ingeschreven personen aangetroffen.

Point Blur_Aug052026_153914

Harde klap op Hastingsweg, drie mensen naar het ziekenhuis

Drie mensen zijn woensdag gewond geraakt bij een aanrijding op de Hastingsweg in Dordrecht. De botsing gebeurde even na drieën.