Samen met het campagneteam van MONO gaat de wethouder op bezoek bij leerlingen van het Griendencollege in Sliedrecht, om hier met jongeren over te praten. De campagne is een landelijke actie om jongeren bewuster te maken van de onveiligheid van telefoongebruik op de fiets.
“Telefoongebruik begint steeds jonger en de intensiteit groeit, want er zijn zoveel meer apps om doorheen te scrollen”, aldus Spek. Daarom is het volgens hem steeds belangrijker om bij scholen hierover te praten. “Veel ongelukken kunnen zo vermeden worden.”
Maar volgens de wethouder zijn het niet alleen de jongeren die al snel naar hun telefoon grijpen. “Zelfs moeders achter kinderwagens of mensen die hun hond uitlaten. Mensen hebben echt veel de telefoon in de hand.” Buiten verkeersveiligheid, is dit volgens Spek ook zonde: “Je ziet je medemens niet meer, je hebt alleen afleiding.”
Dit geeft de wethouder de leerlingen van het Griendencollege dan ook mee: “Fietsen is veel gezelliger zonder telefoon in je hand. Praat met elkaar of kijk om je heen.”
Toch is dat voor jongeren niet altijd even makkelijk. “Je hoort je telefoon niet op de fiets te checken, maar soms doe ik het stiekem wel even”, vertelt Thijs, een erg eerlijke student van het Griendencollege in Sliedrecht. Hij zegt wat veel van zijn leeftijdsgenoten denken. “Een appje van m’n moeder of even snel iets checken; dat gebeurt wel eens.”
Zelfs de wethouder snapt die drang wel: “Als ik het seintje op mijn horloge krijg moet je toch even de behoefte onderdrukken om te kijken, tijdens het rijden of fietsen. Maar ik doe het echt niet, en anders zet ik de fiets even aan de kant.”
Of, zo stelt de wethouder voor, moeten jongeren het fietsritje wat beter voorbereiden. “Vaak gaat het ook gewoon over het overslaan of opzoeken van een nummer. Maar maak dan van tevoren een betere playlist.”
Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.