gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Windturbines vlak bij Kinderdijk en Papendrecht

cad0052af8df3baa25e96bced8732bed.jpg

Gorinchem en Molenlanden willen grote windturbines bouwen in Gorinchem-Noord en bij Wijngaarden. Ze staan dan in de zichtlijn van de beroemde, historische molens van Kinderdijk. Deze megaturbines brengen de Werelderfgoedstatus van Kinderdijk in gevaar, vreest de directeur van de molenstichting. "Dit is teleurstellend. We laten dit niet over onze kant gaan."

Rijnmond |  | Aangepast op
Molenlanden en Gorinchem hebben met het waterschap en de provincie Zuid-Holland afspraken gemaakt over de energietransitie. Ze moeten 389 tera-joule (TJ) aan windenergie opwekken, wat neerkomt op de plaatsing van zes tot tien grote windturbines. Daarvoor werden de afgelopen tijd vijf locaties in Molenlanden en één in Gorinchem onderzocht.

Dit werd op de meeste plekken niet met gejuich ontvangen. Eerder spraken inwoners uit onder meer Bleskensgraaf, Noordeloos en Hoogblokland, maar ook de Stichting Werelderfgoed Kinderdijk en de eigenaar van het Vakantiepark Molenwaard zich fel uit tegen de plannen voor windmolens in hun omgeving. Op verschillende locaties hingen ook protestborden tegen de komst van windturbines.

Kinderdijk
De stichting Werelderfgoed Kinderdijk sprak zich eerder al uit tegen onder meer locatie J, waar de keuze nu toch op is gevallen. Het is een van de plekken waarover de stichting eerder zei dat het een gevaar zouden kunnen vormen voor de Werelderfgoedstatus van Kinderdijk, omdat de windturbines in de zichtlijn van het werelderfgoed zouden komen te staan.

''De zichtlijn is een serieus onderdeel van het Werelderfgoed. Kinderdijk staat bekend om de negentien molens, maar de status is verleend aan het volledige watersysteem met ook de boezems, de dijken en het vergezicht", legde directeur Peter Jan van Steenbergen van Werelderfgoed Kinderdijk (SWEK) eerder uit bij Rijnmond. "In 2021 heeft Liverpool de Werelderfgoedstatus verloren omdat het historische havengebied werd aangetast door nieuwbouw. De komst van deze windturbines zijn dus een reëel gevaar", zei hij toen.

Papendrecht
Ook het Papendrechtse college heeft zich tegen locatie J uitgesproken. Wethouder Arno Janssen zei kort geleden in de raad “…dan kunt u stormkracht van dit college verwachten”. Een groot aantal gemeenteraadsleden had zich bezorgd getoond over een mogelijke keuze voor plaatsing nabij de gemeentegrens met Papendrecht. Raadslid Margré van Wijngaarden had zich ontevreden getoond over de raadpleging van bewoners door Molenlanden en Gorinchem.

In 2014 werd een vergelijkbaar onderzoek gedaan toen er plannen waren voor windturbines op het terrein van Nedstaal in Alblasserdam, ook in de buurt van Kinderdijk. De uitkomsten daarvan deden de provincie Zuid-Holland besluiten om geen toestemming te geven voor de bouw van windturbines in de omgeving van de historische molens.

Impact
Om een keuze te maken voor een geschikte locatie voor de windturbines, organiseerden de gemeenten een online enquête en werden per zoeklocatie werkgroepen opgericht.

"De bescherming van het open polderlandschap en beperking van de impact op natuur en erfgoed worden door zowel inwoners als door de raden belangrijk gevonden", laten wethouders Jan Lock (Molenlanden) en Mark de Boer (Gorinchem) weten. "We nemen deze zorgen zeer serieus en doen ons uiterste best om hiermee zoveel mogelijk rekening te houden."

De gemeenten laten weten dat er op locatie J maximaal plek is voor zes windturbines, maar dat zij uitgaan van de plaatsing van vier exemplaren. Zo kan er geschoven worden met de precieze plek van de windturbines. "Dit kan de impact op bijvoorbeeld omwonenden, natuur en erfgoed, met name werelderfgoed Kinderdijk, verminderen", aldus de gemeenten.

De andere locatie, S, is in Gorinchem-Noord en voor een klein deel in Molenlanden bij de A27. Hier zouden maximaal drie windturbines moeten komen. "Deze plek is vanuit inpassing in het elektriciteitsnet en bekeken vanuit de businesscase gunstig, omdat een toekomstig bedrijventerrein en onderstation Arkel (een elektrische installatie in het hoogspanningsnet) dichtbij gelegen zijn", aldus de wethouders.
Provincie neemt eindbesluit

Voor beide plekken geldt dat hier meer onderzoek naar gedaan moet worden. Zo moet gekeken worden hoe de impact op de natuur en erfgoed is en hoe de geluidsoverlast voor omwonenden geminimaliseerd of gecompenseerd kan worden. De gemeenteraden gaan het voorstel over twee weken bespreken en nemen op 9 juli een besluit. Uiteindelijk is het de provincie Zuid-Holland die de knoop eind 2025 zal doorhakken.

Deze publicatie verscheen ook op de website van onze mediapartner Rijnmond.
e21774b40ac71fe85cd5a00111ccce8b.jpg

Lees ook

chrishoogerwaard.png

Voorzitter Sinterklaasintocht krijgt Johan de Wittspeld

Chris Hoogerwaard, een prominent gezicht van de intocht van Sinterklaas in Dordrecht, heeft de Johan de Wittspeld ontvangen. Hij krijgt de gemeentelijke onderscheiding voor zijn langdurige inzet voor de intocht en de Dordtse samenleving.

FOTO WEBSITE.png

Ridderkerks natuurgebied is bijzonder monument rijker: ‘Het verhaal doorvertellen’

Met uitspraken die Winston Churchill ooit deed, de klanken van het Wilhelmus, bloemen, kransen en het trompetsignaal van The Last Post is maandag een bijzonder monument in de Crezéepolder in Ridderkerk onthuld. De omgekomen bemanning van het vliegtuig Fokker T-5 uit de Tweede Wereldoorlog wordt hiermee geëerd.

AI-assistent Qbuzz.png

Kunstmatige Intelligentie helpt Qbuzz: ‘Handig voor personeel en reizigers’

Vervoerder Qbuzz zet een AI-assistent in om reizigers en personeel te helpen. Volgens Qbuzz gaat het niet om 'de zoveelste chatbot', maar om een slimme assistent die samenwerkt met medewerkers en bijvoorbeeld zelfstandig actuele reisinformatie ophaalt uit de systemen van de vervoerder.

foto artikel fatbikes dordrecht.jpg

Omstreden fatbikes opnieuw ter discussie: 'Probleem wordt maar niet minder'

Je kan haast geen rondje meer door de Dordtse binnenstad lopen zonder ze niet te zien: fatbikes. De bekende zwarte fiets met dikke banden wordt door veel mensen gebruikt, maar zorgt ook voor veel ergernis. Grote vraag: wat is ertegen te doen?

businkpolitie.jpg

Agenten doorzoeken tuinen in Krispijn

De politie heeft maandagmiddag meerdere tuinen en schuren doorzocht in de Dordtse wijk Nieuw-Krispijn. Daarbij zijn ook een politiehond en een drone ingezet.

rampenoefening station ter illustratie.png

Hulpdiensten op het station, maar geen paniek: dit is er aan de hand

De omgeving van station Dordrecht Centraal wordt dinsdagavond overspoeld door hulpdiensten. Nee, er is geen noodsituatie: de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid organiseert een grote oefening, die bedoeld is om de samenwerking tussen betrokken organisaties verder te verbeteren.