Dordrecht, Netherlands

'Wij zetten in op zonne-energie, voor windturbines is in de Drechtsteden geen draagvlak'

2050 lijkt nog ver weg, maar door het bestuur van de Drechtsteden wordt er dagelijks over nagedacht. Zeker als het gaat om het opwekken van duurzame energie.
Marjolein Vos | 3 juni 2021 13:50 | Aangepast op 3 juni 2021 13:50
De gemeenten uit onze omgeving hebben met elkaar een Regionale Energie Strategie (RES) opgesteld. Een document waarin plannen worden opgesteld hoe in de komende jaren steeds meer kan worden overgegaan op duurzame energie-opwekking.


Voor de Drechtsteden in Jacqueline van Dongen (tevens wethouder van Zwijndrecht) verantwoordelijk voor de energietransitie. In het radioprogramma Studio de Witt vertelde ze hoe het er nu voor staat. De afgelopen maanden is er gesproken met belanghebbenden en vertegenwoordigers uit de samenleving over plekken waar eventueel zonnepanelen en/ of windturbines neergezet kunnen worden. Nu is het tijd om de plannen concreter te maken.


“Om de gestelde klimaat deadlines van 2030 en 2050 te halen moet er alles uit de kast worden getrokken om deze te kunnen verwezenlijken,” zegt van Dongen. “Maar het moet niet zo zijn dat dit de gemeenten aan het financiële korte eind trekken. Het Rijk zal hier met middelen over de brug moeten komen om nodige investeringen te realiseren. In de Drechtsteden wordt er nu fors ingezet op de zonne-energie, voor het plaatsen van windturbines bestaat op dit moment geen draagvlak.”


Zon- of windenergie?


Momenteel wordt er op het Dorste Duivels Eiland, met uitzicht op Zwijndrecht, een windmolenturbine geplaatst. Zoals het er nu uitziet zal dit voorlopig de laatste zijn. De grondoppervlakte van het Drechtsteden gebied is groot genoeg om hier op acceptabele wijze de zonnepanelen te kunnen verwerken. In het groen, daken van woningen en bedrijfspanden. Hiervoor is natuurlijk wel de medewerking nodig van de inwoners en bedrijven.


Maar niet alle woningen lenen zich voor zonnepanelen en aansluiting op het warmte net. De dakconstructies zijn niet altijd geschikt maar ook de ligging ten opzichte van de zon. De Dordtse Indische buurt kan bijvoorbeeld niet profiteren van de warmtenet buis die door de Reeweg loopt. De aansluiting naar de woningen is er niet en zou op dit moment te duur zijn zegt zij. Dit gaat ook op voor de daken van de woningen die in de jaren twintig en dertig van de vorige werden gebouwd. Het is daarom voor de bewoners zeker interessant om hun woningen goed te isoleren want op termijn betalen de de investeringen zich zelf terug, vertelt Van Dongen.

Postcoderoosgebieden


Ook bestaat er de mogelijkheid om gebruik te maken van zonne-energie van woningen elders in het postcode gebied. Met het bedrijfsleven wordt er gesproken hoe zij met hun bedrijf invulling kunnen geven om energie zuiniger te werken en een bijdrage leveren om de gestelde doelen te bereiken. Maar de energie winst van alle maatregelen moet wel ten goede komen voor het Drechtsteden gebied en niet naar het buitenland verdwijnen.


Van Dongen verwacht dat aan de gemeenten gevraagde investering in Stedin de netwerk-beheerder in staat zal stellen mee te gaan in de gewenste veranderingen die ook gunstig is voor de Drechtsteden. Haar eigen gemeenteraad Zwijndrecht gaat niet in Stedin investeren. “Maar wij doen het op een andere wijze door woningen geschikt te maken voor een zuiniger energie verbruik,” licht Van Dongen toe.

Wie meer informatie wil over de Regionale Energie Strategie (RES) kan die vinden op www.denkmee.drechtstedenenergie.nl.

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Meer cruises op komst, maar: ‘We zijn niet alleen een parkeerplaats voor de molens’

De gemeente Dordrecht gaat in zee met cruiseschipmaatschappij Viking om meer riviercruiseschepen naa...

Bomvolle binnenstad bij jubileumeditie Big Rivers: 'Dordrecht op z'n mooist'

Moe maar voldaan kijkt de organisatie van Big Rivers terug op drie dagen feest in Dordrecht. Tevrede...

Gemeente plaatst camera bij huis na explosie

Bij een huis in Zwijndrecht waar vorige week een explosie is geweest, is een mobiele camera geplaats...

Zwijndrecht kapt met spoed bomen vanwege besmettelijke ziekte

De gemeente Zwijndrecht kapt deze week met spoed een aantal bomen. De iepen hebben de zogeheten besm...

Robert de Heer volgt Rik van der Linden op als Dordtse lijsttrekker CU-SGP

Het duurt nog even tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen, maar de Dordtse ChristenUnie-SGP-fract...

Drie overlastgevers opgepakt in Hendrik-Ido-Ambacht

De politie heeft vrijdagavond laat drie mensen aangehouden op de Sophiapromenade in Hendrik-Ido-Amba...