Dordrecht, Netherlands

'Wij zetten in op zonne-energie, voor windturbines is in de Drechtsteden geen draagvlak'

2050 lijkt nog ver weg, maar door het bestuur van de Drechtsteden wordt er dagelijks over nagedacht. Zeker als het gaat om het opwekken van duurzame energie.
Marjolein Vos | 3 juni 2021 13:50 | Aangepast op 3 juni 2021 13:50
De gemeenten uit onze omgeving hebben met elkaar een Regionale Energie Strategie (RES) opgesteld. Een document waarin plannen worden opgesteld hoe in de komende jaren steeds meer kan worden overgegaan op duurzame energie-opwekking.


Voor de Drechtsteden in Jacqueline van Dongen (tevens wethouder van Zwijndrecht) verantwoordelijk voor de energietransitie. In het radioprogramma Studio de Witt vertelde ze hoe het er nu voor staat. De afgelopen maanden is er gesproken met belanghebbenden en vertegenwoordigers uit de samenleving over plekken waar eventueel zonnepanelen en/ of windturbines neergezet kunnen worden. Nu is het tijd om de plannen concreter te maken.


“Om de gestelde klimaat deadlines van 2030 en 2050 te halen moet er alles uit de kast worden getrokken om deze te kunnen verwezenlijken,” zegt van Dongen. “Maar het moet niet zo zijn dat dit de gemeenten aan het financiële korte eind trekken. Het Rijk zal hier met middelen over de brug moeten komen om nodige investeringen te realiseren. In de Drechtsteden wordt er nu fors ingezet op de zonne-energie, voor het plaatsen van windturbines bestaat op dit moment geen draagvlak.”


Zon- of windenergie?


Momenteel wordt er op het Dorste Duivels Eiland, met uitzicht op Zwijndrecht, een windmolenturbine geplaatst. Zoals het er nu uitziet zal dit voorlopig de laatste zijn. De grondoppervlakte van het Drechtsteden gebied is groot genoeg om hier op acceptabele wijze de zonnepanelen te kunnen verwerken. In het groen, daken van woningen en bedrijfspanden. Hiervoor is natuurlijk wel de medewerking nodig van de inwoners en bedrijven.


Maar niet alle woningen lenen zich voor zonnepanelen en aansluiting op het warmte net. De dakconstructies zijn niet altijd geschikt maar ook de ligging ten opzichte van de zon. De Dordtse Indische buurt kan bijvoorbeeld niet profiteren van de warmtenet buis die door de Reeweg loopt. De aansluiting naar de woningen is er niet en zou op dit moment te duur zijn zegt zij. Dit gaat ook op voor de daken van de woningen die in de jaren twintig en dertig van de vorige werden gebouwd. Het is daarom voor de bewoners zeker interessant om hun woningen goed te isoleren want op termijn betalen de de investeringen zich zelf terug, vertelt Van Dongen.

Postcoderoosgebieden


Ook bestaat er de mogelijkheid om gebruik te maken van zonne-energie van woningen elders in het postcode gebied. Met het bedrijfsleven wordt er gesproken hoe zij met hun bedrijf invulling kunnen geven om energie zuiniger te werken en een bijdrage leveren om de gestelde doelen te bereiken. Maar de energie winst van alle maatregelen moet wel ten goede komen voor het Drechtsteden gebied en niet naar het buitenland verdwijnen.


Van Dongen verwacht dat aan de gemeenten gevraagde investering in Stedin de netwerk-beheerder in staat zal stellen mee te gaan in de gewenste veranderingen die ook gunstig is voor de Drechtsteden. Haar eigen gemeenteraad Zwijndrecht gaat niet in Stedin investeren. “Maar wij doen het op een andere wijze door woningen geschikt te maken voor een zuiniger energie verbruik,” licht Van Dongen toe.

Wie meer informatie wil over de Regionale Energie Strategie (RES) kan die vinden op www.denkmee.drechtstedenenergie.nl.

Lees ook

Marco Stam kritisch over opgravingen Essenhof: 'Werknemers getraumatiseerd'

“En dan zijn we verbaasd dat mensen het vertrouwen verliezen in de politiek”. Gemeenteraadslid Marco...

PVV gaat voor het eerst meedoen aan verkiezingen in Papendrecht, mikt op negen zetels

De PVV gaat voor het eerst meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Papendrecht. Lijsttrekker Nik...

Man (24) meldt zich na doorrijden na ernstig ongeluk met brommerrijder (17)

De politie heeft dit weekend een 24-jarige man aangehouden die betrokken was bij een zwaar verkeerso...

Brand wint in Italië en draagt zege op aan overleden moeder

Lucinda Brand heeft zondag op zeer overtuigende wijze de wereldbekerwedstrijd veldrijden op Sardinië...

Ongeneeslijk zieke Eva (5) ontsteekt lichtjes in kerstboom: 'Ik vind het fantastisch'

Samen met haar broertjes ontstak de terminale Eva (5) uit Dordrecht zaterdagmiddag de 25 duizend lic...

Kuijt is helder na nederlaag FC Dordrecht: 'Doen onszelf enorm tekort'

FC Dordrecht verprutste zaterdag veel te veel kansen, iets waar opponent Willem II in het slotkwarti...