Dordrecht, Netherlands

Winnares Groot Dordts Dictee maakte maar één spelfout: ‘Spelling is niet mijn favoriete onderdeel'

Dit zijn de winnaars Redactie RTV Dordrecht
Wie kan het beste spellen? De gemeente Dordrecht en Scholengroep Driestar-Wartburg organiseerde donderdagavond op de Marnix het Groot Dordts Dictee. Gerrianne Lobbezoo, lerares Nederlands op diezelfde school, ging er met de overwinning vandoor. Zij maakte maar één spelfout.
Redactie Streek 56 | Shaloom Pedro | 7 november 2025 14:00 | Aangepast op 7 november 2025 13:58
Haar dictee werd door zes verschillende mensen nagekeken. "Spelling is niet per se mijn favoriete onderdeel", geeft de lerares toe. "Maar inmiddels heb ik zoveel toetsen nagekeken, dat ik er aardig goed in ben geworden."

Wethouder Chris van Benschop reikte de prijzen aan de gelukkigen uit. Er zijn in totaal namelijk drie categorieën in het Groots Dordts Dictee. In de categorie 'tot 18 jaar' was het Amber Vanlerberghe die de minste fouten maakte. Een oude bekende, want vorig jaar was zij dé grote winnaar. Dit jaar maakte zij negen fouten.

Mensen die de Nederlandse taal nog aan het leren zijn, konden dit jaar meedoen in de categorie ‘Invuldictee’. Rita Ramjiawan ging er vandoor met die prijs en maakte dit jaar zeven fouten. “Het viel wel mee”, zegt ze trots en met een glimlach wanneer ze haar prijs in ontvangst neemt.

‘Nederlandse taal is mijn hobby’
Er waren gebakjes en je hoorde pianomuziek op de achtergrond: de sfeer zat er tijdens het Groot Dordts Dictee goed in. Het dictee begon ooit als een wedstrijd op de middelbare school en groeide later uit tot het Groot Dordts Dictee. Wim Zeeders, voormalige adjunct-directeur van de Marnix in Dordrecht, schreef het dictee en las het ook zelf voor. Hij was voorheen docent wiskunde, maar heeft overduidelijk toch ook wel iets met letters. "De Nederlandse taal is mijn hobby”, legt hij uit.

Het is het tweede jaar dat het Groot Dordts Dictee plaatsvindt. Zeeders vindt het fantastisch dat hij dit jaar het dictee mag schrijven én voorlezen. Hij heeft voor de wedstrijd flink zijn best gedaan. “Ik vind het een hele eer dat ik dit mag doen.” Aan zijn vrouw de taak om voor de wedstrijd het dictee van haar man te testen. "Haar Nederlands is op een redelijk niveau, maar die maakte wel aardig wat taalfouten. Dus ik verwacht niet dat er veel deelnemers zullen zijn die nul fouten zullen hebben", sprak hij voorafgaand aan de wedstrijd uit.

Drie generaties
Oma Anne-Marie, moeder Linda en haar dochter deden dit jaar ook mee aan het Groot Dordts Dictee. De Nederlandse taal zit bij hen in de familie. “We houden allemaal van taal en lezen”, legt oma uit. “Een dictee komt dan vanzelf, maar het is wel een uitdaging.” Moeder Linda sluit zich daarbij aan. "Taal is gewoon echt mijn ding. Alles met taal, lezen, spelling, grammatica en andere talen: het is allemaal even boeiend en leuk."

De dames deden vorig jaar ook al mee. Linda maakte toen veertien fouten, haar dochter vijftien. Het doel dit jaar was om een betere prestatie neer te zetten, en dat lukte deels. Linda maakte nu vijf fouten, maar haar dochter maakte er vijf meer dan de vorige keer. Oma Anne-Marie maakte tien fouten. Hoeveel zij er vorige keer maakte, weet zij niet meer. "Foutloos is het beste natuurlijk", concludeert Linda. Dat kunnen ze bij de volgende editie gaan proberen, want de kans is groot dat de drie generaties volgend jaar weer zullen aanschuiven voor het dictee.

Lees meer over:

Dordrecht|

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

Twee vrouwen aangerand in Dordrecht, politie zoekt dader

Tijdens het hardlopen zijn donderdagmiddag twee vrouwen in Dordrecht op hun billen geslagen. De inci...

Duurzaam, gratis én verbindend: ruiltas al vijf jaar in Dordts straatbeeld

Niet meer naar een drukke winkelstraat en geen stress in het pashokje: steeds meer inwoners sluiten ...

Gas- en waterleiding geraakt bij werkzaamheden in Dordrecht, Stedin en Evides opgeroepen

In de Einsteinstraat in Dordrecht is dinsdagochtend een gaslekkage geweest. Tijdens graafwerkzaamhed...

Provinciale druk dwingt Dordrecht tot versnelling huisvesting statushouders

De gemeente Dordrecht gaat de huisvesting van statushouders versneld aanpakken om een ingrijpende pr...

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Dordrecht krijgt vier nachtwinkels. De meeste daarvan zullen compleet nieuwe zaken worden. De winkel...

Lachende gezichten en trots alom bij winnaars Dordtse vrijwilligersprijzen: ‘Dit is zo bijzonder!’

Een grote complimentenregen in het Dordrechts Museum donderdagmiddag. De Dordtse vrijwilligersprijs-...