Dordrecht, Netherlands

Zwaardvechten als eeuwenoude sport: 'Erfgoed bewaren voor het nageslacht'

Het gekletter van zwaarden is misschien niet wat je verwacht te horen op een doordeweekse avond op de Staart. Maar in de school voor middeleeuwse vechtkunst van de uit Bosnië afkomstige Rusmir Hadziarapovic is het de normaalste zaak van de wereld.
Marjolein Vos | 29 oktober 2021 17:30 | Aangepast op 29 oktober 2021 17:30
“Als kind wil je altijd als ridder rondlopen en met zwaarden rondzwaaien. En ja, dit is dat eigenlijk,” legt hij uit. Zelf is hij ooit gestart met het beoefenen van Oosterse vechtsporten. Maar hij zocht iets dat meer te maken had met zijn eigen afkomst. “Er moet toch ook iets zijn van onze Europese vechtkunsten?, vertelt Hadziarapovic. “Dus dat ben ik gaan onderzoeken. Toen kwam ik, zo’n 23 jaar geleden, terecht bij een hele jonge sport, die eigenlijk net in de kinderschoenen stond. Er waren mensen die oude manuscripten aan het besturderen waren, en daarmee de oude kunst terug leven in bliezen.”


Op hoog niveau


Hij vindt het belangrijk dat dit onderdeel van de Europese geschiedenis niet verloren gaat. Daarom besloot hij zelf ook les te gaan geven. Zijn droom werd verwezenlijkt met het opzetten van een eigen school in Middeleeuwse vechtkunst:Edelkrieg. De passie die hij hiervoor heeft, draagt hij graag over aan zijn leerlingen. Maar het is meer dan een hobby; het is een officiële sport.


“Er worden nationale en internationale wedstrijden in gehouden. In Nederland zijn er al zo’n vijf tot tien wedstrijden per jaar.” En daarin doet ons land het helemaal niet slecht. “Bij een toernooi doen zo’n 50 vechters mee. Nederland eindigt meestal wel in de top 10,” zegt Hadziarapovic trots.


Bescherming


Maar het zwaardvechten is niet alleen bedoeld voor mensen die topsport willen beoefenen; het is ook leuk als je wat ontspanning zoekt of je conditie wilt verbeteren. “In principe is het voor iedereen te doen. En het is ook net hoe hard je er zelf aan werkt,” meent de leraar.

Bang voor ongelukken hoef je volgens Hadziarapovic ook niet te zijn. “In de twintig jaar dat ik het zelf doe, heb ik maar twee of drie echte ongelukken gezien.” De punten van de zwaarden zijn vaak omgebogen en bij bepaalde onderdelen wordt ook beschermende kleding gedragen.


Wie zelf een keer het zwaard ter hand wil nemen, kan een kijkje nemen op de site van de school: www.edelkrieg.nl.





p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent }a:link { color: #000080; so-language: zxx; text-decoration: underline }a:visited { color: #800000; so-language: zxx; text-decoration: underline }

Meest gelezen

Explosie bij apotheek, twee verdachten in beeld

Redactie Streek 56 | 17 dec 2025 10:45

Woede om geopende graven Essenhof, geen vervolging en raadsenquête

Corrado Francke | Redactie Streekomroep | 17 dec 2025 17:00

Lees ook

Het Jaar van Nanning Mol: 'Ik scoorde geen punten bij een paardenfan'

In 'Het Jaar Van' gaan we langs bij streekgenoten die een bijzonder jaar achter de rug hebben. Nanni...

Het wordt koud! Koudste kerst in 15 jaar op komst

Op kerstavond valt de vorst binnen en volgt misschien wel de koudste kerst in de afgelopen 15 jaar, ...

Hakenkruis geschilderd op regenboog-zebrapad Leerpark

Het regenboog-zebrapad op het Leerpark in Dordrecht is maandag beklad. Er was met zwarte verf onder ...

Brand in machinekamer van binnenvaartschip

Op een binnenvaartschip aan de Lekdijk in Nieuw-Lekkerland heeft dinsdagochtend brand gewoed. Het vu...

Ramen vernield en beklad, hoofdkantoor Fokker opnieuw doelwit

Het hoofdkantoor van Fokker Aerospace in Papendrecht is beklad en ruiten zijn vernield. In de nacht ...

Darter Plaisier stunt op WK, Ambachters leven mee: ‘Vol spanning gekeken’

De stunt van Wesley Plaisier op het WK darts is in zijn woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht niet onopgeme...