Dordrecht, Netherlands

Extinction Rebellion blokkeert toegang vrachtwagens Chemours

Extinction Rebellion bij Chemours in Dordrecht Extinction Rebellion
Veertig actievoerders van Extinction Rebellion blokkeren vrijdagochtend de toegang tot chemiebedrijf Chemours voor vrachtwagens. De actiegroep eist onder andere dat het bedrijf moet stoppen met de uitstoot van PFAS en wil een uitgebreid gezondheidsonderzoek onder omwonenden naar de impact van de uitstoot van het bedrijf.
Rijnmond | 29 november 2024 11:25 | Aangepast op 29 november 2024 11:25
Het is de eerste keer dat Chemours doelwit is van de actiegroep. Volgens de politie zijn de actievoerders over de hekken rondom het fabrieksterrein geklommen en houdt de brandweer een oogje in het zeil om te zorgen dat het protest veilig verloopt.

"Nul uit de pijp, nul uit de poort", is de leus die Extinction Rebellion (XR) scandeert. Oftewel: totaal geen uitstoot meer van PFAS. Volgens de woordvoerder van XR zijn in de omgeving van de fabriek zijn verhoogde concentraties PFAS aangetroffen in moestuinen, drinkwater en zelfs in het bloed en in moedermelk van omwonenden.

Ook twijfelt XR aan de driejaarlijkse onderhoudswerkzaamheden voor de veiligheid en zorg die Chemours in september en oktober uitgevoerd zou hebben. "Ze geven andere namen aan hun stoffen, stoten andere schadelijke stoffen uit dan eerst en verbergen zich achter ordinaire juridische trucjes om aansprakelijkheid te ontlopen", laat de woordvoerder weten.

Eisen
Daarom eist XR naast de volledige stop van PFAS-uitstoot ook een grondig saneringsplan voor de aanwezige vervuiling door PFOA en GenX, herstel van schone grond, lucht en water in de regio, een uitgebreid gezondheidsonderzoek onder omwonenden naar de impact van jarenlange blootstelling en een bindend provinciebreed burgerberaad over Chemours.

"Als een gewone burger iets op de grond gooit of afval naast een bak zet, kan die een boete verwachten", laat de actiegroep weten. "Multinationals denken blijkbaar wél rotzooi in de natuur te mogen dumpen en de verantwoordelijkheid ervoor bij de belastingbetaler te leggen. Ze manipuleren de boel voor zoveel mogelijk winst. Als de overheid het niet onmiddellijk stopt, moeten wij het zelf doen. Deze vreedzame blokkade is een escalatie om de gezondheid van mensen en milieu te beschermen."

Lees ook

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...

De Sint komt eraan: hier in Dordrecht kun je hem vandaag zien

De spanning neemt toe, want Sinterklaas is in aantocht. Als alles goed gaat, meert de Goedheiligman ...

Fiona helpt mee in deze supermarkt met vlees inpakken: ‘Niet moeilijk’

De Jumbo Foodmarkt in winkelcentrum Sterrenburg in Dordrecht heeft er in één klap zes nieuwe collega...

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met fotograaf Louis Meulstee

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met de Dordtse fotograaf Lo...

Hij komt, hij komt: de lieve, goede Sint is er op deze locaties

Sinterklaas en zijn pieten hebben hun reis uit Spanje bijna achter de rug en komen zaterdag aan in d...