Dordrecht, Netherlands

Albert Schweitzer ziekenhuis helpt bij zoektocht ‘reserveleger’ zorgprofessionals

De zorg is op zoek naar reservisten. Met één verpleegafdeling doet het Albert Schweitzer ziekenhuis mee aan de ‘proeftuin’ Nationale Zorgreserve. Het uiteindelijke doel is het opbouwen van een landelijk reserveleger van oproepbare zorgprofessionals, die snel kunnen bijspringen in een zorginstelling tijdens een crisis. Op maandag begon de werving voor dit reserveleger voor de zorg.
Vivian Rutte | 19 april 2021 18:15 | Aangepast op 19 april 2021 18:15
Tijdens de eerste coronagolf werd de zorg in ons land overvallen door een tekort aan onder anderen verpleegkundigen en verzorgenden. “Maar we zagen ook dat duizenden gepensioneerde en uitgestroomde zorgverleners meteen klaarstonden om te helpen”, vertelt community manager Najla van Veen van Nationale Zorgreserve. “Ze zijn met velen, ze zijn vaak nog bekwaam en ze hebben een zorghart.” Dergelijke kandidaat-reservisten gaan tijdens de komende meivakantie in het Albert Schweitzer ziekenhuis in duo’s meedraaien in het team van de afdeling Cardiologie. In twee andere regio’s vinden soortgelijke pilots plaats, in uiteenlopende situaties en afdelingen.

Namens de Verpleegkundige Adviesraad van het Albert Schweitzer ziekenhuis is voorzitter Mariëtte Grootenboer zeer te spreken over het initiatief. “Het geeft verpleegkundigen een veilig gevoel als ze op hulptroepen kunnen terugvallen. In de acute coronadrukte kostte het ons veel tijd en energie om de juiste extra handen te vinden en inzetbaar te maken. Het zou enorm helpen wanneer al die voorbereidingen al getroffen zijn, daarom doen we erg graag mee in deze testfase.”

De proeftuin is bedoeld om erachter te komen wat nodig is om – net als bij Defensie of bij de brandweer – een flexibele schil te creëren van oud-professionals, die snel in actie kunnen komen in ziekenhuizen en andere zorginstellingen. Van Veen: “Dat willen we onderzoeken in de praktijk. Eén van de belangrijkste vragen is: welke activiteiten kan een reservist overnemen? Vorig jaar tijdens de acute coronacrisis bleek het in de praktijk in ziekenhuizen moeilijk om oud-verpleegkundigen snel zelfstandig inzetbaar te maken. Maar het verlenen van hand- en spandiensten als buddy’s werkte op veel plekken erg goed. We gaan daarom focussen op activiteiten, meer dan op functies.”

Daarnaast wil Nationale Zorgreserve in kaart brengen hoeveel potentiële zorgreservisten er nu echt zijn en wat zij nodig hebben om zich aan te durven sluiten. “Velen willen wel, maar ervaren een drempel”, zegt Van Veen. “In onze community gaan we elkaar helpen, stimuleren en wegwijs maken.” Op de website kunnen belangstellenden precies zien of ze voldoen aan het profiel en ze kunnen zichzelf er bekend maken. Het Albert Schweitzer ziekenhuis gaat ook mensen die zich vorig jaar bij dit ziekenhuis hebben gemeld als ‘Extra Helden’ actief vragen om zich als zorgreservist kenbaar te maken.

Nationale Zorgreserve is een programma van Stichting Extra ZorgSamen, dat gefinancierd wordt vanuit het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

Foto: Federieke Slieker

Meest gelezen

Let op: N3 aantal nachten dicht

Redactie Streek 56 | 11 aug 2025 09:30

Patiënten krijgen brief of ze van huisarts willen ruilen: ‘Voor iedereen spannend’

Emmely Kokshoorn | Trevyn van Houwelingen | Pascalle van Werkhoven | 12 aug 2025 17:34

Lees ook

FC Dordrecht meteen succesvol buitenshuis: ‘We hebben meerdere wapens’

De eerste uitwedstrijd van FC Dordrecht leverde meteen de volle buit op, ten koste van MVV: 0-1. De ...

FC Dordrecht maakt het onnodig spannend, maar wint terecht bij MVV

FC Dordrecht heeft ook het eerste uitduel van dit seizoen winnend afgesloten. Op bezoek bij het mati...

Jan heeft een klassieke Mercedes, maar is niet bang voor een beetje regen: ‘Dan had het maar geen auto moeten worden’

De Riverside Car Classic is in aantocht. Uit onze streek stellen een aantal verzamelaars hun oude au...

Onderwaterhockey-primeur voor Dordrecht: dit gaat er gebeuren

Hockey, maar onder water? Veel Nederlanders zijn er nog niet mee bekend, maar inmiddels is onderwate...

Luke fotografeert meteoren en molens in een: ‘Je zit er een hele nacht voor, maar het resultaat mag er zijn’

“Ik had geluk, ééntje liet de reflectie van de vallende sterren in het water zien”, vertelt Luke Ver...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met een Dordtse Berlijner (of Berlijnse Dordtenaar?)

In Studio De Witt gaat presentator Ben Corino zaterdag in gesprek met John Kunkeler. Hij is een gebo...