gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

10 jaar na promotie FC Dordrecht: hoofdrolspelers blikken terug op 'kippenvelmoment'

e77a2f94dca6eef79b0e511572918c5f

Voor iedereen die FC Dordrecht een warm hart toedraagt, is 18 mei 2014 een historische dag. Deze zaterdag promoveerde de club exact tien jaar geleden naar de eredivisie, na een 3-1 overwinning op Sparta Rotterdam. Voor toenmalig trainer Harry van den Ham en buitenspeler Giovanni Korte, die de bevrijdende treffer maakte, een dag om nooit meer te vergeten. "We waren zo goed, niemand kon ons meer stoppen."

Corrado Francke |  | Aangepast op
Bij het zien van de beelden na het laatste fluitsignaal verschijnt er een grote grijns op het gezicht van Van den Ham. "Een kippenvelmoment, als je dit weer terugziet. Je kunt ook zien dat het echt een groep was. Dat was echt het hele jaar."

Dat het seizoen zo zou eindigen, had niemand durven dromen. De club was al jarenlang middenmoter in de eerste divisie en iedere zomer moest er een enorme puzzel worden gelegd. Zo ook in 2013, door Van den Ham en technisch directeur Marco Boogers. "Wij begonnen met twaalf man en hebben wat jeugdspelers erbij gehaald om in ieder geval voltallig te kunnen trainen."

Bankzitter bij Vitesse
Een van de spelers die hij graag wilde hebben, liep rond bij Vitesse. Een middenvelder die op de bank zat. "Ik ging een wedstrijd kijken, ik zag hem en dacht: 'jeetje, die moet ik hebben'. Uiteindelijk hebben we het voor elkaar gekregen om hem te halen", grijnst Van den Ham.

Kenners weten al over wie hij het heeft. Inderdaad: Robin Gosens. In Italië maakte hij furore bij Atalanta Bergamo en Inter Milan voor hij naar Union Berlin vertrok, in het land waar hij inmiddels twintig-voudig international is.
90036c9eb5f3428de8fd5f99feb6a037
Voorbeelden van andere 'Schapekoppen' van tien jaar terug: Marvin Peersman, Warner Hahn, Jeffry Fortes, Paul Gladon, Ilias Haddad, Josimar Lima, William Troost-Ekong en ga zo nog maar even door.

Willem II nét te sterk
FC Dordrecht pakte dat seizoen al op de tweede speelronde de koppositie in de Jupiler League. Concurrenten werden één voor één opzij gezet, maar toch promoveerde de ploeg niet direct. Willem II bleek nét iets te sterk en won, met nog vijf wedstrijden te gaan, met 3-1.

Daarom stond voor FC Dordrecht de nacompetitie op het menu. "Die spanning eromheen in de play-offs was zo bizar. Er zat druk op, dat is niet te bevatten", weet ook buitenspeler Giovanni Korte, in het reguliere seizoen goed voor 16 goals, nog goed. "Het was magisch wat er aan de Krommedijk gebeurde."

'Wereldvent' Boogers
De tien jaar geleden 21-jarige Korte heeft veel lovende woorden in petto, vooral in de richting van toenmalig 'td' Boogers. "Die heeft een heel groot aandeel gehad in het succesjaar", aldus de Hagenees, die tegenwoordig onder contract staat bij TOP Oss. "Hij kon redelijk hard zijn, maar als hij je eenmaal mag en je kunt er een beetje tegen, is het een wereldvent."
968ac0bc1340db56b2d60710dadedde4
Deel één van de 'jacht naar promotie' verliep voortreffelijk. In de tweede ronde werd twee keer afgerekend met VVV: 1-3 uit, 2-1 thuis. "Ik weet nog goed dat René Trost daar trainer was", herinnert Van den Ham zich. "Die gaf al van tevoren aan: 'misschien moeten we het op papier afdoen, die wedstrijd tegen Dordrecht', want wij waren veel beter. Dat heeft nog wel wat problemen opgeleverd, want de sponsoren hoorden dat ook. Maar het geeft wel aan hoe de krachtsverhouding was."

Beslissing in eigen stadion
De derde en beslissende ronde, op 15 en 18 mei 2014, was een confrontatie met Sparta Rotterdam. Op Het Kasteel werd het 2-2, waardoor de nacompetitie een ongekende apotheose kende, met De Krommedijk als strijdtoneel.

"Ik vond dat wij in Rotterdam moesten winnen, maar door twee verdedigende ketsers werd het 2-2", aldus Van den Ham. "Maar ik was ervan overtuigd dat wij zouden winnen, dat was ook helemaal terecht geweest."

Ojo en Gladon
De bepalende wedstrijd op 18 mei 2014 begon geweldig voor de Dordtenaren. Door goals van Funso Ojo en topschutter Paul Gladon, nota bene huurling van Sparta, ging FC Dordrecht rusten met een 2-0 voorsprong. Maar Sparta deed wat terug: Mimoun Mahi scoorde tien minuten in de tweede helft de aansluitingstreffer, die de 'Kasteelclub' hoop gaf op meer.
afee9d20c0297a7c11c34aa8dfd080e0
Korte, gehuurd van ADO, zette die zomer juist zijn handtekening onder een langer contract in Den Haag om vervolgens nóg een jaar aan FC Dordrecht verhuurd te worden. Het daaropvolgende eredivisiejaar was voor de Hagenees echter minder succesvol. "Ik scoorde al heel snel een paar goals, ook in de eerste wedstrijd bij Heerenveen (1-2 zege, red.), maar uit bij Excelsior in september brak ik mijn kuitbeen. Dat is een kantelpunt geweest in mijn carrière, denk ik, want ik zat er toen heel lekker in."

'Niemand had het verwacht'
Hoe dan ook: de buitenspeler koestert vooral prachtige herinneringen aan de Krommedijk. "Ik heb meerdere mooie momenten meegemaakt in mijn carrière, maar mijn bevrijdende treffer blijft toch wel in mijn top-3, naast promotie met NAC en Cambuur. Maar als ik mocht kiezen, staat Dordrecht denk ik wel op één, want niemand had het verwacht."

Tien jaar later zijn er enkele gelijkenissen te bespeuren: naast aantrekkelijk, aanvallend voetbal is de ploeg momenteel ook in de race voor promotie. "Ik zei net tegen Hans de Zeeuw (algemeen directeur, red.) dat je best kans hebt dat je promoveert. Ik vind dat Dordrecht een hele goede, uitgebalanceerde selectie heeft en de coach heeft het goed neerzet", besluit Van den Ham. Zijn voorspelling? "Ik denk dat de finale Dordrecht - Excelsior wordt."
2bdae724bb569c5325302cc44fb45ef9
Richting het eindsignaal nam de spanning steeds verder toe. Zeker toen Sparta in blessuretijd een corner kreeg. Van den Ham: "Ik zei tegen assistent Gérard de Nooijer: het zal toch niet waar zijn dat 'ie dan alsnog valt?"

Enkele seconden later kwam aan alle onzekerheid een einde. De hoekschop werd weggekopt en de bal belandde bij de jonge Giovanni Korte. De jonge buitenspeler passeerde de middellijn, schoot van ver en zag het speeltuig hemeltergend langzaam binnenrollen: 3-1. Toen was het écht zeker: FC Dordrecht gaat naar de eredivisie.

'Ongekende' speelwijze
"Het was super om het zo af te maken, een explosie van vreugde toen die 3-1 erin ging", lacht Van den Ham. "Maar nogmaals: het was helemaal terecht dat wij promoveerden. Vanaf dag één hebben we een speelwijze gehad die ongekend was, met overal drukzetten op de helft van de tegenstander. Er is niet één ploeg die ooit zo gespeeld heeft."

"Of ik nog vaak terugdenk aan die dag? Het leven gaat gewoon door hè. Het zijn momenten die je hebt meegemaakt met je staf, spelers en supporters, maar vervolgens ga je gewoon verder. Al zijn het wel mooie momenten", aldus Van den Ham, die in de zomer daarna naar FC Utrecht trok om assistent-trainer te worden.

Bekijk hieronder de videoreportage.

Lees ook

torenstraatbusink

Man overleden na val uit raam

Aan de Torenstraat in Dordrecht is donderdagavond een man overleden nadat hij uit het raam van een huis is gevallen.

RolleBollen_2

Al skatend door het Weizigtpark: Rollebollen keert terug met meerdere rolschaatsavonden

Rollebollen keert terug naar Dordrecht. Het rolschaatsevenement werd vorig jaar voor het eerst georganiseerd en dat was volgens de organisatie een groot succes. Daarom wordt nu uitgebreid naar drie avonden Rollenbollen, opnieuw in het Weizigtpark.

Zwijndrechtsebrug

Landbouwvoertuigen mogen toch Zwijndrechtsebrug gebruiken

Vanwege de afsluiting van de Papendrechtsebrug mogen land- en bosbouwvoertuigen vanaf 17 juli tijdelijk weer gebruikmaken van de Zwijndrechtsebrug. Deze tijdelijke maatregel geldt naar verwachting tot april 2027, zo heeft Rijkswaterstaat bekendgemaakt.

OPMA20260715 Leo Stolk

Super vrijwilliger neemt na 35 jaar afscheid van de omroep

Fotograaf, cameraman en bekende Dordtenaar Leo Stolk is na 35 jaar gestopt als vrijwilliger bij RTV Dordrecht. Hij kon zijn inzet voor de omroep niet langer combineren met zijn werkzaamheden als gemeenteraadslid voor de VSP.

processed-9994FA08-B294-40A4-A44E-8CD97BA293B5

Pasar Malam is terug, maar nu in het Weizigtpark: 'Heel blij'

Wierook, spekkoek, dromenvangers en traditionele Indonesische kleding. Dit en nog veel meer is sinds 2013 jaarlijks te vinden bij de Pasar Malam in Dordrecht. Na de gemiste editie van vorig jaar keert het evenement terug, maar op een nieuwe locatie.

nieuw bestuur HIA

Winkels open op zondag en mogelijk weer een middelbare school: coalitieakkoord in Hendrik-Ido-Ambacht

Het nieuwe Ambachtse coalitieakkoord is afgelopen donderdag gepresenteerd door het nieuwe gemeentebestuur. Politieke partijen Realistisch Ambacht, Gemeente Belangen, VVD en D66 gaan de komende vier jaar samenwerken als coalitie. Het bestuur wil winkeliers de ruimte geven om op zondag open te gaan. Ook willen ze onderzoeken of voortgezet onderwijs terug kan keren naar de gemeente.