Dordrecht, Netherlands

Een noodgedwongen sluiting voor deze kledingbank: 'Het valt ons zwaar'

Ada van 't Zelfde bij een rek met kleding dat wordt gegeven aan mensen met een kleine beurs Streekomroep 56
Het is een beladen dag voor de vrijwilligers van Kledingbank Alblasserdam. Na zeven jaar komt er een eind aan de stichting waar inwoners met een kleine beurs gratis kleding konden afhalen. Het bestuur is er tot hun grote spijt niet in geslaagd een vervangend onderkomen te vinden voor hun huidige pand aan de Randweg, die ze per 8 januari moeten verlaten. “Ik denk dat we goed werk hebben geleverd”, zegt voorzitter Ada van ‘t Zelfde.
Barbara Visscher | 17 december 2025 16:12 | Aangepast op 17 december 2025 16:12
De Alblasserdamse Kledingbank is gevestigd in een voormalig fysiotherapiepand, maar de eigenaar heeft besloten het pand te verkopen. Hierdoor kunnen zij daar niet langer blijven. De stichting is daarom op zoek gegaan naar een nieuwe plek, maar helaas zonder succes: "Het is ons helaas niet gelukt om een andere plek te vinden", vertelt voorzitter Ada van 't Zelfde teleurgesteld.

“Wat we nodig hebben zijn twee ruimtes: één voor de uitgifte en één voor het sorteren van de kleding die door verschillende mensen is gedoneerd. Het gaat om zo’n 80 tot 100 vierkante meter." Ook belangrijk is dat het betaalbaar is. "We hebben geen budget, alleen een subsidie waar zowel de huur als de sponsoren van worden betaald. Dat maakt het lastig”, legt Van ’t Zelfde uit.

Vrijwilligers
Kledingbank Alblasserdam draait volledig op vrijwilligers: twaalf in totaal, waarvan drie bestuursleden. Een aantal van hen is er al vanaf het begin bij. Sinds de start in 2018 groeide het aantal inschrijvingen naar 148. “Dit zijn ongeveer 300 personen. Ook gezinnen vallen er namelijk onder. Maar ze komen niet allemaal bij ons langs. Schaamte speelt hierbij een grote rol.” Iedere woensdag is er een uitgifte waarbij mensen die aangesloten zijn bij organisaties zoals de Voedselbank gratis kleding kunnen afhalen. “Denk aan truien, broeken, t-shirts. Echt van alles.”

In november was er nog een sprankje hoop toen de gemeente een aanbod voor een mogelijke locatie deed. “Daar waren we heel enthousiast over. Ze gaven bij ons aan dat ze nog wel een paar zaken moesten uitzoeken. Dit zou tot eind januari duren. We hebben toen gelukkig voor die periode respijt kunnen krijgen van de verhuurder.” Maar vorige week kregen ze slecht nieuws te horen: het gaat twee maanden langer duren dan gepland. “Op zijn vroegst zou er in maart een oplossing zijn. Dat is voor ons niet acceptabel, om die tijd te overbruggen.”

Moeilijk besluit
En dus is er geen andere mogelijkheid dan stoppen: een beslissing die het bestuur zwaar valt. “We doen dit allemaal met hart en ziel. En je weet natuurlijk ook goed voor wie het je doet. Dat maakt het nog vervelender. Volgens de gemeente zijn er genoeg andere plekken waar mensen terechtkunnen. Ze verwijzen bijvoorbeeld naar kringloopwinkels.” Toch vindt Van ’t Zelfde dit geen goed alternatief. “Daar moet je betalen voor kleding. Iedere euro die je moet uitgeven, kun je niet meer voor jezelf besteden. Wij vinden dat dus geen goed idee.”

'Dat maakte ons ook weer blij'
Deze woensdag staat in het teken van opruimen en de allerlaatste uitgifte. Bij de Voedselbank hangt een brief dat mensen bij de Kledingbank zoveel mogen meenemen als ze willen. “Hoe meer we kwijt zijn, hoe beter”, zegt Van ’t Zelfde. De overgebleven kleding gaat naar een opkoper. Hoewel het stoppen een moeilijke beslissing was, overheerst tevredenheid wanneer Van ’t Zelfde terugkijkt op de afgelopen jaren. “Veel mensen zijn blij de deur uit gegaan en zeiden tegen ons: ‘Ik heb gevonden wat ik kan goed gebruiken’. Dat maakte ons dan ook weer blij. Ik denk dat we goed werk hebben geleverd”, besluit ze.

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

Redactie Streekomroep | Megan de Groot | 9 feb 2026 16:59

Lees ook

Liefde en geluk boven alles: zo zag de Dordtse carnavalsoptocht eruit

“In Ooi- en Ramsgat draait het om liefde en geluk”, zo luidt het motto van de carnavalsoptocht in Do...

FC Dordrecht op koers voor periodetitel: ‘Iedereen is betrokken bij doelpunten’

Het klinkt misschien gek, maar FC Dordrecht kan over twee weken al zeker zijn van play-offdeelname. ...

FC Dordrecht blijft winnen en maakt serieuze kans op periodetitel

FC Dordrecht is voorlopig niet te stoppen in 2026. De club zette vrijdagavond FC Emmen met 1-0 opzij...

Man aangehouden nadat politie verkeerde link stuurt

Een 40-jarige man uit Ridderkerk is donderdagavond aangehouden, nadat de politie zelf een fout maakt...

Zaterdag in Studio De Witt: schrijver en dichter Edjo Frank komt langs

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Edjo Frank. Frank is ee...

Een warme feesttent, koud bier en optredens: Dordts carnaval pakt uit

Afreizen naar het zuiden voor carnaval? Dat is helemaal niet nodig, als het aan de Dordtse carnavals...